Radio Opole » Gospodarka
2018-09-20, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA]

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi Śródlądowej, jaki odbył się w Opolu. Minister Marek Gróbarczyk tłumaczy, że według założeń rządu stały transport towarów na Odrę wróci do 2020 roku.
- Wszystkie wyliczenia wskazują na to, że już wtedy zostanie uruchomiona żegluga. Najistotniejsze jest to, że dokończyliśmy budowę stopnia wodnego w Malczycach. Natomiast rozpoczęcie budowy kolejnych stopni wodnych wykaże w jakim tempie będziemy w pełni przywracać żeglugę - zaznaczył minister.

Na przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze liczą Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle. Członek zarządu tej firmy Kamil Bortniczuk, który poznał plany ministerstwa tak odniósł się do planów rządu. - Ja z tego co usłyszałem wyciągam wnioski, że za 5 lat będziemy mogli na stałe korzystać z Odry na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina. Po to żeby później połączyć transport rzeczny z morskim - zaznaczył Bortniczuk.

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska podkreśla, że po kilkudziesięcioletnich zaniedbaniach trudno spodziewać się, że realizacja planów zajmie kilka lat. - Pierwszy etap zakłada 2020, być może 2021 rok, ale moim zdaniem najważniejsze jest to, że dzisiaj spotkali się ludzie, którzy mówią, że musi się to udać - podkreśliła.

Starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj, odnosząc się to tematu zaznaczyła, że - Od wielu lat mówiło się o żeglowności Odry i kończyło się na mówieniu.
Przypomniała o przyczynach takiego stanu. - W przeszłości Odra na opolskim odcinku nie znalazła się na szlaku TNT, czyli władze nie mogły sięgać po dotacje unijne na poprawę żeglowności tego odcinka - dodała.

Przypomnijmy, że plany rządu opierają się na ratyfikowanym w ubiegłym roku porozumieniu AGN. Podpisany dokument zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności, czyli głębokość tranzytowa rzeki ma wynieść 2,5 m. Konsekwencją tego porozumienia będzie wpisanie Odry do transeuropejskiej sieci transportowej TNT. A to oznacza możliwość korzystania w przyszłości z dotacji unijnych na remont infrastruktury rzecznej.

Podczas kongresu poinformowano, że do 2030 roku w planach jest budowa 29 stopni wodnych na Odrze. Do tego roku według podpisanych porozumień 30 procent transportu ma odbywać się rzekami. Dzisiaj jest to 0,4 procent.

1 Kongres Żeglugi Śródlądowej zorganizował wojewoda opolski a Radio Opole imprezę objęło patronatem medialnym.
Marek Gróbarczyk
Kamil Bortniczuk
Violetta Porowska
Małgorzata Tudaj
I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu - dzień drugi (20.09.18)

Gospodarka

2018-12-19, godz. 08:00 Zmiany w zarządach nyskich spółek miejskich Zmiany na czele nyskich spółek miejskich. Nowych szefów doczekały się: przedsiębiorstwo odpowiedzialne za gospodarkę odpadami oraz miejska ciepłownia. » więcej 2018-12-19, godz. 06:15 Ciąg dalszy krapkowickich przygotowań do udziału w programie Mosty dla Regionów. "To nabiera realnych kształtów" Od 120 do 150 milionów złotych może kosztować budowa nowego mostu na Odrze w rejonie Krapkowic i Gogolina. Obie gminy podjęły starania o budowę tzw. obwodnicy ... » więcej 2018-12-18, godz. 17:43 Opolskie instytucje związane z rolnictwem będą współpracować oficjalnie i bardziej intensywnie Porozumienie o współpracy podpisały opolskie instytucje związane z rolnictwem. Chodzi między innymi o współpracę przy organizacji spotkań w zakresie edukacji ... » więcej 2018-12-18, godz. 13:34 Straty po wykolejeniu wagonów są ogromne. Zapłaci za nie ubezpieczyciel sprawcy wypadku 3,2 mln złotych wynoszą straty po wykolejeniu się dwóch wagonów na linii kolejowej pomiędzy stacjami Szymiszów i Strzelce Opolskie. Do wypadku doszło na począ ... » więcej 2018-12-18, godz. 13:15 Jak poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie? Wojewoda zorganizował spotkanie w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych Spotkanie informacyjne odnośnie Funduszu Dróg Samorządowych zorganizowano dzisiaj (18.12) w urzędzie wojewódzkim. Zaproszenia trafiły do wszystkich włodarzy n ... » więcej 2018-12-17, godz. 19:00 Radni zagłosują nad przyszłorocznym budżetem Opola. Dzisiaj (18.12) sesja rady miasta Ponad 1,3 miliarda złotych - tyle wyniesie przyszłoroczny budżet Opola. Władze miasta chcą przeznaczyć na inwestycje pół miliarda złotych. W planie jest m.in. ... » więcej 2018-12-17, godz. 17:25 Prudnik rezygnuje z opłaty targowej. Likwidacja daniny ma zachęcić do bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych Od nowego roku zniknie w Prudniku opłata targowa. Według wyliczeń w tym roku wpływy z tej daniny mają wynieść 10 tysięcy złotych. Zaledwie o dwa tysiące przew ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:25 Ponad 16 tys. Ukraińców pracuje legalnie na Opolszczyźnie. To pięciokrotny wzrost od 2015 roku Przybywa Ukraińców, którzy pracują na Opolszczyźnie. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba wzrosła pięciokrotnie. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społeczn ... » więcej 2018-12-16, godz. 17:00 Kończą budowę chodnika. Chcą zdążyć przed świętami Mimo zimy drogowcy kończą jeszcze ostatnie inwestycje. W Kędzierzynie-Koźlu na finiszu jest remont chodnika przy ul. Powstańców Śląskich. Chodzi o fragment od ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Platforma Wirtualnych Targów, czyli dostaniesz pracę bez wychodzenia z domu Platforma Wirtualnych Targów, czyli targi pracy w internecie. Pomysł, który otrzymał dotację Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki zakłada, że każdy zainteres ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »