Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-15, 17:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Opolskie CDO rozpoczyna konsultacje na temat budżetu obywatelskiego Opola

Wieża ratuszowa w Opolu [fot. Patryk Domagała]
Wieża ratuszowa w Opolu [fot. Patryk Domagała]
W nadchodzącym tygodniu Centrum Dialogu Obywatelskiego rusza ze spotkaniami z przedstawicielami dzielnic Opola, na temat kształtu budżetu obywatelskiego stolicy województwa na 2019 rok. To od ich efektu zależy, czy przedstawione założenia trafią do regulaminu budżetu.
Regulamin ma być przyjęty najpóźniej na początku maja. W założeniach mowa o budżecie na poziomie 4,3 miliona złotych, podzielonym na zadania dzielnicowe (3,2 mln) i ogólne (1,1 mln). - 29 dzielnic to w naszym planie 8 rejonów miasta - tłumaczy Aleksandra Zwarycz, kierująca Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

- Dzielnice, w ramach danego rejonu oczywiście, rywalizują ze sobą. Ale też, jak dobrze pomyślą, zastanowią się, dojdą do takie jednej konkluzji, że należy nastawić się na współpracę, tworzyć wnioski ponaddzielnicowe, kilka dzielnic razem - tłumaczy Zwarycz.

Bez zmiany pozostały zasady składania projektów do budżetu. Koniecznie jest zdobycie 20 głosów poparcia. Ale w samym głosowaniu - ma obowiązywać już próg wyborczy.

- Dla jednego zadania przewidujemy, by ono zostało w ogóle dopuszczone do realizacji, musi uzyskać co najmniej 500 głosów, lub 10 procent liczby mieszkańców z terenu, którego dany projekt dotyczy - tłumaczy Zwarycz.

Po przyjęciu regulaminu ruszą spotkania konsultacyjne, na których mają być m.in. prezentowane ciekawe projekty obywatelskie realizowane w innych częściach Polski i zagranicą.
Aleksandra Zwarycz 1
Aleksandra Zwarycz 1

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »