Radio Opole » Gospodarka
2020-03-24, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy pomogą firmom dotkniętym skutkami pandemii wirusa

[zdj. Adobestock]
[zdj. Adobestock]
Coraz więcej gmin deklaruje pomoc firmom, które przeżywają trudności spowodowane koronawirusem. Z powodu zapaści rynkowej w niektórych branżach przedsiębiorcy ograniczają lub zawieszają działalność gospodarczą. Do nich adresowana jest też rządowa „tarcza antykryzysowa”.
- Jeżeli chodzi o wsparcie dla przedsiębiorców to gminy mają niewielkie możliwości - uważa Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka. - Dotyczy to głównie podatków od nieruchomości i gruntów pod tą działalność. Na wniosek można np. umorzyć te podatki. Gmina Kluczbork planuje wspomóc przedsiębiorców w zakresie należnych jej podatków. Zwolnienia z płacenia ZUS, czy podatków od płac to już są sprawy po stronie państwa.

Pandemia koronawirusa powoduje też negatywne skutki gospodarcze w gminie Głogówek.

- Dla naszych przedsiębiorców szykujemy różne ulgi podatkowe – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. - Chcemy pomóc tym, którzy musieli zamknąć swoje restauracje, czy inne lokale na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia. Będziemy chcieli umorzyć podatki do 1500 zł. Pomoc nie minie także innych przedsiębiorców, którzy poniosą straty na skutek szalejącej pandemii.

- Umorzenia czynszu, lokalnego podatku, czy też zwolnienie z opłaty za odpady komunalne to pomoc, z której skorzystać będą mogły nasze firmy – wskazuje ulgi burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. - Według naszych analiz, w skali miesiąca to może być nawet grubo ponad 250 tysięcy zł. Jednak przedsiębiorca musi sam wystąpić o taką ulgę. Wtedy zgodnie z procedurą będziemy analizowali jego sytuację finansową.

Na sesji w tym tygodniu pomoc dla lokalnych przedsiębiorców uchwalić ma Rada Miejska Opola. Przewiduje się m.in. zwolnienia z opłat za dzierżawę, czy wynajem lokali użytkowych należących do miasta.
Jarosław Kielar
Piotr Bujak
Edward Szupryczyński

Gospodarka

2020-03-31, godz. 22:00 Uwaga kierowcy. Droga powiatowa z Tułowic do Skarbiszowic zamknięta na pół roku Rozpoczyna się remont odcinka drogi powiatowej między ulicą Opolską w Tułowicach a Skarbiszowicami. » więcej 2020-03-31, godz. 13:11 Tranzyt wyprowadzony poza Kluczbork. W środę zostanie otwarty ostatni odcinek obwodnicy miasta Ostatni fragment obwodnicy Kluczborka będzie dostępny dla kierowców od jutrzejszego (01.04) poranka. To da możliwość zupełnego ominięcia miasta prawie 9-kilometrowym… » więcej 2020-03-31, godz. 12:35 Opole: rośnie liczba bezrobotnych Ponad 600 nowych osób bezrobotnych zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu. Do tej pory nie odnotowano jeszcze żadnych zwolnień grupowych. Według… » więcej 2020-03-31, godz. 11:11 Trudna sytuacja właścicieli zakładów kosmetycznych i fryzjerskich. Choć nie ma prawnych ograniczeń ich działalności, większość… Szacunki mówią, że ponad 70 procent salonów kosmetycznych i fryzjerskich zawiesiło swoją działalność - tak wynika z danych systemu dla tzw. branży beauty. Do tej… » więcej 2020-03-30, godz. 18:11 Wołczyńscy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pomocy od gminy w związku z zastojem gospodarczym Gmina Wołczyn pomoże swoim przedsiębiorcom w trudnej sytuacji wynikającej z epidemii koronawirusa. » więcej 2020-03-30, godz. 15:45 Działają, ale drogą elektroniczną. RIO w Opolu prowadzi cztery kontrole Gogolin, Polska Cerekiew, Zdzieszowice i Brzeg. W tych czterech samorządach aktualnie kontrole prowadzi Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. Jak informuje Grzegorz… » więcej 2020-03-30, godz. 08:35 Monosol szybciej niż planował zaczął budowę nowej fabryki 300 milionów złotych ma kosztować budowa zakładu produkującego folie biodegradowalne, która właśnie ruszyła w strefie gospodarczej gminy Ujazd. Amerykańska firma… » więcej 2020-03-29, godz. 17:00 Targowisko w Namysłowie wznawia działalność. "Bezpieczniej kupować na świeżym powietrzu, niż w zamkniętych sklepach" Od jutra (30.03) będzie można ponownie robić zakupy na targowisku w Namysłowie. Miasto zdecydowało o oddaniu do dyspozycji sprzedawców 10 stanowisk ustawionych… » więcej 2020-03-29, godz. 12:30 Opolscy przedsiębiorcy złożyli już pierwsze wnioski do ZUS o odroczenie składek Przedsiębiorcy i samozatrudnieni z całej Polski złożyli już ponad 18,4 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek w związku z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-03-29, godz. 09:45 ZUS priorytetowo potraktuje wnioski przedsiębiorców o przyznanie ulg w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej Przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty, mogą już korzystać z rządowych rozwiązań proponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »