Radio Opole » Gospodarka
2020-01-11, 09:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Dwa razy więcej pieniędzy na inwestycje. Ambitny plan gminy Turawa na 2020 rok

Urząd gminy w Turawie [fot. turawa.pl]
Urząd gminy w Turawie [fot. turawa.pl]
6 milionów złotych na inwestycje planuje przeznaczyć w tym roku gmina Turawa. To dwa razy więcej niż w 2019 roku.
- To jeszcze może ulec zmianie, ponieważ czekamy, czy na niektóre inwestycje dostaniemy dofinansowanie - zaznacza Dominik Pikos, wójt Turawy. - Budżet, to jest taki twór ruchomy. Szczególnie, że dofinansowania, jeżeli je otrzymujemy, to musimy mieć wkład własny i możemy daną inwestycję wykonywać. Jeżeli dofinansowania nie dostajemy, to w ramach zabezpieczonej puli możemy przykładowo wykonać remont innej, niż planowana pierwotnie, drogi.

Najwięcej pieniędzy z budżetu Turawa przeznaczy na oświatę, przebudowy dróg oraz infrastrukturę turystyczną. W tym roku gmina ma dodatkowe wydatki związane z mistrzostwami świata katamaranów, które odbędą się w lipcu.

- Przeznaczymy przynajmniej 400 tysięcy złotych. Przede wszystkim na drogi wokół jeziora - mówi Pikos. - Zrobiliśmy spis ulic, które wokół jezior potrzebują pilnego remontu. To są drogi, które bezpośrednio prowadzą do Jeziora Dużego. Kto tam jeździ, to wie, że są one w fatalnym stanie. Długo nie było tam żadnych inwestycji. Przy ulicy Pływackiej wykonaliśmy już oświetlenie, chodnik i mamy gotowy projekt na większą modernizację. Ale tych dróg dojazdowych jest więcej.

Budżet Turawy na 2020 rok wyniesie około 40 milionów złotych.
Dominik Pikos
Dominik Pikos

Gospodarka

2021-01-16, godz. 13:00 Jeszcze nie skończyli budować jednego, a już myślą o drugim. Otmuchów szuka miejsca na kolejny PSZOK W południowej części gminy Otmuchów powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2021-01-16, godz. 10:45 Nowa strategia, nowe studium zagospodarowania przestrzennego. Łubniany przeprowadzą konsultacje dla mieszkańców Łubniany przygotowują się do opracowania nowej strategii gminy. Stara obowiązywała do ubiegłego roku. Jednym z elementów ma być przygotowanie studium zagospodarowania… » więcej 2021-01-16, godz. 07:00 W tym roku Prószkow postawi na rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych Infrastruktura drogowa zdominuje tegoroczne inwestycyjne w gminie Prószków. Trzy z nich dotyczą budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Będą one łączyły Pomologię… » więcej 2021-01-15, godz. 18:30 Rozstrzygnięcie przetargu na wywóz odpadów komunalnych w Opolu przesunięte na koniec stycznia 27 stycznia dowiemy się, która firma zajmie się odbiorem odpadów komunalnych w Opolu. Przetarg w tej sprawie miał się odbyć dzisiaj (15.01), natomiast z… » więcej 2021-01-15, godz. 16:30 Grodków ze skromniejszym budżetem niż przed rokiem. Miasto nie rezygnuje jednak z inwestycji i chce szybciej spłacać… Grodków wyda w tym roku prawie o 4 miliony złotych mniej niż w poprzednim. Gmina nie zamierza jednak znacząco obniżać kwot przeznaczanych na inwestycje. » więcej 2021-01-14, godz. 20:00 Przedsiębiorcy mają ostatnią szansę ubiegania się o zwolnienie ze składek za trzeci kwartał ubiegłego roku Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców chcących złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzeci kwartał ubiegłego roku. Termin upływa jutro … » więcej 2021-01-14, godz. 11:00 Urbanowice w końcu mają kanalizację Podzielona na trzy etapy budowa kanalizacji w Urbanowicach, w gminie Pawłowiczki, dobiegła końca. Nie obyło się bez opóźnień, na które wpłynęła m.in… » więcej 2021-01-14, godz. 07:30 Podwyżka opłat za wywóz śmieci w Rudnikach. Gmina Lasowice Wielkie prawdopodobnie utrzyma stawkę z 2020 roku Mieszkańcy gminy Rudniki płacą od nowego roku więcej za wywóz odpadów komunalnych. W Lasowicach Wielkich obowiązująca stawka prawdopodobnie zostanie u… » więcej 2021-01-13, godz. 19:00 Opóźnienia w budowie tłoczni gazu ziemnego. Państwowa spółka zrywa umowy z wykonawcami Budowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu została wstrzymana. Inwestycję wartą ponad 207 milionów zł miały realizować spółki Rafako i PBG. Zleceniodawca… » więcej 2021-01-13, godz. 17:00 Znaczna podwyżka za wywóz śmieci w Branicach. Gmina nie miała alternatywy w tej sprawie Podwyżka za odbiór śmieci nie ominęła gminy Branice. W tym roku każdy mieszkaniec co miesiąc będzie musiał zapłacić 28 złotych. To o 9 złotych więcej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »