Radio Opole » Gospodarka
2018-07-09, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

OCRG: Ponad 18 mln złotych na doradzanie przedsiębiorcom

W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
W tym miesiącu ruszą szkolenia dla przedsiębiorców [fot. Pixabaya]
Doradztwo prawne, finansowe, dostęp do baz danych, czy wynajem laboratoriów. Taką pomoc dla przedsiębiorców z regionu będą świadczyć instytucje otoczenia biznesu, a zapłaci za to unia.
Szkolenia będą prowadzić eksperci w danej dziedzinie, natomiast Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki dla zainteresowanych, oferuje dotacje do 50 tysięcy i promesy do 150 tysięcy złotych. Katarzyna Kownacka, pełnomocnik ds. polityki informacyjnej w OCRG tłumaczy, że dotacja będzie przyznawana w formie refundacji, czyli firma otrzyma zwrot kosztów zapłaconej wcześniej usługi.

- W tym przypadku może to być do 70% wartości szkolenia i nie więcej niż 50 tysięcy złotych. Promesa natomiast będzie oferowana jako niefinansowe wsparcie. Czyli przedsiębiorca po skorzystaniu z usług zapłaci wykonawcy 30 procent kosztu, a reszta będzie pokrywana z przyznanej promesy - dodaje. Warunkiem podstawowym jest to, aby szkolenia świadczyły instytucje otoczenia biznesu, czyli stowarzyszenia, izby, czy parki naukowo-technologiczne.

Aneta Gibek Wiśniewska, prezes fundacji Mediatio, ma oferować pomoc w zakresie komunikacji z kontrahentami. Jak podkreśla, szkolenie będzie trwało tak długo, aż problem zostanie rozwiązany. - Chodzi o to, aby procesy, które zachodzą, podlegały obserwacji. To polega na tym, że osoba, która zostanie przypisana do takiej firmy, będzie obserwowała co się w niej dzieje i dawała wskazówki do zarządu - zaznacza.

Katarzyna Branicka, prezes fundacji Oświecona, która ma doradzać w zakresie oszczędności energii w firmach wyjaśnia, że przedsiębiorca zgłasza w OCRG tylko chęć skorzystania z kursów, natomiast pomoc i dokumentacja związana z finansami będzie prowadzona przez firmę szkolącą.

Dotacje mogą być przeznaczone na doradztwo, przygotowywanie strategi, natomiast promesy na wynajem laboratoriów, audyty energetyczne, czy doradztwo technologiczne.

W sumie na działanie 2.3 "Wsparcie na usługi specjalistyczne" do województwa opolskiego z Brukseli trafiło 18,6 mln złotych. Ze szkoleń przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym miesiącu.
Katarzyna Kownacka
Aneta Gibek Wisniewska
Katarzyna Branicka

Gospodarka

2020-11-25, godz. 17:00 Głubczyce mają już gotowy projekt przyszłorocznego budżetu Budżet Głubczyc w 2021 roku ma wynieść blisko 110 mln złotych. To kwota podobna do tegorocznych finansów miasta. » więcej 2020-11-25, godz. 14:00 ZUS przypomina przedsiębiorcom o wnioskach na zwolnienie z opłacania składek Kilka dni pozostaje przedsiębiorcom z branży turystycznej, wystawienniczej, estradowej i eventowej na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek. » więcej 2020-11-25, godz. 06:30 Brzeg chce przebudować dwie ulice w centrum miasta. Na jednym z niebezpiecznych skrzyżowań ma pojawić się rondo Brzeg szykuje się do remontu dwóch ważnych ulic w centrum miasta. Dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych przebudowy mogą doczekać się… » więcej 2020-11-24, godz. 15:30 Zakończył się pierwszy etap przebudowy fragmentu ul. Żabienieckiej w Kędzierzynie-Koźlu Zakończyła się gruntowna przebudowa fragmentu ul. Żabienieckiej w Kłodnicy w dzielnicy Kędzierzyna-Koźla. Nową nawierzchnią kierowcy pojadą od skrzyżowania… » więcej 2020-11-24, godz. 13:25 W głubczyckim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym rozpoczął się kapitalny remont. Prace mają potrwać kilka … Rozpoczęły się prace remontowe w budynkach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głubczycach. Starostwo powiatowe pozyskało na ten cel dofinansowanie… » więcej 2020-11-24, godz. 10:05 Grzegorz Adamczyk: nie zmieniamy zdania w sprawie zakazu handlu w niedzielę - Zdania nie będziemy zmieniać, handel można realizować przez 6 dni w tygodniu - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole Grzegorz Adamczyk z zarządu… » więcej 2020-11-23, godz. 18:00 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przyjrzy się planom budowy obwodnicy Brzegu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu sprawdzi, czy budowa obwodnicy Brzegu w ciągu DK 39 nie zagraża środowisku. Taką prośbę do instytucji, która… » więcej 2020-11-23, godz. 11:30 Wkrótce ruszy remont namysłowskiego "pośredniaka". Prace wpłyną pozytywnie na środowisko i pomogą zmniejszyć k… Wkrótce ruszą prace mające na celu modernizację budynku namysłowskiego urzędu pracy. chodzi między innymi o termomodernizację, która pozwoli nie tylko… » więcej 2020-11-23, godz. 10:58 Plac zabaw, siłownia pod chmurką. Nowe inwestycje w placówkach oświatowych Baborowa Na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie powstaje nowy plac zabaw dla dzieci. Montowane są także urządzenia sprawnościowe dla uczniów starszych… » więcej 2020-11-23, godz. 08:30 ZUS wysyła do przedsiębiorców informacje o stanie składek i ewentualnych zaległościach Opolscy przedsiębiorcy powinni zainteresować się stanem składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***