Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-30, 17:50 Autor: PAP

UE/Komisja podejrzewa, że Facebook i Instagram zlamały przepisy cyfrowe UE

Komisja Europejska wszczęła we wtorek formalne postępowanie przeciwko Facebookowi i Instagramowi w związku z podejrzeniami, że serwisy złamały ustawę o usługach cyfrowych UE, m.in. nie oznaczając treści reklamowych, ograniczając treści polityczne i nie przeciwdziałając dezinformacji.

Zgodnie z unijnym aktem o usługach cyfrowych (DSA) bardzo duże platformy, czyli posiadające w UE 45 mln aktywnych użytkowników, do których zaliczają się Facebook i Instagram, muszą przestrzegać surowych zasad dotyczących m.in. oceny ryzyka i moderacji treści.


Tymczasem Komisja Europejska zarzuciła we wtorek obu platformom, że nie dopilnowały tych regulacji, w tym nie przeciwdziałały publikowaniu i rozpowszechnianiu na swoich stronach wprowadzających w błąd reklam. Fałszywe lub zwodnicze reklamy to materiały zaprojektowane w taki sposób, żeby pomijać istotne informacje o produkcie (który po zakupie okazuje się np. zupełnie inny niż na stronie), bezzasadnie promujące produkt jako ekologiczny lub fałszywie go prezentujące - mowa tu np. o sytuacjach, kiedy sprzedawca sztucznie podnosi cenę produktu, żeby ją potem rzekomo obniżyć. Wszystkie te nieuczciwe praktyki, które mają na celu nakłonienie konsumenta do zakupów, zgodnie z nowymi przepisami są zabronione w UE. Dochodzenie skoncentruje się także na zarzutach o rozpowszechnianie w serwisach dezinformacji i umożliwianie prowadzenia skoordynowanych nieautentycznych kampanii, np. za pomocą zakładanych na platformach fałszywych kont.


Podejrzewane naruszenia dotyczą też nieprawidłowej polityki firmy Meta, do której należą Facebook i Instagram, w odniesieniu do treści politycznych. Komisja zarzuca serwisom, że w ogóle usuwały treści polityczne z systemów rekomendacji Facebooka i Instagrama oraz blokowały kanały polityczne. Tymczasem zgodnie z zasadami DSA platformy są jedynie zobowiązane do wyraźnego oznaczania reklam politycznych oraz zamieszczania informacji o tym, kto je wykupił i dlaczego trafiają one do określonych odbiorców, a nie do ich niszczenia.


"W przypadku reklam politycznych wymagane jest oznaczanie tego typu materiałów, a nie ograniczanie ich widoczności" - doprecyzował we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami rzecznik KE Johannes Bahrke. Przyznał, że KE przygląda się temu, jak publikowane są treści polityczne w sieci zwłaszcza teraz, przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.


Komisja zbada również, czy platformy umożliwiły użytkownikom zgłaszanie nieprawidłowości oraz dochodzenie swoich roszczeń np. skarg w sytuacji, kiedy ich materiały zostały zablokowane przez serwis. Instytucja oczekuje również od Mety wyjaśnienia dlaczego ta zrezygnowała z narzędzia CrowdTangle, umożliwiającego naukowcom, dziennikarzom i organizacjom obywatelskim monitorowanie wyborów w czasie rzeczywistym, ale nie zastąpiła go nowym.


"Jeśli nie możemy być pewni, że możemy ufać treściom, które widzimy w internecie, istnieje ryzyko, że w ogóle nie wierzymy. Zwodnicza reklama stanowi zagrożenie dla naszej debaty w internecie, a ostatecznie dla naszych praw zarówno jako konsumentów, jak i obywateli. Podejrzewamy, że moderowanie Meta jest niewystarczające, brakuje przejrzystości reklam i procedur moderowania treści" - skomentowała komisarz UE ds. cyfryzacji Margrethe Vestager.


Teraz Meta ma pięć dni roboczych na przedstawienie Komisji wyjaśnień i zapewnienie o podjęciu działań naprawczych, w tym bezzwłocznego udostępnienia narzędzia, które pozwoli na publiczne monitorowanie udostępnianych na platformach treści, zwłaszcza w okresie przed wyborami europejskimi i w ich trakcie. W sytuacji, gdy Meta nie wywiąże się z nakazu, KE zastrzegła sobie prawo do podjęcia działań, w tym nałożenia na serwisy kar finansowych. Te mogą wynieść nawet 6 proc. rocznych obrotów firmy.(PAP)


jowi/ kar/


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 07:20 Wybory do PE/ Rozpoczęcie głosowania w UE bez wpływu na kampanię w Polsce W całej Unii Europejskiej wybory do PE będą trwały od czwartku do niedzieli, 6-9 czerwca. Wcześniejsze niż w Polsce rozpoczęcie głosowania w niektórych… » więcej 2024-05-21, godz. 07:10 Wybory do PE/ Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością Wyborcom z niepełnosprawnością oraz tym, którzy ukończyli 60 lat przysługują specjalne uprawnienia ułatwiające uczestnictwo w głosowaniu. Mogą oni m.in… » więcej 2024-05-21, godz. 07:10 350 lat temu na króla Polski wybrano Jana Sobieskiego 350 lat temu, 21 maja 1674 r., nad polem elekcyjnym na Woli pod Warszawą rozległy się słowa: „Vivat Ioannes Rex!”, zwiastujące rozpoczęcie trwającego… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Wielkopolskie/ Łącznie 190 strażackich interwencji wz. z nawałnicami Wielkopolscy strażacy interweniowali łącznie 190 razy w związku z burzami, jakie przeszły w poniedziałek nad regionem. Większość wyjazdów dotyczyła… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 USA/ Ekspert: kwalifikacje prezydenta Raisiego wypływały z przynależności do represyjnych władz Iranu Ebrahim Raisi nie był nie był prezydentem mocno zaangażowanym w politykę zagraniczną ani wewnętrzną, a jego kwalifikacje dla sprawowania tej funkcji wypływały… » więcej 2024-05-21, godz. 06:50 ZUS: w marcu nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tys. osób W marcu 2024 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tys. osób - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne… » więcej 2024-05-21, godz. 06:50 LN siatkarz - Paweł Zagumny: reprezentacja Polski chce wygrywać wszystko 'Reprezentacja Polski chce wygrywać wszystko. Oczywiście główną imprezą są igrzyska olimpijskie, ale zawodnicy na pewno będą chcieli walczyć o najwyższe… » więcej 2024-05-21, godz. 06:50 „SE”: PiS i PO idą łeb w łeb Zjednoczona Prawica ciągle pierwsza, ale po piętach mocno depcze jej Koalicja Obywatelska. Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE” wynika… » więcej 2024-05-21, godz. 06:40 Na maturze egzaminy z historii i języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym Maturzyści we wtorek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z historii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym… » więcej 2024-05-21, godz. 06:40 „GW”: KO ma większe poparcie niż PiS, ale mniej mandatów Kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego staje się coraz bardziej agresywna. Opinia24 na zlecenie „Wyborczej” sprawdziła, jak wpłynęłoby to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »