Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-19, 21:15 Autor: Joanna Matlak

Spotkanie biznesmena z radnymi Opola. Wraca sprawa targowiska Centrum

Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Biznesmen Ryszard Wójcik spotkał się z radnymi Opola w ratuszu. Na spotkaniu pokazano nieznany wcześniej dokument. Okazuje się, że miasto podpisało z Wójcikiem list intencyjny, który rok temu pozwolił na uzyskanie przez miasto terenów przy dworcu PKS, a w przyszłości miał pozwolić na pozyskanie przez przedsiębiorcę targowiska.
Do drugiej transakcji jednak nie doszło, bo - przypomnijmy - na poprzedniej sesji rady miasta, prezydent Arkadiusz Wiśniewski wycofał projekt dotyczący targowiska.

- W tej chwili jesteśmy pośrodku całej sytuacji – mówi Łukasz Sowada z klubu radnych prezydenta. - Część terenów, które były bardzo atrakcyjne dla miasta, które udało się od pana Ryszarda pozyskać, czyli plac dworcowy, zostały włączone w zasób gminny. Natomiast te tereny, które może jemu (Wójcikowi przyp. red.) były bardziej potrzebne i bardziej atrakcyjne, tu finalnie do zamiany nie doszło, bo projekt został wycofany. Pan Ryszard chciał nam przedstawić swoje zdanie - mówi Sowada.

- Nowe dokumenty rzucają inne światło na całą sprawę – mówi Marcin Gambiec, szef klubu Mniejszość Niemiecka – Dla Samorządu.

- Dochodzi do takiej sytuacji, że radni nie są na bieżąco informowani o wszystkich faktach, które zachodzą w Opolu i mam wielki żal do prezydenta, że o dokumentach, które dzisiaj otrzymujemy, wcześniej nie wiedzieliśmy - mówi Gambiec.

- Radni byli tak naprawdę na etapie wszystkich wymian oszukiwani i było im wmawiane, że jest inaczej niż jest w rzeczywistości - uważa Przemysław Pospieszyński z klubu Platformy Obywatelskiej.

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec mówi, że rozmowy dotyczące tych dwóch transakcji były omawiane równolegle i toczyły się przez dwa lata.

- Jednak zapewnienia, co do targowiska, pan Wójcik nie mógł otrzymać, ponieważ na to była wymagana zgoda rady miasta – przyznaje Wujec. - W takich przypadkach podpisuje się listy intencyjne, dlatego że to wymaga pewnego zaangażowania zasobów miasta, urzędników, więc warto mieć takie wstępne ustalenia i one zwykle przebiegają w formie listu intencyjnego.

Przypomnijmy, miasto chciało na mocy transakcji z Ryszardem Wójcikiem zamienić działkę na której znajduje się obecnie targowisko Centrum na dwie działki zielone w Grudzicach, z dopłatą 2 mln złotych do kasy miasta. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zdecydował jednak o wycofaniu projektu uchwały, aż do czasu doprecyzowania warunków przeniesienia kupców na teren Cytruska.
Łukasz Sowada
Marcin Gambiec i Przemysław Pospieszyński
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2019-02-21, godz. 21:05 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 Darmowe porady prawne nie ściągają tłumów do sądu W Prudniku umiarkowane jest zainteresowanie sądową akcją koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Również na Opolszczyźnie organizowany jest „Tydzień ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 "Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci - Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:00 Do szkoły w Starym Koźlu wprowadzą się przedszkolaki Od września część budynku szkoły podstawowej w Starym Koźlu zajmą przedszkolaki. Obiekt będzie przebudowany tak, żeby uczniowie nie mieszali się z maluszkami. ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Prudnik nie będzie już dzielić się dochodami z płatnych parkingów Strefę płatnego parkowania w Prudniku przejęła gmina. Od dziesięciu lat zarządzała nią wyłoniona w przetargu prywatna firma. Teraz będzie się tym zajmował Zak ... » więcej 2019-02-21, godz. 18:45 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Opolu Uczniowie, nauczyciele i wykładowcy akademiccy spotkali się w Opolu by świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Akcję zorganizował Regionalny Zespół ... » więcej 2019-02-21, godz. 17:45 Opole jest gotowe na podwójny rocznik uczniów. To prawie 4 tysiące osób W Opolu wiosną prawie 4 tysiące absolwentów ósmych klas szkół podstawowych oraz absolwentów gimnazjów weźmie udział w rekrutacji do szkół średnich. Wydział oś ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:15 PKP: będą cięcia pielęgnacyjne. Mieszkańcy Gogolina: dalej będziemy bronić Karlika Wokół dębu Karlik, który rośnie w centrum Gogolina, pojawił się metalowy płot. Mieszkańcy obawiają się, że to wstęp do wycięcia drzewa przez kolejarzy. Zaczęl ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:45 Wymienią połowę lamp w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 2,5 tysiąca opraw lamp ulicznych w Kędzierzynie-Koźlu zostanie wymienionych. Zniknie też pół tysiąca starych słupów, które zostaną zastąpione nowymi, ba ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »