Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-19, 06:51 Autor: Adam Wołek

Noc pełna atrakcji. Muzea zwiedzane po zmroku [ZDJĘCIA]

Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Ustanowiony w 1977 roku na 18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów to czas, kiedy te instytucje kultury i dziedzictwa otwierają swoje drzwi przed zwiedzającymi do nocy.
Noc Muzeów to już tradycja, a placówki w Opolu mają swoim odwiedzającym sporo do zaoferowanie. Nie inaczej jest w tym roku.

- Nie mogło zabraknąć nas na rozkładzie - mówi Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. - Bardzo się cieszymy i przygotowujemy na to wydarzenie. Oprócz wystaw stałych, mamy także czasowe, które są bardzo atrakcyjne.

- Oprócz stałych elementów wystaw, mamy na dziś rarytas. Jest to film "Nieznane historie znanego festiwalu. To na pewno zainteresuje zwiedzających - podkreśla Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- A my postanowiliśmy, jak co roku zapewnić dobrą zabawę przez kilka godzin. To inscenizacja śląskiego wesela z przełomu XIX i XX wieku - informuje Sławomir Marchel, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

Jak zwykle, Noc Muzeów cieszy się ogromna popularnością, a do instytucji ustawiają się długie kolejki.

- Na pewno warsztaty w Muzeum Śląska Opolskiego, obowiązkowo. Chyba już z 10. raz. Mamy bardzo napięty harmonogram, bo chcemy odwiedzić jeszcze Archiwum Państwowe i Muzeum Lamp Rentgenowskich - mówił jeden z uczestników Nocy Muzeów.

- Ja jestem fanką naszego Muzeum Śląska Opolskiego i odwiedzam, kiedy tylko się da. Dziś jeszcze pójdę do Muzeum Diecezjalnego, bo tam też sporo ciekawych rzeczy - mówiła pani Krystyna.

- Jest rewelacyjnie. Czekam jeszcze na wizytę w Instytucie Śląskim na wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej - dodaje mieszkanka Opola.

Noc Muzeów w Opolu zorganizowano po raz 16.
Noc Muzeów
Noc Muzeów

Wiadomości z regionu

2024-06-20, godz. 07:01 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na DK45 w Straduni Na tej drodze krajowej nr 45 w Straduni samochód osobowy uderzył w słup energetyczny. Poszkodowana została jedna osoba. » więcej 2024-06-19, godz. 22:00 Wichury i burze w woj. opolskim. Sporo interwencji straży pożarnej Po przejściu frontu burzowego przez województwo opolskie, strażacy notują już pierwsze zgłoszenia do usuwania szkód. W sumie do godziny 16:30 odnotowano… » więcej 2024-06-19, godz. 19:30 USK szuka pieniędzy na budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego. Koszt to 440 mln złotych Około 440 mln złotych - to szacowany koszt budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Dla opolskiej placówki priorytetem… » więcej 2024-06-19, godz. 18:45 Szpital w Prudniku wychodzi na prostą. Pomogła terapia naprawcza Do 700 tysięcy złotych zmalała strata finansowa szpitala powiatowego w Prudniku. Efekty przynosi wdrożony w ubiegłym roku plan naprawczy. Pozytywna jest też… » więcej 2024-06-19, godz. 18:41 Wypadek na DK11. Jedna osoba została ranna, droga jest już przejezdna Mamy utrudnienia na DK11 na odcinku Byczyna - Olesno. W pobliżu miejscowości Ligota Zamecka przed godziną 18:00 doszło do zderzenia pojazdu ciężarowego… » więcej 2024-06-19, godz. 17:40 Radni sejmiku wyrazili zgodę na zwolnienie Wojciecha Komarzyńskiego z WFOŚiGW Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy przez Wojewódzki Fundusz Ochrony… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 Pieniądze na drogi. Kolejne gminy podpisały umowy Kolejne gminy z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. » więcej 2024-06-19, godz. 16:45 Czapka, woda i unikanie ekspozycji na słońce. Lekarze radzą, jak radzić sobie z upałami Słupki rtęci na termometrach przekroczyły 30 stopni. Mieszkańcy regionu mierzą się z falą upałów, medycy przestrzegają przed nadmierną ekspozycją na… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Zamek z audioprzewodnikiem. Nowa atrakcja dla odwiedzających Brzeg Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza w wakacje do poznania tego miejsca z wirtualnym przewodnikiem. To nowa atrakcja dla wszystkich gości, którzy mają… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Środa upalna i burzowa. Ostrzeżenie IMGW i alerty RCB Ostrzeżenie 2. stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące burz wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Burzom towarzyszyć mogą silne opady… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »