Radio Opole » Gospodarka
2018-10-18, 16:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło"

Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Katarzyna Czochara. Przewodnicząca PiS na Opolszczyźnie spotkała się w Pradze m.in. z czeskim ministrem transportu, by podjąć starania o przywrócenie możliwości zatrzymania się pociągu w centrum Głuchołaz i w Pokrzywnej.
- Strona czeska jest bardzo zainteresowana tym, żeby przywrócić to połączenie i jest skłonna w jakieś części sfinansować niezbędny remont odcinka tej drogi kolejowej - mówi Katarzyna Czochara. - Tym pociągiem turyści, którzy będą przybywać do Głuchołaz, czy Pokrzywnej będą mogli dojechać do Krnova i na wyciąg narciarski, dalej patrząc do Pragi i do Wiednia. Myślę, że będą chętni do skorzystania z takiego połączenia. Takie zapewnienia również ze strony czeskiej usłyszałam - dodaje Czochara.

Podczas konferencji prasowej Jerzy Wojnarowski, kandydat PiS na burmistrza Głuchołaz, zwrócił także uwagę na to, że w mieście należy przywrócić oddział wewnętrzny, który jest w trakcie likwidacji.

- Dzięki dobrej współpracy da się wiele zrobić. Mamy swoich delegatów do powiatu i sejmiku. Przywrócimy także w Głuchołazach opiekę nocną i świąteczną, bo to też zniknęło z naszego miasta. My się nie boimy trudnych zadań i tematów. Deklaruję wszelką pomoc, by w Głuchołazach powstało liceum - dodaje Wojnarowski.

Jak zapewniano na konferencji przekształcenie połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez gminę Głuchołazy jest możliwe do zrealizowania w ciągu 5 najbliższych lat.
Katarzyna Czochara
Jerzy Wojnarowski

Gospodarka

2020-01-17, godz. 19:00 2 nowe fotoradary na Opolszczyźnie. Znamy lokalizację W Niemodlinie przy ul. Opolskiej, na wysokości numeru 12 (to DK 46) oraz w Krapkowicach przy ul. Księdza Koziołka (to DW 409) - w tych dwóch miejscach do końca… » więcej 2020-01-17, godz. 16:33 Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej z wizytą w Opolu Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuan odwiedził po raz kolejny Opolszczyznę. Jedną z przyczyn przyjazdu jest jutrzejszy (18.01) koncert orkiestry… » więcej 2020-01-17, godz. 14:08 "Dzieje naszego pieniądza były dosyć skomplikowane". Ekonomiści dyskutowali o polskiej marce „W stulecie wprowadzenia marki polskiej na terenie Rzeczpospolitej” znawcy ekonomii spotkali się z mieszkańcami Opola, żeby przybliżyć historię polskiego pieniądza… » więcej 2020-01-17, godz. 08:30 Kolejny trudny rok budżetowy dla zadłużonej gminy Byczyna. Trzeba dopłacić 5 milionów do oświaty Ponad 50 milionów złotych dochodów i o milion mniej wydatków. Tak wygląda budżet gminy Byczyna, która na koniec ubiegłego roku miała 74 miliony złotych zadłuż… » więcej 2020-01-16, godz. 19:45 Mieszkańców Tarnowa Opolskiego mogą czekać znaczne podwyżki za wywóz śmieci. Wszystko wyjaśni się pod koniec miesiąca O 50 proc. więcej za wywóz śmieci mogą niebawem zapłacić mieszkańcy Tarnowa Opolskiego. Gmina rozstrzygnęła przetarg, w którym została wyłoniona nowa firma, która… » więcej 2020-01-16, godz. 18:30 ZUS wysyła listy do przedsiębiorców. Są w nich szczegółowe podsumowania ubiegłorocznych rozliczeń 64 tysiące opolskich przedsiębiorców może spodziewać się listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o szczegółach ubiegłorocznych rozliczeń. » więcej 2020-01-16, godz. 17:48 Porozumienie chwali program Energia Plus W ubiegłym roku Polacy zbudowali przydomowe instalacje fotowoltaiczne o mocy niemal 800 MW, a to tyle ile produkuje cała elektrownia wodna w Żarnowcu. Porozumienie… » więcej 2020-01-16, godz. 16:30 Cztery nowe kategorie w konkursie "Opolska Marka 2019". Zgłoszenia od firm będą przyjmowane do połowy lutego Zmiany w konkursie 'Opolska Marka 2019'. Coroczne kategorie to 'Usługa', 'Produkt' i 'Promocja Regionu'. » więcej 2020-01-16, godz. 14:00 W Ozimku rusza IV edycja budżetu obywatelskiego Od 21 stycznia będzie można zgłaszać swoje propozycje do IV edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Ozimek. » więcej 2020-01-16, godz. 11:15 Za chwilę rusza budowa kanalizacji w gminie Polska Cerekiew. Będą utrudnienia Budowa kanalizacji we Wroninie to jedyna duża inwestycja, na którą gmina Polska Cerekiew znalazła pieniądze w tegorocznym budżecie. Teren inwestycji jest trudny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »