Radio Opole » Gospodarka
2018-03-17, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Pomocnik rolnika - nowy pomysł resortu na poprawę sytuacji w rolnictwie

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
- Każde rozwiązanie warte jest rozpatrzenia, bo to może pomóc gospodarstwom. Te duże, także w naszym regionie chętnie dziś posiłkują się obywatelami z Ukrainy - tak Marek Froelich z Izby Rolniczej w Opolu komentuje pomysł wprowadzenia nowej formy zatrudnienia w rolnictwie.
Chodzi o pracę dla osób "pomagających rolnikom". Zgodnie z projektem to propozycja przede wszystkim dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Ich umowy mają podlegać oskładkowaniu w KRUS-ie, będą zawierane na czas do 120 dni. Opłacana będzie dla takich osób składka chorobowa oraz wypadkowa, łącznie 174 złote.

- To może być sposób na częściowe choć rozwiązanie sytuacji na rynku pracy w rolnictwie - mówi Froelich.

- Coraz trudniej jest o ludzi do prac fizycznych. Duże gospodarstwa na pewno się dziś posiłkują przybyszami zza wschodniej granicy. Jest to temat znany. A gdyby te osoby mogły być ubezpieczone, pewnie byśmy do tego przyklasnęli, że jest taka możliwość, nawet w przypadku, gdyby rolnicy mieli jakąś niewielką składkę ponieść, czy dołożyć się do niej, też pewnie by to uczynili - dodaje Froelich.

Według wyliczeń urzędu pracy w naszym regionie w ciągu ostatnich 5 lat liczba pracowników zza wschodniej granicy wzrosła czterokrotnie. Po budownictwie to właśnie rolnictwo jest drugą branżą najczęściej wybieraną przez Ukraińców.

Marek Froelich

Gospodarka

2019-12-09, godz. 21:00 Remonty w DPS Gierałcice. "Tynk odpadał, a dach przeciekał przy każdym deszczu" Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach (gmina Wołczyn) będą mieć lepsze i bezpieczniejsze warunki do życia. Chodzi między innymi o zakup schodołazu… » więcej 2019-12-09, godz. 17:00 Krapkowicka Chespa już w nowej siedzibie. "Inwestycja w Choruli pozwala podwoić naszą działalność" Będą rozwijać technologię i międzynarodową współpracę - krapkowicka firma Chespa przeniosła się do nowej siedziby w Choruli. Budowa zakładu przy ul. Opolskiej… » więcej 2019-12-09, godz. 15:23 Wyrok TSUE szansą dla "frankowiczów". W Opolu ruszyły konsultacje dla posiadających kredyt w szwajcarskiej walucie Analiza umowy kredytowej, możliwość dochodzenia roszczeń, czy ewentualne skierowanie tych roszczeń na drogę sądową. W Opolu rozpoczęły konsultacje dla osób posiadających… » więcej 2019-12-08, godz. 13:00 Część nyskiego śródmieścia będzie wkrótce udostępniona dla ruchu. Na zakończenie prac w rynku trzeba będzie poczekać do… Za kilka dni kierowcy i piesi będą mogli korzystać z przebudowanej ulicy Wrocławskiej w Nysie. Na otwarcie reszty śródmieścia trzeba będzie poczekać kilka mie… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Nysa zastanawia się nad budową spalarni odpadów Instalacja mogłaby być odpowiedzią nie tylko na coraz bardziej ograniczoną powierzchnię do składowania odpadów, ale też zapewnić tańsze ogrzewanie i energię e… » więcej 2019-12-06, godz. 18:45 Modernizacja linii kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle prawie na półmetku Przebudowa linii kolejowej między Opolem a Kędzierzynem-Koźlem jest już prawie na półmetku. Wyremontowano 50 kilometrów torów, wymieniono 45 rozjazdów, gotowe… » więcej 2019-12-06, godz. 14:15 Brzeg stawia na "czysty" transport miejski Brzeg chce postawić na czystszy transport publiczny. W postępowaniu konkursowym na realizację przewozów, magistrat zamierza promować przewoźników, którzy będą… » więcej 2019-12-06, godz. 12:00 Przyszłoroczny budżet Nysy będzie rekordowy. Wydatki na poziomie 326 milionów, ponad 80 pochłoną inwestycje Nysa zapowiada rekordowy przyszłoroczny budżet miejski. Wstępnie wydatki w 2020 roku zaplanowano na ponad 326 milionów złotych, z czego ponad 80 magistrat chce… » więcej 2019-12-06, godz. 06:00 Nie dostali pieniędzy, ale i tak muszą zacząć rozbudowę oczyszczalni Gminie Polska Cerekiew nie udało się zdobyć dofinansowania na rozbudowę oczyszczalni ścieków, ale i tak musi rozpocząć tę inwestycję. Nie ma wyjścia - obecnie… » więcej 2019-12-05, godz. 19:00 Zbudują wodociąg-bypass, żeby w razie awarii nie odcinać od wody połowy gminy W przyszłym roku w gminie Izbicko ma powstać nowa nitka wodociągu. Będzie to bypass, który pozwoli w razie awarii odciąć wodę tylko w miejscu jej wystąpienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »