Radio Opole » Gospodarka
2018-09-20, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA]

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi Śródlądowej, jaki odbył się w Opolu. Minister Marek Gróbarczyk tłumaczy, że według założeń rządu stały transport towarów na Odrę wróci do 2020 roku.
- Wszystkie wyliczenia wskazują na to, że już wtedy zostanie uruchomiona żegluga. Najistotniejsze jest to, że dokończyliśmy budowę stopnia wodnego w Malczycach. Natomiast rozpoczęcie budowy kolejnych stopni wodnych wykaże w jakim tempie będziemy w pełni przywracać żeglugę - zaznaczył minister.

Na przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze liczą Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle. Członek zarządu tej firmy Kamil Bortniczuk, który poznał plany ministerstwa tak odniósł się do planów rządu. - Ja z tego co usłyszałem wyciągam wnioski, że za 5 lat będziemy mogli na stałe korzystać z Odry na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina. Po to żeby później połączyć transport rzeczny z morskim - zaznaczył Bortniczuk.

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska podkreśla, że po kilkudziesięcioletnich zaniedbaniach trudno spodziewać się, że realizacja planów zajmie kilka lat. - Pierwszy etap zakłada 2020, być może 2021 rok, ale moim zdaniem najważniejsze jest to, że dzisiaj spotkali się ludzie, którzy mówią, że musi się to udać - podkreśliła.

Starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj, odnosząc się to tematu zaznaczyła, że - Od wielu lat mówiło się o żeglowności Odry i kończyło się na mówieniu.
Przypomniała o przyczynach takiego stanu. - W przeszłości Odra na opolskim odcinku nie znalazła się na szlaku TNT, czyli władze nie mogły sięgać po dotacje unijne na poprawę żeglowności tego odcinka - dodała.

Przypomnijmy, że plany rządu opierają się na ratyfikowanym w ubiegłym roku porozumieniu AGN. Podpisany dokument zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności, czyli głębokość tranzytowa rzeki ma wynieść 2,5 m. Konsekwencją tego porozumienia będzie wpisanie Odry do transeuropejskiej sieci transportowej TNT. A to oznacza możliwość korzystania w przyszłości z dotacji unijnych na remont infrastruktury rzecznej.

Podczas kongresu poinformowano, że do 2030 roku w planach jest budowa 29 stopni wodnych na Odrze. Do tego roku według podpisanych porozumień 30 procent transportu ma odbywać się rzekami. Dzisiaj jest to 0,4 procent.

1 Kongres Żeglugi Śródlądowej zorganizował wojewoda opolski a Radio Opole imprezę objęło patronatem medialnym.
Marek Gróbarczyk
Kamil Bortniczuk
Violetta Porowska
Małgorzata Tudaj
I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu - dzień drugi (20.09.18)

Gospodarka

2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:34 PSL o suszy w rolnictwie i dronach Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach kampanii wyborczej poruszyli problem suszy w rolnictwie. Marcin Oszańca i Michał Baucz, którzy starują w wyb ... » więcej 2018-10-18, godz. 12:15 System kształcenia kierowców słabo uczy o zagrożeniach na przejazdach kolejowych Na 1700 pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kategorii 'B' tylko 37 dotyczy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Kolejarze uważają, że to za mało, dlateg ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:00 Ostatnie wolne mieszkanie w bloku przy Bocznicowej w Strzelcach Opolskich Jeszcze tylko jedno mieszkanie, w nowo budowanym bloku w Strzelcach Opolskich, szuka swojego właściciela. Pozostałe już mają nabywców. Blok powstaje w ramach ... » więcej 2018-10-17, godz. 21:00 Przetwórnia dla każdego. O rolniczych inkubatorach rozmawiano w Polskiej Cerekwi Inkubator przetwórstwa to rozwiązanie pozwalające każdemu, kto chce produkować przetwory na handel, lecz sam nie ma środków na to, by otworzyć własny zakład. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:11 GDDKiA ogłosiła przetarg na obwodnicę Olesna. Droga ma być gotowa za ponad 4 lata Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na projekt i budowę obwodnicy Olesna. Trasa, omijająca miasto wzdłuż drogi kra ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:00 Od wędlin i słodkości po alkohole i kasy fiskalne. Trwają Opolskie Targi Konsumpcyjne Wędliny, nabiał, słodkości, alkohole, czy chemia goszczą na stołach w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Już po raz 35. w stolicy regionu odbywają si ... » więcej 2018-10-17, godz. 13:00 Przedsiębiorcy coraz lepiej współpracują z administracją publiczną. W Brzegu rozmawiają o Konstytucji dla biznesu Przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości goszczą w Brzegu. Wraz z pracownikami skarb ... » więcej 2018-10-17, godz. 12:10 Czeskie media znów piszą o korzyściach z inwestowania w Polsce: Prudnik wygrał z Ostrawą Czeska gazeta denik.cz napisała o tym, że opawski biznesmen Radim Masny zbuduje zakład przetwórstwa łupków w Prudniku a nie, jak planował wcześniej, w Ostrawi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »