Radio Opole » Gospodarka
2018-08-10, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Branice ze strefą przemysłową

Strefa przemysłowa w Branicach powstała na ternie starej cegielni [fot. UG Branice]
Strefa przemysłowa w Branicach powstała na ternie starej cegielni [fot. UG Branice]
Branice utworzyły pierwszą strefę przemysłową i mają pierwszych zainteresowanych inwestorów. To 3,5 hektarowy teren, który gmina przekształciła na działce po starej cegielni.
Branice o taką strefę walczyły ponad dwa lata. Wcześniej bowiem w gminie nie było żadnej działki dedykowanej działalności firm.

- Teraz po naszej stronie jest uzbrojenie terenu w media - mówi Sebastian Baca, wójt Branic. - Chodzi o kanalizację sanitarną i deszczową. Będziemy musieli stworzyć drogę, która do tej strefy będzie prowadziła, to jest droga o długości 200 metrów. Nieduża, ale musi spełniać określone kryteria. Między innymi szerokość, oświetlenie, podbudowa odpowiednia. Do tego oczywiście woda i prąd z odpowiednią mocą. Na tej działce jest stacja transformatorowa, więc tylko ją rozbudujemy.

Do gminy zgłosiły się już dwie firmy, które chcą podjąć działalność na tym terenie. Jedna, to firma lokalna, druga jest ze śląska.

- Te firmy miałyby zająć cały 3,5 hektarowy obszar, choć na razie trudno mówić o szczegółach - przekonuje Baca. - Skumulowały się chęci inwestora, który akurat poszukiwał takiej ziemi i nasze działania, które pozwoliły, że tą ziemią dysponujemy. To są wstępne rozmowy, ale każde miejsce pracy, szczególnie dla kobiet, będzie mnie zadowalało.

Gmina stara się o powiększenie strefy. Branice chcą przekształcić 15 hektarów pól należących do skarbu państwa, które graniczą z przekształconą już działką po cegielni.
Sebastian Baca
Sebastian Baca

Gospodarka

2018-10-19, godz. 22:00 Wyremontowany oddział chirurgii oraz nowoczesny tomograf ma do dyspozycji Uniwersytecki Szpital Kliniczny Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Lecznica zyskała też bardzo no ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:45 Gogoliński dworzec kolejowy imponuje estetyką. Teraz Centrum Przesiadkowe jest wielofunkcyjne Oficjalnie otwarto Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Przebudowa starego dworca kolejowego trwała niemal dwa lata, a jej koszt to 10 milionów złotych. » więcej 2018-10-19, godz. 12:30 Czy Browar Namysłów idzie na sprzedaż? Władze firmy zaprzeczają, a lokalni politycy pytają o dalszy los zakładu Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości browaru. Nieoficjalne informacje mówiły o tym, że firma ma zostać sprzedana dużej kompani ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:00 OCRG ogłasza dwa nabory. Można wnioskować o dotacje na innowacje lub żłobek Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pieniądze w ostatnich tegorocznych naborach prowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2018-10-19, godz. 07:30 Pierwsza biogazownia na południu regionu czeka na rządowe decyzje Od rozstrzygnięcia rządowej aukcji energetycznej uzależniona jest przyszłość biogazowni w Prężynce, na terenie gminy Lubrza. Jej budowa ruszyła w kwietniu. Do ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:34 PSL o suszy w rolnictwie i dronach Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach kampanii wyborczej poruszyli problem suszy w rolnictwie. Marcin Oszańca i Michał Baucz, którzy starują w wyb ... » więcej 2018-10-18, godz. 12:15 System kształcenia kierowców słabo uczy o zagrożeniach na przejazdach kolejowych Na 1700 pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kategorii 'B' tylko 37 dotyczy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Kolejarze uważają, że to za mało, dlateg ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:00 Ostatnie wolne mieszkanie w bloku przy Bocznicowej w Strzelcach Opolskich Jeszcze tylko jedno mieszkanie, w nowo budowanym bloku w Strzelcach Opolskich, szuka swojego właściciela. Pozostałe już mają nabywców. Blok powstaje w ramach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »