Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-21, 10:16 Autor: Bogusław Kalisz

Zamiana gruntów w Opolu - radni domagają się dokładnego sprawdzenia tematu

Dworzec PKS przy ul. 1 Maja [fot. Joanna Matlak]
Dworzec PKS przy ul. 1 Maja [fot. Joanna Matlak]
- To burza w szklance wody. Widać, że ruszyła kampania wyborcza, choć kandydaci jeszcze się nie ujawnili - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Maciej Wujec, komentując zamieszanie wokół podpisania listu intencyjnego w sprawie zamiany gruntów z przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem.
- List intencyjny to roboczy dokument, który nie niesie ze sobą żadnych zobowiązań ani finansowych, ani prawnych. Jest wytyczeniem pewnej drogi - dodaje gość Radia Opole.

- On mówi o dwóch transakcjach: pierwsza, która się dokonała jest to transakcja zamiany nieruchomości, w wyniku której miasto stało się właścicielem dworca PKS, w zamian za grunty mieszkaniowe przy Reymonta i Plebiscytowej i małą działkę przy ul. Szpitalnej. Równolegle prowadziliśmy rozmowy także o drugiej transakcji - ona dotyczyła zamiany gruntów w Grudzicach na nieruchomość w centrum miasta, czyli targowisko Centrum - mówi Wujec.

Niektórzy opolscy radni mają pretensje, że nie byli o sprawie informowani. - To nieprawda - dodaje wiceprezydent Wujec.

- To, że jest spisany list intencyjny, który spisywany jest bardzo często - przy różnych operacjach - on porządkuje pewne kroki, które strony podejmują w celu realizacji jakiejś transakcji, niczego nie determinuje. One pokazują, że pod jakimiś warunkami coś się może spełnić. To jest "lege artis". Nic nie jest ukrywane. List może zobaczyć każdy, on bardzo chroni interesy gminy. Kluczowa zawsze jest decyzja rady miasta - dodaje.

Na razie nie wiadomo, czy uchwała dotycząca zamiany gruntów wróci na marcową sesję rady miasta, a o to wnioskował Ryszard Wójcik.

Przypomnijmy też, że z kupcami z targowiska Centrum jak dotąd nie przeprowadzono żadnych rozmów, a miał je prowadzić Zakład Komunalny w Opolu.

- Rada Miasta stanowi prawo, to my podejmujemy uchwały. Po ujawnieniu listu mamy do czynienia z nowymi faktami. To nie chodzi o zamianę działek w Grudzicach, tylko dworca na targowisko - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Marcin Gambiec, przewodniczący klubu Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.

- Z tego dokumentu dowiadujemy się wprost, że nie chodzi wcale o Grudzice, tylko chodzi o najbardziej atrakcyjne tereny w mieście. A argumentem tak na prawdę mają być tereny, które należą do pana Wójcika. Dochodzi do takich absurdów, że podejmujemy uchwałę, pytamy na sesjach, pytamy na komisjach i otrzymujemy całkiem inne informacje. Jest straszna rozbieżność - mówi Gambiec.

Gambiec dodaje, że przedstawiony list intencyjny pomiędzy ratuszem a Ryszardem Wójcikiem powinien zostać przeanalizowany pod kątem prawnym i finansowym
Maciej Wujec
Maciej Wujec
Marcin Gambiec

Wiadomości z regionu

2019-12-09, godz. 17:00 Przewodniczący Rady Gminy Rudniki z prokuratorskimi zarzutami. Sprawa dotyczy 2010 roku Zarzut oszustwa na szkodę gminy Rudniki usłyszał Jarosław M., przewodniczący tamtejszej rady gminy. » więcej 2019-12-09, godz. 16:00 Nyski starosta pozostaje na stanowisku. Na sesji nie było wystarczającej liczby radnych, by go odwołać Na razie nie będzie zmian na czele powiatu nyskiego. Podczas zwołanej na dziś (09.12) sesji rady powiatu, nie było kworum wymaganego do przeprowadzenia głosow… » więcej 2019-12-09, godz. 15:00 Pracownicy opolskiej "Wagonówki" walczą przed świętami o wypłaty Ponad 100 osób strajkowało dzisiaj (09.12) przed siedzibą opolskiej 'Wagonówki'. Pracownicy zakładu od dwóch miesięcy nie otrzymali wynagrodzenia za pracę. Nie… » więcej 2019-12-09, godz. 14:30 Zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Wolniej na trasie pomiędzy Opolem i Kędzierzynem-Koźlem Na Opolszczyźnie zmieniono godziny odjazdu pociągów. Z powodu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, Przewozy Regionalne o kilka minut przesuwają godziny kursowania… » więcej 2019-12-09, godz. 12:45 Nysa: koniec utrudnień na obwodnicy miasta. Kierująca autem osobowym jechała pod prąd Przywrócono ruch na nyskiej obwodnicy. Po godzinie 9.00 na węźle dróg krajowych nr 41 i 46 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wypadku poszkodowana… » więcej 2019-12-09, godz. 12:30 Z muzyką, konkursami i fajerwerkami. Opole zdradziło program miejskiego sylwestra Grubson i Jary Oddział Zamknięty - to gwiazdy sylwestrowego koncertu, który zorganizuje Opole. Impreza - jak w latach poprzednich - odbędzie się na parkingu amfiteatru… » więcej 2019-12-09, godz. 10:22 PiS w regionie rozpoczęło przygotowania do wyborów prezydenckich - Chcemy się maksymalnie dobrze przygotować do kampanii prezydenckiej, zmiany mamy w trzech powiatach, chcemy dać też szansę nowym osobom - powiedziała w porannej… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Złodzieje sprzętu budowlanego zatrzymani. Fanty wróciły do właścicieli Sprzęt geodezyjny, komputery i elektronarzędzia padły łupem złodziei działających na terenie powiatu brzeskiego. Śledczy namierzyli i zatrzymali podejrzanych… » więcej 2019-12-09, godz. 09:27 Osobówka zderzyła się z busem w Zimnicach Małych. Wypadek także na obwodnicy Nysy W Zimnicach Małych, pod Opolem, na drodze krajowej 45, to trasa Opole - Krapkowice doszło do zderzenia auta osobowego z busem. Wstępnie 2 osoby zostały poszkodowane… » więcej 2019-12-09, godz. 09:08 Dachowanie w Jełowej. Jedna osoba poszkodowana Kierujący autem osobowym nie zachował ostrożności i doprowadził do dachowania. Do wypadku doszło na DK 45, na trasie Opole - Kluczbork w miejscowości Jełowa po… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »