Radio Opole » Gospodarka
2018-09-04, 15:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Nadal istnieje zagrożenie wirusem ASF. Możliwe, że źródłem zakażenia może być także woda

Dziki [fot. sxc.hu]
Dziki [fot. sxc.hu]
- Województwo opolskie jest zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń - mówi wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik. Jego zdaniem, po stwierdzeniu przypadków na lewym brzegu Wisły choroba może dotrzeć na Opolszczyznę. Aby temu zapobiec, w tej chwili, oprócz akcji odstrzału dzików przez myśliwych, powiatowi lekarze weterynarii kontrolują rolników pod kątem tego, czy ich trzoda jest odizolowana od dzikich zwierząt.
- Podnoszone są także dziki padłe. Ich truchła są pobierane, dezynfekowane i wysyłane do badań, ponieważ wirus w padlinie może przetrwać 9 miesięcy a w szpiku kostnym jeszcze dłużej - tłumaczy Bortnik, który dodaje, że ASF jest o wiele trudniejszy do zwalczenia niż wcześniej sądzono. Według przypuszczeń naukowców w Europie, również woda może być nosicielem wirusa.

- Przykład z ostatnich dni. W Rumunii także borykają się z ASF. Tamtejsi naukowcy podejrzewają, że źródłem zakażenia jest woda w Dunaju, ponieważ funkcjonuje tam wolny wypas świń, które są pojone w tej rzece - mówi Bortnik. Jego zdaniem kontakt zakażonych zwierząt z wodą może przenosić wirusa

Na Opolszczyźnie w 2017 roku w ramach walki z ASF odstrzelono 307 dzików. Obecnie wstrzymano takie działania, ponieważ po żniwach dziki schowały się w kukurydzy a tam odstrzał jest znacznie utrudniony. Dodajmy, że wirus ASF nie jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi.

Z raportu dotyczącego chorób zwierząt, jaki przygotował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu, wynika, że na Opolszczyźnie nadal nie zwalczono zgnilca amerykańskiego. W ubiegłym roku zniszczono 20 pasiek, głównie w powiecie prudnickim. Natomiast w powiecie kędzierzyńskim i namysłowskim wykryto przypadki grypy ptaków.

Z raportu wynika także, że w 2017 zwalczono chorobę Aujeszkiego, która dotyka trzodę chlewną. Nie odnotowano również przypadków wścieklizny.
Wacław Bortnik 01
Wacław Bortnik 02

Gospodarka

2020-02-15, godz. 14:00 Dwie dotacje, a trzy budynki będą wyremontowane Dzięki unijnym dotacjom trzy budynki w gminie Strzeleczki przejdą gruntowne remonty. Będą ocieplone, wymienione zostaną dachy oraz piece. Dzięki temu w przyszłości… » więcej 2020-02-15, godz. 10:30 Głubczyckie starostwo planuje w tym roku jedną inwestycję. Główne siły budżetowe skierowane na spłatę zadłużeń - Ten rok finansowo będzie ostrożny i zachowawczy - tak tegoroczne założenia budżetowe powiatu głubczyckiego określa starosta Piotr Soczyński. Jedyna zaplanowana… » więcej 2020-02-15, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: będzie remont kolejnej ważnej drogi na osiedlu Piastów Ulica Królowej Jadwigi na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie solidny remont. Dzięki temu powstanie też wiele nowych miejsc parkingowych. W najbliższych… » więcej 2020-02-14, godz. 19:00 Czy Prószków stoi przed zagrożeniem skażenia środowiska? Konieczna rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Prószków szykuje się do rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest priorytetem z kilku względów: ekologicznych, możliwości technicznych obecnej… » więcej 2020-02-13, godz. 20:00 Mniej pieniędzy konsekwencją słabej frekwencji. Głubczyce obniżają wkład na budżet obywatelski Z 300 na 100 tysięcy złotych zmniejszona zostanie pula tegorocznego budżetu obywatelskiego w Głubczycach. Mniej pieniędzy oznacza również mniejszy wybór. » więcej 2020-02-13, godz. 16:00 Wody Polskie szukają firmy, która podejmie się rozbudowy polderu Żelazna. Otwarcie kopert jeszcze w lutym Przetarg na przebudowę polderu Żelazna ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. » więcej 2020-02-13, godz. 15:00 Trzej nowi inwestorzy zainteresowani strefą pod Ujazdem W kwietniu ma się rozpocząć w strefie ekonomicznej pod Ujazdem budowa fabryki folii biodegradowalnych, a już kolejni inwestorzy pukają do drzwi urzędu gminy i… » więcej 2020-02-13, godz. 13:15 Ruch na Odrzańskiej Drodze Wodnej spory, ale nie ma już barek z węglem W ubiegłym roku Odrzańską Drogą Wodną nie przepłynęła ani jedna barka z węglem. Za to coraz więcej pływa statków wycieczkowych oraz mniejszych jednostek rekreacyjnych… » więcej 2020-02-12, godz. 20:09 Tym razem przetarg na budowę Pomologii ma zostać sfinalizowany. Firma musi tylko uzupełnić dokumenty Uniwersytet Opolski jest coraz bliżej wyłonienia wykonawcy budowy Centrum Badawczego w Prószkowie, zwanego potocznie Pomologią. Przetarg na budowę laboratoriów… » więcej 2020-02-12, godz. 15:29 Możliwa druga podwyżka za wywóz odpadów w Kietrzu. Kluczowy bilans stycznia 15 złotych od osoby - tyle mieszkańcy Kietrza płacą od nowego roku za odbiór segregowanych odpadów. To wzrost o pięć złotych w porównaniu do stawek z 2019 rok… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »