Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-21, 10:16 Autor: Bogusław Kalisz

Zamiana gruntów w Opolu - radni domagają się dokładnego sprawdzenia tematu

Dworzec PKS przy ul. 1 Maja [fot. Joanna Matlak]
Dworzec PKS przy ul. 1 Maja [fot. Joanna Matlak]
- To burza w szklance wody. Widać, że ruszyła kampania wyborcza, choć kandydaci jeszcze się nie ujawnili - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Maciej Wujec, komentując zamieszanie wokół podpisania listu intencyjnego w sprawie zamiany gruntów z przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem.
- List intencyjny to roboczy dokument, który nie niesie ze sobą żadnych zobowiązań ani finansowych, ani prawnych. Jest wytyczeniem pewnej drogi - dodaje gość Radia Opole.

- On mówi o dwóch transakcjach: pierwsza, która się dokonała jest to transakcja zamiany nieruchomości, w wyniku której miasto stało się właścicielem dworca PKS, w zamian za grunty mieszkaniowe przy Reymonta i Plebiscytowej i małą działkę przy ul. Szpitalnej. Równolegle prowadziliśmy rozmowy także o drugiej transakcji - ona dotyczyła zamiany gruntów w Grudzicach na nieruchomość w centrum miasta, czyli targowisko Centrum - mówi Wujec.

Niektórzy opolscy radni mają pretensje, że nie byli o sprawie informowani. - To nieprawda - dodaje wiceprezydent Wujec.

- To, że jest spisany list intencyjny, który spisywany jest bardzo często - przy różnych operacjach - on porządkuje pewne kroki, które strony podejmują w celu realizacji jakiejś transakcji, niczego nie determinuje. One pokazują, że pod jakimiś warunkami coś się może spełnić. To jest "lege artis". Nic nie jest ukrywane. List może zobaczyć każdy, on bardzo chroni interesy gminy. Kluczowa zawsze jest decyzja rady miasta - dodaje.

Na razie nie wiadomo, czy uchwała dotycząca zamiany gruntów wróci na marcową sesję rady miasta, a o to wnioskował Ryszard Wójcik.

Przypomnijmy też, że z kupcami z targowiska Centrum jak dotąd nie przeprowadzono żadnych rozmów, a miał je prowadzić Zakład Komunalny w Opolu.

- Rada Miasta stanowi prawo, to my podejmujemy uchwały. Po ujawnieniu listu mamy do czynienia z nowymi faktami. To nie chodzi o zamianę działek w Grudzicach, tylko dworca na targowisko - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Marcin Gambiec, przewodniczący klubu Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.

- Z tego dokumentu dowiadujemy się wprost, że nie chodzi wcale o Grudzice, tylko chodzi o najbardziej atrakcyjne tereny w mieście. A argumentem tak na prawdę mają być tereny, które należą do pana Wójcika. Dochodzi do takich absurdów, że podejmujemy uchwałę, pytamy na sesjach, pytamy na komisjach i otrzymujemy całkiem inne informacje. Jest straszna rozbieżność - mówi Gambiec.

Gambiec dodaje, że przedstawiony list intencyjny pomiędzy ratuszem a Ryszardem Wójcikiem powinien zostać przeanalizowany pod kątem prawnym i finansowym
Maciej Wujec
Maciej Wujec
Marcin Gambiec

Wiadomości z regionu

2019-01-21, godz. 22:00 Wandale grasują w Brzegu. O pomoc w ich zatrzymaniu apelują policja i straż miejska Powyrywane znaki, przewrócone śmietniki, zniszczone tablice informacyjne - do takich powtarzających się aktów wandalizmu dochodzi ostatnio w Brzegu. » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Miał być nowy dom, jest konflikt o zadatek. Sąd pomoże w rozwiązaniu sprawy Pan Michał, marzył o kupnie domu za blisko 300 tysięcy złotych w Walidrogach koło Opola, podpisał umowę przedwstępną i wpłacił zadatek. Bank kredytu nie przyz ... » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Ubezpieczajmy dzieci! - apeluje NFZ Nawet 25 tysięcy dzieci w naszym województwie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. » więcej 2019-01-21, godz. 20:00 Opolski ratusz rozważa zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola Powstała koncepcja, aby przenieść zadania mikro do tzw. inicjatywy lokalnej. Ten pomysł był omawiany dziś (21.01) na debacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:54 Kolejna ofiara zimy na Opolszczyźnie Kolejna ofiara ujemnych temperatur w naszym regionie. Około godziny 15 w Oleśnie przy ulicy Mostowej przechodnie zauważyli w wodzie przymarznięte ciało mężczy ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:00 Wnuki życzą spokoju i zdrowia. W Filharmonii Opolskiej obchodzono Opolskie Święto Babci i Dziadka To u nich znajdziemy przytulny kąt, pyszny posiłek, dobrą radę i wiele miłości oraz wyrozumiałości. Dziś i jutro babcie i dziadkowie mają swoje święto. To cza ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:15 Rośnie liczba chorych na odrę w regionie. Pediatria USK w Opolu trzyma w rezerwie kilkanaście łóżek Od początku roku na Opolszczyźnie odnotowano 10 przypadków zachorowań na odrę - to o dwa więcej niż w całym 2018 r. Chorzy w większości trafili do Szpitala Wo ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:00 Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Brzegu Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać mieszkanki Brzegu. Zaproszenie jest kierowane do pań w wieku 50-69 lat. » więcej 2019-01-21, godz. 15:15 Prudnik: chciał być burmistrzem, stanie przed sądem za nieprawidłowości związane z listami poparcia dla swoich kandyda ... Za złamanie prawa w związku z wyborami samorządowymi odpowie Wojciech B., który chciał kandydować na burmistrza Prudnik. Zarzuca mu się m.in. przestępstwo prz ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:04 Gmina sfinansuje działalność szkoły dla tylko jednej klasy Po spotkaniu z rodzicami uczniów władze gminy Reńska Wieś podjęły decyzję w sprawie przenosin klasy ze szkoły w Komornie do placówki w Koźlu. Z powodu małego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »