Radio Opole » Gospodarka
2018-07-09, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

OCRG: Ponad 18 mln złotych na doradzanie przedsiębiorcom

W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
Doradztwo prawne, finansowe, dostęp do baz danych, czy wynajem laboratoriów. Taką pomoc dla przedsiębiorców z regionu będą świadczyć instytucje otoczenia biznesu, a zapłaci za to unia.
Szkolenia będą prowadzić eksperci w danej dziedzinie, natomiast Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki dla zainteresowanych, oferuje dotacje do 50 tysięcy i promesy do 150 tysięcy złotych. Katarzyna Kownacka, pełnomocnik ds. polityki informacyjnej w OCRG tłumaczy, że dotacja będzie przyznawana w formie refundacji, czyli firma otrzyma zwrot kosztów zapłaconej wcześniej usługi.

- W tym przypadku może to być do 70% wartości szkolenia i nie więcej niż 50 tysięcy złotych. Promesa natomiast będzie oferowana jako niefinansowe wsparcie. Czyli przedsiębiorca po skorzystaniu z usług zapłaci wykonawcy 30 procent kosztu, a reszta będzie pokrywana z przyznanej promesy - dodaje. Warunkiem podstawowym jest to, aby szkolenia świadczyły instytucje otoczenia biznesu, czyli stowarzyszenia, izby, czy parki naukowo-technologiczne.

Aneta Gibek Wiśniewska, prezes fundacji Mediatio, ma oferować pomoc w zakresie komunikacji z kontrahentami. Jak podkreśla, szkolenie będzie trwało tak długo, aż problem zostanie rozwiązany. - Chodzi o to, aby procesy, które zachodzą, podlegały obserwacji. To polega na tym, że osoba, która zostanie przypisana do takiej firmy, będzie obserwowała co się w niej dzieje i dawała wskazówki do zarządu - zaznacza.

Katarzyna Branicka, prezes fundacji Oświecona, która ma doradzać w zakresie oszczędności energii w firmach wyjaśnia, że przedsiębiorca zgłasza w OCRG tylko chęć skorzystania z kursów, natomiast pomoc i dokumentacja związana z finansami będzie prowadzona przez firmę szkolącą.

Dotacje mogą być przeznaczone na doradztwo, przygotowywanie strategi, natomiast promesy na wynajem laboratoriów, audyty energetyczne, czy doradztwo technologiczne.

W sumie na działanie 2.3 "Wsparcie na usługi specjalistyczne" do województwa opolskiego z Brukseli trafiło 18,6 mln złotych. Ze szkoleń przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym miesiącu.
Katarzyna Kownacka
Aneta Gibek Wisniewska
Katarzyna Branicka

Gospodarka

2019-02-23, godz. 20:04 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 15:24 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Mieszkańców Paczkowa może czekać podwyżka opłat za wywóz śmieci. Obecne opłaty nie pokrywają wszystkich związanych z t ... Paczków rozważa podniesienie opłaty za wywóz śmieci. Nowa stawka za odpady segregowane może wynieść 17 złotych od osoby i miałaby obowiązywać od drugiego kwar ... » więcej 2019-02-22, godz. 13:00 Gorzów Śląski wnioskuje o dotacje na kilka celów. Chodzi między innymi o klub z programu Maluch Plus Gmina Gorzów Śląski złożyła wnioski dotyczące dofinansowań wielu projektów. Magistrat zawnioskował między innymi o rządową dotację na utworzenie klubu dziecię ... » więcej 2019-02-22, godz. 09:15 Wydadzą ponad 50 milionów na modernizację oczyszczalni ścieków Prawie 52 miliony złotych będzie kosztować modernizacja czyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. To stanowi ponad połowę wartego 97 milionów projektu rozbu ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:30 Władze czekają na inwestorów, a opozycja krytykuje działania burmistrza. Co dalej z brzeską "Zielonką"? Na dzisiejszej sesji brzescy radni dyskutowali m.in. na tematy gospodarcze. Jednym z punktów porządku obrad była informacja o zagospodarowaniu terenów inwesty ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:00 Opolski ratusz ogłosił przetarg, który wyłoni operatora systemu rowerów miejskich Miasto oczekuje, że rowery będą wyposażone w komputer pokładowy i nadajnik GPS, który pozwoli zostawiać jednoślady poza stacją. Do dyspozycji opolan będzie 20 ... » więcej 2019-02-21, godz. 13:45 Lada dzień wystartuje przetarg, który wyłoni wykonawcę mieszkań w Opolu-Winowie Inwestycja prowadzona przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zakłada budowę pięciu trzykondygnacyjnych budynków, w których powstać ma ponad 150 mi ... » więcej 2019-02-21, godz. 10:33 "Byłem na spacerze i pies może to potwierdzić". Co Opolanie robią na zwolnieniu lekarskim? Udział w maratonie, podróże po Europie czy malowanie mieszkania z chorym kręgosłupem - ZUS sprawdził, co ubezpieczeni robią na zwolnieniu lekarskim. W opolski ... » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 Radni Korfantowa przegłosowali zmiany w budżecie. Decyzja daje zielone światło dla budowy oczyszczalni Radni Korfantowa jednogłośnie przyjęli propozycję zmiany budżetu gminy zakładającą zwiększenie wydatków na budowę oczyszczalni ścieków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »