Radio Opole » Gospodarka
2018-07-09, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

OCRG: Ponad 18 mln złotych na doradzanie przedsiębiorcom

W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
Doradztwo prawne, finansowe, dostęp do baz danych, czy wynajem laboratoriów. Taką pomoc dla przedsiębiorców z regionu będą świadczyć instytucje otoczenia biznesu, a zapłaci za to unia.
Szkolenia będą prowadzić eksperci w danej dziedzinie, natomiast Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki dla zainteresowanych, oferuje dotacje do 50 tysięcy i promesy do 150 tysięcy złotych. Katarzyna Kownacka, pełnomocnik ds. polityki informacyjnej w OCRG tłumaczy, że dotacja będzie przyznawana w formie refundacji, czyli firma otrzyma zwrot kosztów zapłaconej wcześniej usługi.

- W tym przypadku może to być do 70% wartości szkolenia i nie więcej niż 50 tysięcy złotych. Promesa natomiast będzie oferowana jako niefinansowe wsparcie. Czyli przedsiębiorca po skorzystaniu z usług zapłaci wykonawcy 30 procent kosztu, a reszta będzie pokrywana z przyznanej promesy - dodaje. Warunkiem podstawowym jest to, aby szkolenia świadczyły instytucje otoczenia biznesu, czyli stowarzyszenia, izby, czy parki naukowo-technologiczne.

Aneta Gibek Wiśniewska, prezes fundacji Mediatio, ma oferować pomoc w zakresie komunikacji z kontrahentami. Jak podkreśla, szkolenie będzie trwało tak długo, aż problem zostanie rozwiązany. - Chodzi o to, aby procesy, które zachodzą, podlegały obserwacji. To polega na tym, że osoba, która zostanie przypisana do takiej firmy, będzie obserwowała co się w niej dzieje i dawała wskazówki do zarządu - zaznacza.

Katarzyna Branicka, prezes fundacji Oświecona, która ma doradzać w zakresie oszczędności energii w firmach wyjaśnia, że przedsiębiorca zgłasza w OCRG tylko chęć skorzystania z kursów, natomiast pomoc i dokumentacja związana z finansami będzie prowadzona przez firmę szkolącą.

Dotacje mogą być przeznaczone na doradztwo, przygotowywanie strategi, natomiast promesy na wynajem laboratoriów, audyty energetyczne, czy doradztwo technologiczne.

W sumie na działanie 2.3 "Wsparcie na usługi specjalistyczne" do województwa opolskiego z Brukseli trafiło 18,6 mln złotych. Ze szkoleń przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym miesiącu.
Katarzyna Kownacka
Aneta Gibek Wisniewska
Katarzyna Branicka

Gospodarka

2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »