Radio Opole » Gospodarka
2019-04-11, 11:12 Autor: Magdalena Szybińska

"Niewielu pójdzie na ten lep" - poranny komentarz w sprawie nowego programu wparcia rolników przedstawiony przez PiS

Krowa [fot. sxc.hu]
Krowa [fot. sxc.hu]
Herbert Czaja [fot. Justyna Krzyżanowska]
Herbert Czaja [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Rakoczy [fot. Wanda Kownacka]
Stanisław Rakoczy [fot. Wanda Kownacka]
- Ostatnie lata pokazały jak trudno jest w rolnictwie pod względem ekonomicznym - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole, prezes opolskiej Izby Rolniczej Herbert Czaja komentując zapowiedziany przez prezesa PiS pomysł dopłat dla rolników, którzy zdecydują się na kupno krów lub trzody chlewnej.
- Do tego dochodzi kwestia cen: raz wahania bydła, raz drobiu, raz świń. Ostatnio dość długi okres spadku cen w trzodzie spowodował, że wielu rolników zbankrutowało i zaniechało produkcji. Te obiecanki dla tych ludzi już są właściwie nierealne do osiągnięcia.

Program dopłat do zakupu inwentarza realizują już Finlandia, Rumunia i Włochy. W Polsce miałby być oparty o fundusze europejskiej i być realizowany po 2021 roku. Zdaniem prezesa opolskiej Izby Rolniczej jest jednak sporo znaków zapytania. - Pytanie jak będzie teraz to następować, czy [będą dopłaty - red.] do jednej lochy czy do 10 czy do 100? Można powiedzieć, że w Unii Europejskiej takie zdarzenia mają miejsce. Jeżeli Unia się zgodzi [na te dopłaty - red.], no to damy. Jeśli Unia się nie zgodzi, to można zwalić winę na Unię. Myślę, że to jest bardziej polityka przedwyborcza.

W ocenie rozmówcy Radia Opole wielu gospodarzy rolnych "nie pójdzie na ten lep". Jak argumentował Herbert Czaja przykładowa dopłata w wysokości 100 złotych do jednej sztuki trzody chlewnej w kontekście całkowitych kosztów hodowli nie przekona gospodarzy do zwiększenia liczebności inwentarza.

- Rolnicy na te zapowiedzi reagują bardzo racjonalnie - powiedział w "Poglądach i osądach" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo, a także opolski lider PSL.
- Dopłaty hodowlane to nie jest ani pomysł nowy, ani pomysł PiS-u, nie jest to program rządowy tylko program unijny. Od następnej perspektywy unijnej, czyli od roku 2021 jest on dopiero wypracowywany przez Komisję Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Ani PiS ani żadna inna partia nie będzie tutaj miała żadnej mocy sprawczej. Na razie jest tak, że na stół położono rządowi PiS o 20 mld mniej niż jest teraz.

Po dużym znakiem zapytania - wobec zmniejszających się dopłat unijnych - staje opłacalność prowadzenia mniejszych gospodarstw rolnych. Idealną sytuacją byłoby "urynkowienie się" produkcji rolnej tak, żeby dopłaty nie były w ogóle potrzebne, a w podziale zysków z produkcji rolnej nie uczestniczyli w tak dużym stopniu pośrednicy - "drenując" - jak to określił - rynek. Zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych ma być tematem planowanego na dziś (11.04) spotkanie władz z przedstawicielami rolników. Wydarzenie odbywa się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego rozpocznie się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie o godzinie 16.00.
Herbert Czaja 1
Herbert Czaja 2
Stanisław Rakoczy

Gospodarka

2024-11-26, godz. 15:00 Dino buduje centrum dystrybucyjne w Brzegu. Pracę ma znaleźć kilkaset osób Co najmniej 300 osób ma znaleźć pracę w powstającym centrum dystrybucyjnym sieci Dino w Brzegu. Prace przy budowie obiektu właśnie ruszają. » więcej 2024-11-26, godz. 10:20 Przedsiębiorcy i rolnicy z Wołczyna nie zapłacą w przyszłym roku więcej za podatki Nie będzie wzrostu stawek podatków dla przedsiębiorców z gminy Wołczyn. Radni miejscy przyjęli uchwałę o obniżeniu podatków. » więcej 2024-11-25, godz. 12:53 Emeryci i renciści mogą więcej dorobić Zwiększają się bezpieczne limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Progi zmieniają się cztery razy w roku. Aktualizacja… » więcej 2024-11-23, godz. 11:00 52 miliony złotych na inwestycje zaplanowano w przyszłorocznym budżecie gminy Kluczbork Rekordowy jest projekt budżetu gminy Kluczbork na 2025 rok. Dochody i wydatki są zbilansowane na poziomie 252 milionów złotych. » więcej 2024-11-22, godz. 20:00 Finał kilku remontów dróg w gminie Wołczyn. Przebudowy w mieście i dwóch wsiach Na ukończeniu są ostatnie tego roku remonty dróg w gminie Wołczyn. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Prudnik ujednolici plan zagospodarowania przestrzennego, aby nie było niejasności u inwestorów Zmiany planistyczne pomogą w otwieraniu firm w Prudnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Gmina sporządzi nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów… » więcej 2024-11-22, godz. 13:39 Państwowa Inspekcja Pracy nagradza najbezpieczniejsze firmy Prestiżowe konkursy Państwowej Inspekcji Pracy rozstrzygnięte. Wyróżniono firmy i placówki, które najlepiej dbają o bezpieczeństwo swoich pracownikó… » więcej 2024-11-22, godz. 12:04 Powódź nie podniosła stopy bezrobocia w regionie W urzędach pracy w powiatach poszkodowanych przez powódź bezrobotnych nie przybyło, ale przedsiębiorcy z tych terenów wciąż zmagają się ze skutkami wrześniowego… » więcej 2024-11-21, godz. 14:00 Pierwszy inwestor wynajął halę w brzeskiej "Zielonce". Firma chce zatrudnić kilkanaście osób Kilkanaście osób ma wkrótce znaleźć pracę w brzeskiej strefie przemysłowej. Pojawił się pierwszy inwestor, który wynajął od WSSE część hali przemysłowej… » więcej 2024-11-21, godz. 12:00 "Na ten moment kontrole na terenach powodziowych są zawieszone". Prezes WFOŚ gościem Radia Opole - Do czerwca przyszłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zawiesił kontrole instalacji grzewczych na terenach powodziowych - potwierdziła w Porannej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »