Radio Opole » Gospodarka
2018-10-18, 16:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło"

Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po 70 lat czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Katarzyna Czochara. Przewodnicząca PiS na Opolszczyźnie spotkała się w Pradze m.in. z czeskim ministrem transportu, by podjąć starania o przywrócenie możliwości zatrzymania się pociągu w centrum Głuchołaz i w Pokrzywnej.
- Strona czeska jest bardzo zainteresowana tym, żeby przywrócić to połączenie i jest skłonna w jakieś części sfinansować niezbędny remont odcinka tej drogi kolejowej - mówi Katarzyna Czochara. - Tym pociągiem turyści, którzy będą przybywać do Głuchołaz, czy Pokrzywnej będą mogli dojechać do Krnova i na wyciąg narciarski, dalej patrząc do Pragi i do Wiednia. Myślę, że będą chętni do skorzystania z takiego połączenia. Takie zapewnienia również ze strony czeskiej usłyszałam - dodaje Czochara.

Podczas konferencji prasowej Jerzy Wojnarowski, kandydat PiS na burmistrza Głuchołaz, zwrócił także uwagę na to, że w mieście należy przywrócić oddział wewnętrzny, który jest w trakcie likwidacji.

- Dzięki dobrej współpracy da się wiele zrobić. Mamy swoich delegatów do powiatu i sejmiku. Przywrócimy także w Głuchołazach opiekę nocną i świąteczną, bo to też zniknęło z naszego miasta. My się nie boimy trudnych zadań i tematów. Deklaruję wszelką pomoc, by w Głuchołazach powstało liceum - dodaje Wojnarowski.

Jak zapewniano na konferencji przekształcenie połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez gminę Głuchołazy jest możliwe do zrealizowania w ciągu 5 najbliższych lat.
Katarzyna Czochara
Jerzy Wojnarowski

Gospodarka

2021-01-18, godz. 14:30 ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie postojowe od artystów i architektów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje od 15 stycznia wnioski artystów i architektów o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. » więcej 2021-01-18, godz. 12:15 Hala targowa w Gogolinie sprzedana deweloperowi Gmina Gogolin sprzedała znajdującą się w centrum miejscowości halę targową. Budynek w ostatnich latach nie był intensywnie wykorzystywany, a objęcie go… » więcej 2021-01-18, godz. 08:00 W Korfantowie pracuje już nowa oczyszczalnia. Efekty są lepsze niż planowano, jednak mieszkańców czekają podwyżki… Nowa oczyszczalnia w Korfantowie już przyjmuje ścieki. Zakończona w listopadzie inwestycja jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych dotąd… » więcej 2021-01-17, godz. 11:23 Pandemia spowolniła prace OTBS, ale plany inwestycyjne są aktualne. "Wracamy do tematu osiedla na Winowie" - To był dziwny, inny rok - tak w rozmowie 'W cztery oczy' określił pandemiczne miesiące 2020 roku Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa… » więcej 2021-01-17, godz. 09:00 Wybudowali dwie drogi, żeby skrócić dojazd mieszkańcom 7 miejscowości Na przełomie roku mieszkańcy gminy Pawłowiczki otrzymali możliwość korzystania z dwóch nowo wybudowanych dróg transportu rolnego. Łącznie powstało ponad… » więcej 2021-01-16, godz. 13:00 Jeszcze nie skończyli budować jednego, a już myślą o drugim. Otmuchów szuka miejsca na kolejny PSZOK W południowej części gminy Otmuchów powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2021-01-16, godz. 10:45 Nowa strategia, nowe studium zagospodarowania przestrzennego. Łubniany przeprowadzą konsultacje dla mieszkańców Łubniany przygotowują się do opracowania nowej strategii gminy. Stara obowiązywała do ubiegłego roku. Jednym z elementów ma być przygotowanie studium zagospodarowania… » więcej 2021-01-16, godz. 07:00 W tym roku Prószkow postawi na rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych Infrastruktura drogowa zdominuje tegoroczne inwestycyjne w gminie Prószków. Trzy z nich dotyczą budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Będą one łączyły Pomologię… » więcej 2021-01-15, godz. 18:30 Rozstrzygnięcie przetargu na wywóz odpadów komunalnych w Opolu przesunięte na koniec stycznia 27 stycznia dowiemy się, która firma zajmie się odbiorem odpadów komunalnych w Opolu. Przetarg w tej sprawie miał się odbyć dzisiaj (15.01), natomiast z… » więcej 2021-01-15, godz. 16:30 Grodków ze skromniejszym budżetem niż przed rokiem. Miasto nie rezygnuje jednak z inwestycji i chce szybciej spłacać… Grodków wyda w tym roku prawie o 4 miliony złotych mniej niż w poprzednim. Gmina nie zamierza jednak znacząco obniżać kwot przeznaczanych na inwestycje. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »