Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-10, 14:20 Autor: PAP

Premier: przedstawiciel prezydenta zadeklarował współpracę na rzecz badania wpływów wschodnich służb w Polsce (opis)

Przedstawiciel prezydenta na posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce – poinformował w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że w sobotę rano uda się na granicę polsko-białoruską.

W piątek po raz drugi w tym tygodniu zebrało się rządowe Kolegium ds. Służb Specjalnych. Przedstawiając zmiany w rządzie, premier mówił w piątek, że na posiedzeniu miała być kontynuowana rozmowa o wpływach rosyjskich i białoruskich na życie publiczne i sytuację w Polsce przed laty.


"Przedstawiciel prezydenta na posiedzeniu kolegium zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce. Będą wnioski do prokuratury. Po wysłuchaniu komendanta Straży (Granicznej) będę jutro rano na granicy z Białorusią u funkcjonariuszy i żołnierzy" – poinformował w piątek na platformie X premier Donald Tusk.


W czwartek zrzeszająca byłych pracowników białoruskich struktur siłowych inicjatywa BYPOL podała, powołując się na swoje źródła, że białoruskie służby planują w najbliższym czasie sforsowanie granicy białorusko-polskiej przez grupę liczącą 700-800 migrantów. W komunikatorze Telegram poinformowano, że migranci są zwożeni w okolice granicy z Mińska nocą samochodami osobowymi przez pracowników OMON-u, czyli policyjnych sił specjalnych.


Pytany o te doniesienia rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej mjr SG Andrzej Juźwiak przyznał, że do formacji docierają różne sygnały, "w tym o możliwości grupowania większej liczby cudzoziemców przy granicy przez służby białoruskie".


"Obecnie nie obserwujemy takiego zjawiska, uważnie monitorujemy granicę i będziemy reagować adekwatnie do sytuacji" – poinformował w czwartek.


W piątek premier Donald Tusk poinformował, że jest już przygotowany projekt ustawy w sprawie powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Nowe przepisy opracował minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Zgodnie z propozycją ma powstać "konstytucyjna i skuteczna" komisja, która będzie badała wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce.


W czwartek Tusk z mównicy sejmowej zapowiadał, że komisja ds. rosyjskich wpływów zostanie znów powołana, "już w zgodzie z konstytucją", i "zbada bardzo dokładnie wpływy rosyjskie, białoruskie na rządy Zjednoczonej Prawicy".


"One nie podlegają dyskusji" – powiedział Tusk.


Wcześniej szef rządu polecił Siemoniakowi przygotowanie rekomendacji, jak poprawić ustawę o komisji ds. badania wpływów rosyjskich, by mogła na nowo powstać możliwie szybko.


Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022 powstała z inicjatywy PiS. 30 sierpnia 2023 r. Sejm wybrał jej członków, a 29 listopada – już w nowej kadencji – zaprezentowała ona "raport cząstkowy" i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi i Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-2014 r. rosyjskiej FSB za służbę partnerską. Tego samego dnia Sejm odwołał członków komisji.


Pierwsze w tym tygodniu posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych zostało zwołane po tym, jak Tomasz Szmydt, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił w poniedziałek w Mińsku władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Wśród spraw, którymi zajmował się w WSA, były np. odmowy wydania poświadczeń bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych. W czwartek sąd dyscyplinarny uchylił immunitet sędziego Szmydta, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.


Media przypominają, że sędzia Tomasz Szmydt przyznał się do udziału w tzw. aferze hejterskiej w 2019 r. i atakowania w sieciach społecznościowych sędziów sprzeciwiających się wprowadzaniu zmian w sądownictwie przez ówczesnego ministra Zbigniewa Ziobrę. W tych działaniach miała też uczestniczyć była żona Szmydta, znana pod pseudonimem "Mała Emi". W 2019 r. Szmydt został zwolniony ze stanowiska dyrektora Biura Prawnego w Krajowej Radzie Sądownictwa. W 2022 r. postanowił ujawnić nieetyczne działania w resorcie sprawiedliwości. Jak wówczas przekonywał w rozmowach z mediami, wskutek zaangażowania w szkalowanie sędziów "stracił najwięcej – rodzinę i pozycję zawodową".


Kolegium ds. Służb Specjalnych to działający przy Radzie Ministrów organ opiniodawczo-doradczy zajmujący się działaniem służb takich, jak: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.


Kolegium przewodniczy premier, a w jego skład wchodzą: minister spraw wewnętrznych, minister spraw zagranicznych, szef MON, minister finansów i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także minister odpowiedzialny za koordynację służb specjalnych. W posiedzeniach uczestniczą także szefowie służb i przewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.(PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ joz/ lm/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 20:30 Premier: celem Putina jest nie tylko destabilizacja w państwach europejskich, ale też polityczna wojna o PE (krótka… Premier Donald Tusk podkreślił w wywiadzie dla TVN24, że celem Władimira Putina jest dziś nie tylko destabilizacja w państwach europejskich, ale też polityczna… » więcej 2024-05-20, godz. 20:30 USA potępiają wniosek prokuratora MTK o nakaz aresztowania izraelskich polityków Prezydent USA Joe Biden potępił w poniedziałek wniosek o prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze o nakaz aresztowania premiera oraz ministra… » więcej 2024-05-20, godz. 20:20 Premier: aresztowano dziewięć osób, które zaangażowały się na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce… Mamy w tej chwili aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty… » więcej 2024-05-20, godz. 20:20 Ukraina/ Prezydent: nasi sojusznicy mogą nam pomóc, strącając rosyjskie rakiety nad Ukrainą Zachodnia pomoc napływa na Ukrainę zbyt powoli, sojusznicy mogą nam pomóc bardziej bezpośrednio, np. sami strącając rosyjskie rakiety nad ukraińską przestrzenią… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 UE/ Bodnar: szukamy modelu dostępu do informacji niejawnych Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział w poniedziałek w Brukseli, że wspólnie ze stowarzyszeniami sędziowskimi i prokuratorskimi szuka modelu dostępu… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Szef MF zachęca EBI do zwiększenia swego zaangażowania w Polsce Minister finansów Andrzej Domański podczas rozmowy z szefową Europejskiego Banku Inwestycyjnego zachęcił bank do zwiększenia swego zaangażowania w Polsce… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 1. liga piłkarska - Podbeskidzie - Chrobry 0:1 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chrobry Głogów 0:1 (0:0) Bramki: 0:1 Mikołaj Lebedyński (69). Żółta kartka - Podbeskidzie Bielsko-Biała: Mateusz Ziółkowski… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Ekspertka: wniosek prokuratury MTK ws. Netanjahu jest dobrze przygotowany; duże szanse, że będzie przyjęty Wniosek prokuratury Międzynarodowego Trybunały Karnego (MTK) o nakaz aresztowania m.in. premiera Izraela Benjamina Netanjahu i trzech przywódców Hamasu w związku… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Unia Europejska ostatecznie nie pomogła Iranowi w poszukiwaniach prezydenta Komisja Europejska co prawda uruchomiła na prośbę Iranu satelity, by wspomóc Iran w poszukiwaniu śmigłowca z prezydentem, ale Teheran wycofał tę prośbę… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Premier o komisji ds. wpływów rosyjskich: jutro na posiedzeniu rządu poinformuję o szczegółach (krótka) Premier Donald Tusk pytany w TVN24 o powołanie komisji ds. wpływów rosyjskich odpowiedział, że we wtorek na posiedzeniu rządu poinformuje o szczegółach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »