Radio Opole » Gospodarka
2020-06-30, 15:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Ruszyła wielka wylewka. Inwestycja przy dworcu Opole Wschodnie nabiera tempa

Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wizualizacja przebudowy wokół dworca Opole Wschód [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja przebudowy wokół dworca Opole Wschód [fot. Witold Wośtak]
Około 700 kubików, czyli 700 m³ betonu. Właśnie tyle zostanie wylane na nowo powstającą estakadę, która będzie przebiegała wzdłuż torów przy dworcu Opole Wschodnie. To jeden z głównych i ostatnich elementów prac na tym obiekcie.
Dzięki niemu dwoma pasami bezkolizyjnie będziemy mogli przejechać od strony ulicy Plebiscytowej do ronda.

- Jesteśmy na etapie betonowania przęseł ustroju nośnego - mówi Grzegorz Kubik, kierownik robót mostowych. - To nie jest końcowy element, ponieważ to jest konstrukcja sprężona. Faktem jest, że w budowlanym świecie, przyjmuje się, że jeżeli jest betonowany ustrój nośny, to praktycznie obiekt jest gotowy. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ są jeszcze konieczne roboty wykończeniowe, które cały czas trwają. Jednak faktycznie wieńczymy cały obiekt mostowy.

Choć estakada powinna być niebawem ukończona, to przejedziemy nią najszybciej na początku przyszłego roku, ponieważ konieczne jest wykonanie prac na obiektach sąsiednich. Do tych zadań drogowcy już się przygotowują.

- Estakada jest jednym z elementów całej inwestycji – dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Obok trwają przygotowania do przebicia pod nasypem kolejowym, który w tym miejscu przebiega. To w przyszłości będzie tunel, którym będzie można z ulicy Katowickiej wjechać w ulicę Oleską. W ten sposób komunikacja Katowickiej z Oleską będzie dwukierunkowa, co jest bardzo ważne dla układu drogowego. W kolejnych miesiącach będzie powstawać rondo i tunel podziemny wzdłuż tego ronda na osi wschód-zachód.

- Inwestycja miejska zawsze rodzi problemy związane z infrastrukturą zabudowaną, czyli kwestami między innymi instalacji, które były nieznane na etapie projektowym – zaznacza Grzegorz Ryczkiewicz, kierownik budowy i dyrektor kontraktu. - Tutaj też były problemy z warunkami gruntowymi. One utrudniają prace fundamentowe. Obecna inwestycja jest planowana na czerwiec 2020, czyli będzie przedłużona. Otrzymaliśmy aneks związany z przedłużeniem pewnych prac na estakadzie.

Inwestycja pochłonie 180 milionów złotych, z czego ponad 60 proc. stanowi dotacja z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku.
Grzegorz Kubik
Arkadiusz Wiśniewski
Grzegorz Ryczkiewicz

Gospodarka

2020-09-27, godz. 19:10 Opolanie produkują coraz więcej odpadów. Opolski ratusz zamierza zabiegać o pieniądze na projekt edukacyjny, który… Opole chce przygotować i realizować projekt 'Eko-nawyki dobre praktyki - gospodarka o obiegu zamkniętym'. Podczas czwartkowej (24.09) sesji 21 radnych jednogłośnie… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Zakończył się remont drogi pomiędzy Białą a Sowinem - alternatywnej do DW 414 w powiecie prudnickim Zakończyła się gruntowna przebudowa drogi między Białą a Sowinem w powiecie prudnickim. » więcej 2020-09-25, godz. 13:15 Budowa nowego stadionu w Opolu coraz bliżej Opolski ratusz otrzymał projekt wykonawczy i pozwolenie na jego budowę. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. » więcej 2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***