Radio Opole » Gospodarka
2018-08-10, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Branice ze strefą przemysłową

Strefa przemysłowa w Branicach powstała na ternie starej cegielni [fot. UG Branice]
Strefa przemysłowa w Branicach powstała na ternie starej cegielni [fot. UG Branice]
Branice utworzyły pierwszą strefę przemysłową i mają pierwszych zainteresowanych inwestorów. To 3,5 hektarowy teren, który gmina przekształciła na działce po starej cegielni.
Branice o taką strefę walczyły ponad dwa lata. Wcześniej bowiem w gminie nie było żadnej działki dedykowanej działalności firm.

- Teraz po naszej stronie jest uzbrojenie terenu w media - mówi Sebastian Baca, wójt Branic. - Chodzi o kanalizację sanitarną i deszczową. Będziemy musieli stworzyć drogę, która do tej strefy będzie prowadziła, to jest droga o długości 200 metrów. Nieduża, ale musi spełniać określone kryteria. Między innymi szerokość, oświetlenie, podbudowa odpowiednia. Do tego oczywiście woda i prąd z odpowiednią mocą. Na tej działce jest stacja transformatorowa, więc tylko ją rozbudujemy.

Do gminy zgłosiły się już dwie firmy, które chcą podjąć działalność na tym terenie. Jedna, to firma lokalna, druga jest ze śląska.

- Te firmy miałyby zająć cały 3,5 hektarowy obszar, choć na razie trudno mówić o szczegółach - przekonuje Baca. - Skumulowały się chęci inwestora, który akurat poszukiwał takiej ziemi i nasze działania, które pozwoliły, że tą ziemią dysponujemy. To są wstępne rozmowy, ale każde miejsce pracy, szczególnie dla kobiet, będzie mnie zadowalało.

Gmina stara się o powiększenie strefy. Branice chcą przekształcić 15 hektarów pól należących do skarbu państwa, które graniczą z przekształconą już działką po cegielni.
Sebastian Baca
Sebastian Baca

Gospodarka

2018-08-17, godz. 16:45 Ubóstwo dotyka coraz mniejszej części społeczeństwa opolskiego Coraz mniej mieszkańców Opolszczyzny zmaga się z ubóstwem ekonomicznym. Taki wniosek płynie z badań Urzędu Statystycznego w Opolu, ale tendencja dotyczy całej ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:30 Porozumienie Rolników Opolszczyzny prosi ministra o pomoc Opolscy rolnicy apelują do ministra rolnictwa o pomoc. W związku z suszą, która obniżyła zbiory proponują, aby rząd do końca października w formie 70-procento ... » więcej 2018-08-17, godz. 09:00 Podstawowy Rachunek Płatniczy - czyli konto za darmo Darmowe konto czy bezpłatna obsługa karty płatniczej dla tych, którzy nie posiadają jeszcze rachunku w banku czy SKOK-u - to założenia znowelizowanej ustawy o ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:30 Pomologia będzie współpracowała z Zakładami Azotowymi Trwa finalizacja podpisania umowy Międzynarodowego Centrum Badawczo Rozwojowego z zakładem z Kędzierzyna-Koźla. Współpraca będzie dotyczyła polowych badań naw ... » więcej 2018-08-15, godz. 10:00 Lubrza: biogazownia stała się magnesem dla nowego inwestora Trwają prace ziemne związane z budową biogazowni w Prężynce, w gminie Lubrza. Inwestycja przyciągnęła firmę z branży budowlanej. Biogazownia kosztować ma blis ... » więcej 2018-08-15, godz. 06:00 Brzeg weźmie kredyt na sfinansowanie inwestycji Władze Brzegu zaciągną do 17 milionów złotych kredytu, który przeznaczą na pokrycie wkładu własnego do realizacji inwestycji na terenie miasta. » więcej 2018-08-14, godz. 18:00 Kluczbork wyróżniony za działania proekologiczne Gmina Kluczbork z nagrodą EkoJanosik. To wyróżnienie, które przyznawane jest za obniżanie poziomu niskiej emisji, działania na rzecz edukacji ekologicznej ora ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:00 Droga nie dla wszystkich, ale bardzo ważna Zakończyła się budowa drogi pomiędzy miejscowością Wysoka w gminie Leśnica a Niwkami w gminie Strzelce Opolskie. » więcej 2018-08-14, godz. 12:00 Opolski urząd statystyczny przeprowadza spis rolniczy dotyczący tegorocznych zbiorów zbóż i rzepaku Urząd Statystyczny w Opolu pyta rolników o zbiory zbóż i rzepaku w tym roku. Listy z prośbą o takie informacje trafiły do około tysiąca wylosowanych rolników ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:25 Stacja wodociągowa w gminie Zębowice będzie energooszczędna i mniej awaryjna. Trwa przebudowa Trwa gruntowna modernizacja stacji wodociągowej i budowa niemal 170 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Zębowice. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »