Radio Opole » Gospodarka
2018-03-20, 17:00 Autor: Joanna Matlak

"List intencyjny nie jest wiążący". Władze Opola tłumaczą sprawę zamiany gruntów

Władze Opola tłumaczą sprawę zamiany gruntów [fot. Joanna Matlak]
Władze Opola tłumaczą sprawę zamiany gruntów [fot. Joanna Matlak]
Opolski ratusz broni dokonanych i planowanych transakcji z biznesmenem Ryszardem Wójcikiem dotyczącej zamiany gruntów. Miasto opublikowało list intencyjny, który podpisało w styczniu 2017 roku z przedsiębiorcą. Jest w nim mowa o dwóch etapach zamiany gruntów: pierwszy dotyczy terenów przy PKS, drugi terenów targowiska i Grudzic.
Przypomnijmy, wczoraj (19.03) taki list pokazał radnym sam Ryszard Wójcik, co wywołało ich oburzenie. – O niczym nie wiedzieliśmy – mówią radni.

Jak tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta Opola, podpisanie listu intencyjnego nie jest wiążące i nie ma mocy prawnej.

- To jest dokument techniczny i mówi o pewnym planie działania - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola. - List intencyjny sam w sobie jest tylko intencją. Nie powoduje skutków prawnych i finansowych, a jego zapisy mogą się ziścić, jeżeli dojdzie do spełnienia pewnych warunków prawnych. Trudno mówić o czymś, co stoi pod znakiem zapytania, muszą być wykonane odpowiednie podziały geodezyjne, musi być zgoda rady miasta, w związku z tym nie było to pewną informacją - mówi Wujec.

- Podpisywaliśmy różne listy intencyjne i nigdy ani radni, ani opinia publiczna się tym nie interesowała – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Gorący czas kampanii wyborczej, który nadchodzi, a który być może już trwa, rzeczywiście prowadzi do tego, że korzystna wymiana dla miasta jest przedstawiona jako działanie którego celem miałoby być, no właśnie, co? Kiedy wszystkie działania, które prowadzimy, są transparentne i potwierdzone poszczególnymi dokumentami. My nawet na pół centymetra nie wychodzimy poza swoje kompetencje - mówi Wiśniewski.

Na razie nie wiadomo, czy uchwała dotycząca zamiany gruntów przy targowisku Centrum wróci na marcową sesję rady miasta, a o to wnioskował Ryszard Wójcik.

Z kupcami z targowiska Centrum jak dotąd nie przeprowadzono żadnych rozmów, a miał je prowadzić Zakład Komunalny w Opolu.
Maciej Wujec
Arkadiusz Wiśniewski

Gospodarka

2019-02-18, godz. 13:00 W pierwszym półroczu gotowa będzie obwodnica Malni i Choruli Prace przy budowie obwodnicy Malni i Choruli są już bardzo zaawansowane. Mieszkańcy Gogolina dopingują drogowców, bo liczą na jak najszybsze otwarcie tej drog ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:07 Rusza budowa sieci gazowej w gminie Ujazd Rozpoczyna się proces gazyfikacji miejscowości gminy Ujazd. Najpierw sieć pojawi się w miejscowościach położonych niedaleko dróg krajowych i wojewódzkich, w n ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:25 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca ZUS wypłaci wyższe świadczenia Od marca najniższe emerytury wzrosną o 70 złotych i wyniosą 1100 złotych brutto. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wskaźnik waloryzac ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:30 Gmina Wołczyn stara się o koncesję na eksploatację złóż solankowych Gruby segregator dokumentów musi przygotować gmina Wołczyn, zanim wybuduje tężnię. Do przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej przystąpiły trzy firmy i ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:56 Deklaracje podatkowe wypełnione przez skarbówkę już dostępne w internecie. Ruszyła platforma "Twój e-PIT" Od piątku (15.02) działa platforma 'Twój e-PIT' uruchomiona przez fiskus na portalu podatki.gov.pl. Dzięki niej podatnicy mogą w internecie sprawdzić swoje ze ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:34 Opolski Park Naukowo-Technologiczny ma jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu otrzymało certyfikat Rated 3. Oznacza to, że może być ono poddawane naprawom i konserwacji ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:09 Dokumentacja polderu Żelazna przekazana. Teraz czas na formalności finansowe i przetargowe Dokumentacja modernizacji polderu Żelazna w rękach Wód Polskich. Ważące blisko dwie tony akta zostały przekazane instytucji odpowiedzialnej za tę inwestycję - ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:28 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach. Coraz trudniej o pracowników Po raz 9. przedsiębiorcy związani z gminą Krapkowice spotkali się na Forum Gospodarczym. Tegoroczne spotkanie zdominowały tematy: ulgi na działalność badawczo ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:28 Lokalna firma meblarska przenosi się do strefy pod Olszową Docelowo ok. 30 osób ma znaleźć zatrudnienie w firmie Sotrab produkującej meble, która przenosi się do strefy gospodarczej w Olszowej. Obecnie zakład działa w ... » więcej 2019-02-15, godz. 08:45 Centrum Otmuchowa czekają spore zmiany Otmuchów przechodzi rewitalizację. Na części ulic miejskiej starówki, jeszcze do końca wiosny, trzeba się liczyć z utrudnieniami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »