Radio Opole » Gospodarka
2018-04-05, 18:37 Autor: Katarzyna Doros

Budżet Obywatelski Opola 2019: Więcej pieniędzy, mobilne głosowanie i spotkania tematyczne

Konferencja dot. budżetu obywatelskiego Opola 2019 [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja dot. budżetu obywatelskiego Opola 2019 [fot. Katarzyna Doros]
Opolski ratusz przedstawił propozycję Budżetu Obywatelskiego Opola na 2019 rok. Pula wzrosła do 4,3 miliona złotych, a do konkursu nie będzie można zgłaszać projektów oświatowych. Zmianie ulega także podział pieniędzy na zadania ogólnomiejskie. Na ich realizację przeznaczono nieco ponad milion złotych.
- Zależy nam na tym, żeby dać więcej pieniędzy na zadania dzielnicowe, po to, by uzyskać efekt kooperacji - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Chcemy stworzyć 8 takich okręgów, opartych troszeczkę na okręgach wyborczych i funkcjonujących w dzielnicach miasta, w których dzielono by kwotą 400 tysięcy złotych. Proponujemy wprowadzić mechanizm integracji, współodpowiedzialności pomiędzy sąsiadującymi ze sobą dzielnicami, czyli np. Czarnowąsy są z Wróblinem, Krzanowice z Borkami, Brzeziem i Świerklami, a Groszowice są z Grotowicami, Maliną i Nową Wsią Królewską - dodaje.

Zdaniem Wiśniewskiego takie rozwiązanie pozwoli realizować więcej zadań i odpowiadać na potrzeby dzielnic peryferyjnych, które mają poczucie, że ich głos ucieka w rywalizacji o głosy w zadaniach ogólnomiejskich. Do dyspozycji rad dzielnic nadal pozostaje kwota 100 tysięcy złotych.

- Co roku bardzo dużo wniosków dotyczy nowych huśtawek, a my chcemy pobudzać kreatywność i zorganizować spotkania tematyczne, prowadzone przez specjalistów - mówi Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

- Spotkania tematyczne pod tytułem: zadania kulturalne w budżecie obywatelskim, zadania sportowe, bo przecież sport to nie tylko boiska przy szkole. Zieleń, nasadzenia zieleni, ścieżki rowerowe, sprawy senioralne. Takie spotkania tematyczne przeprowadzimy cyklicznie i liczymy na dużą aktywność grup, które właśnie w tych tematach się obracają, tak, aby te wnioski jakościowo były coraz lepsze - dodaje.

Jednym z pomysłów na nową edycję budżetu obywatelskiego Opola jest wprowadzenie progu wyborczego do realizacji zadań oraz możliwość mobilnego głosowania dla osób niepełnosprawnych.
Arkadiusz Wiśniewski
Aleksandra Zwarycz

Gospodarka

2020-01-27, godz. 18:00 42 opolskich stulatków co miesiąc dostaje z ZUS 4 tysiące złotych. W tym gronie jest tylko 6 mężczyzn Rośnie liczba stulatków w całym kraju. Na Opolszczyźnie w ubiegłym roku żyło 36 kobiet i 6 mężczyzn w takim wieku. » więcej 2020-01-27, godz. 17:57 Ile mieszkańcy Tarnowa Opolskiego zapłacą za wywóz śmieci? Na razie nie wiadomo Nadal nie wiadomo, ile dokładnie za odbiór śmieci zapłacą mieszkańcy Tarnowa Opolskiego. Od nowego roku - zgodnie z wygranym przetargiem - gminę obsługuje firma… » więcej 2020-01-27, godz. 15:22 Organizacje pozarządowe mogą zdobyć pieniądze na wkład własny do projektów krajowych. Ruszył nabór wniosków Finansowanie wkładów własnych do projektów, wspieranie działań na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych… » więcej 2020-01-27, godz. 14:35 Czas na ZRID. Kolejny etap przygotowań do budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID dla budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla trafił dziś (27.01) do urzędu… » więcej 2020-01-27, godz. 07:45 Gazyfikacja Bierawy w pełni. Najpierw urząd, potem szkoła i przedszkole Rozpoczęła się główna faza gazyfikacji Bierawy. Do miejscowości już pod koniec ubiegłego roku doprowadzono gazociąg i przyłączono pierwszy dom. Teraz rozpoczynają… » więcej 2020-01-26, godz. 19:30 W Reńskiej Wsi rusza program dopłat do wymiany kopciuchów Radni i urzędnicy z Reńskiej Wsi pracują nad zapisami gminnego programu wymiany starych pieców na ekologiczne. W tegorocznym budżecie zaplanowano pieniądze na… » więcej 2020-01-26, godz. 10:00 Gmina Wołczyn ma pieniądze na wymianę starych pieców. Tym razem w puli jest 140 tysięcy złotych 140 tysięcy złotych zarezerwowano w tym roku w gminie Wołczyn na współfinansowanie wymiany starych pieców. » więcej 2020-01-26, godz. 08:15 Nowy projekt badawczy w WSZiA w Opolu Naukowcy z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu wraz z uczelnią w czeskim Hawierzowie badają jak zmieniło się życie na polsko-czeskim pograniczu… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W tym roku powstanie droga łącząca Bryksy i Naczęsławice Największym drogowym zadaniem zaplanowanym w tym roku w gminie Pawłowiczki będzie budowa drogi łączącej Bryksy i Naczęsławice. Samorząd stara się o dofinansowanie… » więcej 2020-01-24, godz. 20:15 "Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok 123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »