Radio Opole » Gospodarka
2018-03-17, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Pomocnik rolnika - nowy pomysł resortu na poprawę sytuacji w rolnictwie

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
- Każde rozwiązanie warte jest rozpatrzenia, bo to może pomóc gospodarstwom. Te duże, także w naszym regionie chętnie dziś posiłkują się obywatelami z Ukrainy - tak Marek Froelich z Izby Rolniczej w Opolu komentuje pomysł wprowadzenia nowej formy zatrudnienia w rolnictwie.
Chodzi o pracę dla osób "pomagających rolnikom". Zgodnie z projektem to propozycja przede wszystkim dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Ich umowy mają podlegać oskładkowaniu w KRUS-ie, będą zawierane na czas do 120 dni. Opłacana będzie dla takich osób składka chorobowa oraz wypadkowa, łącznie 174 złote.

- To może być sposób na częściowe choć rozwiązanie sytuacji na rynku pracy w rolnictwie - mówi Froelich.

- Coraz trudniej jest o ludzi do prac fizycznych. Duże gospodarstwa na pewno się dziś posiłkują przybyszami zza wschodniej granicy. Jest to temat znany. A gdyby te osoby mogły być ubezpieczone, pewnie byśmy do tego przyklasnęli, że jest taka możliwość, nawet w przypadku, gdyby rolnicy mieli jakąś niewielką składkę ponieść, czy dołożyć się do niej, też pewnie by to uczynili - dodaje Froelich.

Według wyliczeń urzędu pracy w naszym regionie w ciągu ostatnich 5 lat liczba pracowników zza wschodniej granicy wzrosła czterokrotnie. Po budownictwie to właśnie rolnictwo jest drugą branżą najczęściej wybieraną przez Ukraińców.

Marek Froelich

Gospodarka

2019-02-15, godz. 20:28 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach. Coraz trudniej o pracowników Po raz 9. przedsiębiorcy związani z gminą Krapkowice spotkali się na Forum Gospodarczym. Tegoroczne spotkanie zdominowały tematy: ulgi na działalność badawczo ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:28 Lokalna firma meblarska przenosi się do strefy pod Olszową Docelowo ok. 30 osób ma znaleźć zatrudnienie w firmie Sotrab produkującej meble, która przenosi się do strefy gospodarczej w Olszowej. Obecnie zakład działa w ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:01 Dokumentacja polderu Żelazna przekazana. Teraz czas na formalności finansowe i przetargowe Dokumentacja modernizacji polderu Żelazna w rękach Wód Polskich. Ważące blisko dwie tony akta zostały przekazane instytucji odpowiedzialnej za tę inwestycję - ... » więcej 2019-02-15, godz. 08:45 Centrum Otmuchowa czekają spore zmiany Otmuchów przechodzi rewitalizację. Na części ulic miejskiej starówki, jeszcze do końca wiosny, trzeba się liczyć z utrudnieniami. » więcej 2019-02-14, godz. 19:45 Wypracować jednolitą wizję. Rozpoczęły się prace nad regionalną strategią innowacji na lata 2021-2027 Częściej korzystać z programów ogólnokrajowych, wykorzystać potencjał regionu i rozwijać jego najmocniejsze gałęzie. W Opolu samorządowcy, naukowcy oraz przed ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:30 Namysłów szykuje się na rewolucję drogową. Kilka rond powstanie wzdłuż krajowej „39” Po wielu latach starań Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zmodernizuje główną arterię Namysłowa. Ulica Jana Pawła II ma być bezpieczna, a ruch będz ... » więcej 2019-02-14, godz. 14:30 Osiem firm chce wybudować obwodnicę Praszki i Gorzowa Śląskiego. Czas na weryfikację ofert Osiem firm przystąpiło do przetargu na budowę obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzył k ... » więcej 2019-02-14, godz. 13:00 Nowy pomysł na koszary. Jest inwestor, który chce zaadaptować dawne obiekty wojskowe w Kędzierzynie-Koźlu Dawne koszary wojskowe w Kędzierzynie-Koźlu mogą znów tętnić życiem. Firma inwestycyjna z Warszawy jest zainteresowana przebudowaniem zrujnowanych obiektów na ... » więcej 2019-02-14, godz. 10:00 Ubyło ukraińskich pracowników na Opolszczyźnie. To pierwsza taka sytuacja od lat Zmniejszyła się liczba Ukraińców ubezpieczonych w opolskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mimo zmiany statystyk, ta narodowość stanowi 89 procent c ... » więcej 2019-02-14, godz. 07:00 Nysa podpisała umowę na uzbrojenie strefy przemysłowej. Burmistrz zdradza, że teren wzbudza duże zainteresowanie wśród ... Maksymalnie za kilka tygodni mają rozpocząć się prace związane ze zbrojeniem strefy przemysłowej pod Nysą. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który ma wybudow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »