Radio Opole » Gospodarka
2019-11-18, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Ministerstwo Finansów pożyczy zadłużonemu powiatowi kluczborskiemu 62 miliony złotych

Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Mirosław Birecki, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Birecki, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ponad 62 miliony złotych pożyczki od Ministerstwa Finansów otrzyma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Zadłużony samorząd spłaci w ten sposób 45 milionów złotych kredytów zaciągniętych przez poprzednich włodarzy powiatu.
Najpierw opracowano program postępowania naprawczego, który został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Opolu. Wniosek o pożyczkę został złożony 1 sierpnia.

- Kwota ponad 62 milionów złotych ma zdecydowanie niższe oprocentowanie niż 45 milionów, które poprzedni zarząd subrogował - zaznacza Mirosław Birecki, starosta kluczborski.

- Wystarczy powiedzieć, że oprocentowanie pożyczki z budżetu państwa to 3 procent, natomiast oprocentowanie innych kredytów wynosiło prawie 6 procent. Mamy więc naprawdę dużą korzyść. Dzięki pożyczce możemy ponownie rozpocząć budowanie finansów i przede wszystkim stabilnie zarządzać tymi finansami.

Obecny starosta zastąpił Piotra Pośpiecha po ubiegłorocznych wyborach samorządowych.
Zdaniem Bireckiego, krytyczna sytuacja wynika z wieloletnich wydatków bez pokrycia w dochodach.

- Pożyczka pozwala spłacić nie tylko 45 milionów, ale również deficyt z tego roku. On powstał, ponieważ przerzucono łącznie około 10 milionów złotych wydatków z 2018 roku.

Zapytaliśmy Piotra Pośpiecha, dzisiaj powiatowego radnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, co sądzi o pożyczce.

- Choć sama pożyczka jest rzeczą pozytywną, bo pozwala na obniżenie kosztów długu, głosowałem przeciwko złożeniu tego wniosku - podkreśla.

- Aż tak znaczący wzrost zadłużenia jest nie do przyjęcia i dla mnie niezrozumiały. Tym bardziej, że w ramach przyjętego harmonogramu spłat w tej kadencji, zarząd powiatu zamierza spłacić zaledwie 2,3 miliona złotych. Zwiększamy więc dług powiatu o 17 milionów, a spłacamy tylko 2,3 miliona - to znaczy, że przesuwamy potężne zadłużenie na następne okresy.

Spłata pożyczki ze Skarbu Państwa potrwa do 2039 roku, ale starosta Birecki zaznacza, że zaciągnięte kredyty również obowiązywały do tego roku.
Mirosław Birecki 1
Mirosław Birecki 2
Piotr Pośpiech

Gospodarka

2019-12-12, godz. 17:00 Studenci z LogPoint namawiają do studiowania logistyki na Politechnice Opolskiej Studenci namawiają do studiowania logistyki na Politechnice Opolskiej. Koło naukowe LogPoint zorganizowało warsztaty i wykłady dla uczniów szkół średnich z regionu… » więcej 2019-12-12, godz. 14:15 Tereny inwestycyjne w Brzegu oficjalnie w rękach nowego właściciela. "Ta transakcja da miastu wiele korzyści" Brzeska 'Zielonka' oficjalnie w rękach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Magistrat podpisał akt notarialny o sprzedaży terenu nowemu właścicielowi. » więcej 2019-12-12, godz. 12:00 Rynek startupów w Polsce rośnie - najlepszymi zarządzają magistrowie Rynek startupów w Polsce rośnie - wynika z raportu 'Polish Tech - Scene - Five Years' przygotowanego przed Fundację Startup Poland. » więcej 2019-12-12, godz. 09:58 Rusza nabór na innowacje. OCRG czeka na wnioski od 30 grudnia Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłasza ostatni w tym roku nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Jest skierowany do mikro, małych, średnich i dużych fi… » więcej 2019-12-11, godz. 14:00 Energetyka Cieplna Opolszczyzny stawia na odnawialne źródła energii W Opolu, Kluczborku i Strzelach Opolskich Energetyka Cieplna Opolszczyzny buduje instalacje fotowoltaiczne. Każda z nich docelowo będzie osiągać moc 24 kilowatów… » więcej 2019-12-11, godz. 10:45 OCRG proponuje dotacje na wynalazki, nawet do 1,5 miliona złotych Firmy, które pracują nad wynalazkami, mogą pozyskać od pół do półtora miliona złotych dotacji. Wnioski przyjmowane będą w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki między… » więcej 2019-12-11, godz. 10:00 Pracodawcy z Opola w przyszłym roku nadal będą korzystać ze staży, a bezrobotni z pieniędzy na tworzenie firm Staże dla bezrobotnych, pomoc na zakładanie firm czy szkolenia dla pracowników. Z takiej pomocy, również w przyszłym roku, będą mogli korzystać pracodawcy i bezrobotni… » więcej 2019-12-10, godz. 22:00 Inwestorzy i przedsiębiorcy spotkają się w Dobrodzieniu podczas lokalnego forum ekonomicznego O inwestowaniu i rozwoju firm będą rozmawiać jutro (11.12) przedsiębiorcy podczas pierwszego Dobrodzieńskiego Forum Gospodarczego. » więcej 2019-12-10, godz. 21:00 Ponad 1,5 miliarda złotych w kasie Opola. Ratusz wprowadza poprawkę do przyszłorocznego budżetu W przyszłym roku budżet Opola przekroczy 1,5 miliarda złotych. Ratusz zdecydował się na jego zwiększenie po sprzedaniu części akcji spółki Wodociągi i Kanalizacja… » więcej 2019-12-10, godz. 20:00 Od nowego roku więcej zapłacimy za śmieci. Wszyscy muszą je segregować Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w gminach powiatu prudnickiego. Ostatnio stawki podnieśli radni Głogówka i Prudnika. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »