Radio Opole » Gospodarka
2018-09-04, 15:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Nadal istnieje zagrożenie wirusem ASF. Możliwe, że źródłem zakażenia może być także woda

Dziki [fot. sxc.hu]
Dziki [fot. sxc.hu]
- Województwo opolskie jest zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń - mówi wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik. Jego zdaniem, po stwierdzeniu przypadków na lewym brzegu Wisły choroba może dotrzeć na Opolszczyznę. Aby temu zapobiec, w tej chwili, oprócz akcji odstrzału dzików przez myśliwych, powiatowi lekarze weterynarii kontrolują rolników pod kątem tego, czy ich trzoda jest odizolowana od dzikich zwierząt.
- Podnoszone są także dziki padłe. Ich truchła są pobierane, dezynfekowane i wysyłane do badań, ponieważ wirus w padlinie może przetrwać 9 miesięcy a w szpiku kostnym jeszcze dłużej - tłumaczy Bortnik, który dodaje, że ASF jest o wiele trudniejszy do zwalczenia niż wcześniej sądzono. Według przypuszczeń naukowców w Europie, również woda może być nosicielem wirusa.

- Przykład z ostatnich dni. W Rumunii także borykają się z ASF. Tamtejsi naukowcy podejrzewają, że źródłem zakażenia jest woda w Dunaju, ponieważ funkcjonuje tam wolny wypas świń, które są pojone w tej rzece - mówi Bortnik. Jego zdaniem kontakt zakażonych zwierząt z wodą może przenosić wirusa

Na Opolszczyźnie w 2017 roku w ramach walki z ASF odstrzelono 307 dzików. Obecnie wstrzymano takie działania, ponieważ po żniwach dziki schowały się w kukurydzy a tam odstrzał jest znacznie utrudniony. Dodajmy, że wirus ASF nie jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi.

Z raportu dotyczącego chorób zwierząt, jaki przygotował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu, wynika, że na Opolszczyźnie nadal nie zwalczono zgnilca amerykańskiego. W ubiegłym roku zniszczono 20 pasiek, głównie w powiecie prudnickim. Natomiast w powiecie kędzierzyńskim i namysłowskim wykryto przypadki grypy ptaków.

Z raportu wynika także, że w 2017 zwalczono chorobę Aujeszkiego, która dotyka trzodę chlewną. Nie odnotowano również przypadków wścieklizny.
Wacław Bortnik 01
Wacław Bortnik 02

Gospodarka

2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »