Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-03, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Wirus ASF zagraża także Opolszczyźnie. W walce z tą chorobą najważniejsza jest higiena i uświadomienie ludzi - mówią specjaliści

Świnie
Świnie
Dzik [https://pixabay.com/pl]
Dzik [https://pixabay.com/pl]
Wojciech Plewka [fot. Łukasz Fura]
Wojciech Plewka [fot. Łukasz Fura]
Wacław Bortnik [fot. Łukasz Fura]
Wacław Bortnik [fot. Łukasz Fura]
- Odstrzał dzików na Opolszczyźnie został zwiększony o 100 procent - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Wojciech Plewka, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu. Polska od 2014 roku zmaga się z problemem afrykańskiego pomoru świń, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla trzody chlewnej.
Pierwsze ogniska wirusa ASF pojawiły się w naszym kraju 4 lata temu w gospodarstwie na Podlasiu. Na początku tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę określającą sposoby walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jednym z nich jest ograniczenie poprzez odstrzał populacji dzików, które mogą przenosić chorobę groźną dla świń.

- Myśliwi realizują wszystkie nałożone plany pozyskania, nawet w niektórych przypadkach jest to czynione nieetycznie - stwierdził w porannej rozmowie opolski łowczy Wojciech Plewka.

- A mianowicie, mamy zezwolenie na odstrzał loch, czyli matek prowadzących. Każdy myśliwi sam musi wziąć ten ciężar na swoją głowę, czy odstrzelić lochę, czy zostawić te "pasiaki" bez opieki. Ale to już pozostawiam członkom związku. Ja chcę powiedzieć, że odstrzał został zwiększony o 100 procent - powiedział Wojciech Plewka.

Jeszcze do niedawna w okręgu opolskim było odstrzeliwanych 6 tysięcy dzików, dziś jest to 13 tysięcy. - Inwentaryzacje pokazały, że tych dzików nie ma. Sami rolnicy mówią: nie ma szkód. My też to widzimy - tłumaczył opolski łowczy.

Dlaczego zatem ASF wciąż jest niebezpieczny?

- Największy problem to zdyscyplinowanie ludzi - mówi Wojciech Plewka. - Higiena i jeszcze raz higiena powinna być na fermach trzody chlewnej, ale także na przykład na parkingach leśnych - tłumaczył przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu.

- Tam jest największa choroba, jeżeli chodzi o ruch turystów. Proszę zobaczyć, granice w zasadzie są bardzo dostępne, nawet ze Wschodu. Jadą turyści, przekraczają granicę polską i dalej kierują się na Europę. Jak znam życie, to mają pełne torby kanapek, różne, z salami i tak dalej. Zatrzymują się na leśnych parkingach. Wędliny po jakimś czasie są niezjadliwe, więc są wyrzucane do kosza i proszę sobie wyobrazić dzik przychodzi tam i szuka - mówi gość Radia Opole.

Jak stwierdził, fermy trzody chlewnej na Opolszczyźnie są wysokiej kultury rolnej.

- Prawdopodobieństwo, że ASF dotrze także na Opolszczyznę jest bardzo duże - przyznał w "Poglądach i osądach" Wacław Bortnik, wojewódzki lekarz weterynarii.

- Dlatego, że jest ten ASF praktycznie niedaleko nas, jeśli weźmiemy pod uwagę, z jakimi województwami graniczymy, jeśli weźmiemy także pod uwagę ruch turystyczny, okres migracji ludzi i jednocześnie handel produktami produkowanymi przez rolników, no, a przede wszystkim dużą bytność turystów z zagranicy - wyliczał Wacław Bortnik.

- Podejmowane są prewencyjne środki - dodał wojewódzki lekarz weterynarii. - Wysoko oceniany program rządowy zwalczający ASF skrupulatnie realizujemy - mówił gość drugiej porannej rozmowy.

Jak dodał, nosicielami ASF oprócz dzików mogą być także ptaki łowne, a nawet kleszcze.

Dodajmy, drugim, głównym sposobem na walkę z wirusem afrykańskiego pomoru świń, obok odstrzału dzików, jest bioasekuracja w gospodarstwach.
Wojciech Plewka
Wojciech Plewka
Wacław Bortnik

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli jutro ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »