Radio Opole » Gospodarka
2018-07-09, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

OCRG: Ponad 18 mln złotych na doradzanie przedsiębiorcom

W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
Doradztwo prawne, finansowe, dostęp do baz danych, czy wynajem laboratoriów. Taką pomoc dla przedsiębiorców z regionu będą świadczyć instytucje otoczenia biznesu, a zapłaci za to unia.
Szkolenia będą prowadzić eksperci w danej dziedzinie, natomiast Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki dla zainteresowanych, oferuje dotacje do 50 tysięcy i promesy do 150 tysięcy złotych. Katarzyna Kownacka, pełnomocnik ds. polityki informacyjnej w OCRG tłumaczy, że dotacja będzie przyznawana w formie refundacji, czyli firma otrzyma zwrot kosztów zapłaconej wcześniej usługi.

- W tym przypadku może to być do 70% wartości szkolenia i nie więcej niż 50 tysięcy złotych. Promesa natomiast będzie oferowana jako niefinansowe wsparcie. Czyli przedsiębiorca po skorzystaniu z usług zapłaci wykonawcy 30 procent kosztu, a reszta będzie pokrywana z przyznanej promesy - dodaje. Warunkiem podstawowym jest to, aby szkolenia świadczyły instytucje otoczenia biznesu, czyli stowarzyszenia, izby, czy parki naukowo-technologiczne.

Aneta Gibek Wiśniewska, prezes fundacji Mediatio, ma oferować pomoc w zakresie komunikacji z kontrahentami. Jak podkreśla, szkolenie będzie trwało tak długo, aż problem zostanie rozwiązany. - Chodzi o to, aby procesy, które zachodzą, podlegały obserwacji. To polega na tym, że osoba, która zostanie przypisana do takiej firmy, będzie obserwowała co się w niej dzieje i dawała wskazówki do zarządu - zaznacza.

Katarzyna Branicka, prezes fundacji Oświecona, która ma doradzać w zakresie oszczędności energii w firmach wyjaśnia, że przedsiębiorca zgłasza w OCRG tylko chęć skorzystania z kursów, natomiast pomoc i dokumentacja związana z finansami będzie prowadzona przez firmę szkolącą.

Dotacje mogą być przeznaczone na doradztwo, przygotowywanie strategi, natomiast promesy na wynajem laboratoriów, audyty energetyczne, czy doradztwo technologiczne.

W sumie na działanie 2.3 "Wsparcie na usługi specjalistyczne" do województwa opolskiego z Brukseli trafiło 18,6 mln złotych. Ze szkoleń przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym miesiącu.
Katarzyna Kownacka
Aneta Gibek Wisniewska
Katarzyna Branicka

Gospodarka

2020-02-24, godz. 11:19 86 firm z regionu zabiega o tytuł "Opolska Marka". Uroczysta gala w marcu Rekordowa liczba zgłoszeń - 86 - wpłynęła do tegorocznej edycji konkursu „Opolska Marka”. To wyróżnienie, które ma promować lokalne firmy i gospodarkę regionu… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Od jutra można zgłaszać propozycje do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie W poniedziałek (24.02) rozpocznie się przyjmowanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie. Samorząd na ten cel przeznaczył w 2020 roku 56 tysięcy zło… » więcej 2020-02-23, godz. 10:00 Ujazd: dopłacają do pieców, chcą też dopłacić do paneli słonecznych W Ujeździe gminny program dofinansowań do wymiany pieców przyjął się bardzo dobrze. W ubiegłym roku dzięki niemu zlikwidowano 40 kopciuchów i zastąpiono je nowymi… » więcej 2020-02-21, godz. 19:26 Gmina chce wybudować dwie nowe drogi w Otmicach Otmice to miejscowość w gminie Izbicko, w której powstaje bardzo dużo nowych domów. W miarę pojawiania się nowych mieszkańców, konieczne jest budowanie przez samorząd… » więcej 2020-02-21, godz. 13:40 Wybudowali centrum przesiadkowe, ale po terminie. Gmina nałożyła prawie 900 tysięcy kary Miało być gotowe w lipcu 2018 roku, jednak dopiero teraz zostało oddane do użytku - mowa o centrum przesiadkowym w Zawadzkiem. Choć wykonawca wywiązał się z umowy… » więcej 2020-02-20, godz. 20:00 Drugi przetarg "śmieciowy" w Turawie. Na razie mieszkańcy płacą według stawek z 2019 roku Turawa unieważniła styczniowy przetarg na wywóz odpadów i czeka na rozstrzygnięcie kolejnego. Powodem takiej decyzji są zbyt wysokie stawki, które zaproponowała… » więcej 2020-02-20, godz. 19:16 Nowe tereny szansą rozwoju. Baborów szykuje działki pod zabudowę jednorodzinną Utworzenie miejsc pod zabudowę jednorodzinną - to jeden z pomysłów władz Baborowa na zatrzymanie procesu wyludniania się gminy. Taki teren wydzielono przy ulicy… » więcej 2020-02-20, godz. 15:05 Remont kędzierzyńsko-kozielskich śluz na Kanale Gliwickim za półmetkiem. Już można korzystać ze zmodernizowanych komór Już ponad połowa zaplanowanych prac budowlanych została zrealizowana podczas remontu śluz Sławięcice i Nowa Wieś na Kanale Gliwickim na terenie Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2020-02-20, godz. 12:14 Uwaga oszuści! Tym razem podają się za kuriera z urzędu marszałkowskiego Próba wyłudzenia pieniędzy na.. urząd marszałkowski - ostrzegają służby marszałka województwa. Pracownik kancelarii urzędu odebrał dziś (20.02) telefon od mieszkanki… » więcej 2020-02-19, godz. 22:30 Nysa także stawia na elektromobilność. W tym roku w mieście pojawią się pierwsze instalacje do ładowania samochodów Nysa to kolejne miasto, w którym zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Instalacje mają pojawić się tam jeszcze w tym roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »