Radio Opole » Gospodarka
2018-02-14, 18:42 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Szkolne warsztaty chcą odtworzyć przy hali produkcyjnej

© (fot. PWSZ Nysa)
© (fot. PWSZ Nysa)
Przedstawiciele firmy Mubea oglądają szkolne warsztaty Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, żeby podobne stworzyć przy zakładzie w Olszowej. Obecnie uczniowie CKZiU odbywają tam praktyki i staże, od września w szkole mogliby się uczyć teorii, a praktykę odbywać na warsztatach przyzakładowych.
- Mubea chce zmienić ten system, żeby od razu kształcić fachowców przygotowanych do pracy w konkretnym zakładzie – mówi Halina Kajstura, dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. – Przygotowują uczniów do pracy ucząc ich poszczególnych elementów zgodnie z programem nauczania, ale nie na hali, nie na prawdziwych maszynach w prawdziwych warunkach, tylko po kolei symulując pewne sytuacje. Dopiero od drugiej klasy chcą ich wypuścić już przygotowanych, w pełni profesjonalnych pracowników, jako tych pracowników młodocianych, do produkcji.

Firma jest zainteresowana pogłębieniem współpracy głównie ze szkołą branżową pierwszego stopnia, która kształci w zawodach ślusarz, mechatronik i operator obrabiarek skrawających. Już od 1. września kilkudziesięciu uczniów klas pierwszych mogłoby praktycznie uczyć się zawodu nie w warsztatach szkolnych, ale w warsztatach przyzakładowych.
Halina Kajstura

Gospodarka

2018-02-23, godz. 11:53 Oszczędności w kranach opolan. W Opolu i okolicach spada zużycie wody Opolanie zużywają coraz mniej wody - wynika z danych spółki Wodociągi i Kanalizacja. Sprzedaż wody dla gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 7 lat zmalała o ... » więcej 2018-02-22, godz. 18:45 Opolscy samorządowcy rozmawiali o strategii rozwoju regionu pod kątem finansowania z Unii Europejskiej Opracowanie strategii, analiza tego, co zostało wykonane i z czym jeszcze trzeba się zmierzyć. Opolscy samorządowcy dyskutowali o realizacji z funduszy europe ... » więcej 2018-02-22, godz. 15:00 Jest chętny na kupno starego dworca w Kolonowskiem Są spore szanse, że niszczejący dworzec kolejowy w Kolonowskiem odzyska dawny blask. Jest chętny na kupno tego obiektu. Budynek od lat stoi pusty, jedyne prac ... » więcej 2018-02-22, godz. 11:14 Pociągi towarowe ze Śląska do Kędzierzyna-Koźla pojadą znacznie szybciej Remont linii kolejowej łączącej Rybnicki Okręg Węglowy i porty na Odrze idzie pełną parą. Na odcinku Toszek Północ, Rudziniec Gliwicki, Sławięcice, Stare Koźl ... » więcej 2018-02-22, godz. 05:00 Lepiej dmuchać na zimne, dlatego w Oleśnie rozmawiali o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń Zagrożenie afrykańskim pomorem świń zdominowało (21.02) posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Oleśnie. » więcej 2018-02-21, godz. 17:26 W tym roku kluczborska pływalnia nie zostanie rozbudowana. Inwestor dał cenę dwukrotnie większą od planowanej Zamiast gruntownej przebudowy, będzie niezbędny remont. Mieszkańcy Kluczborka na zapowiadaną modernizację pływalni będą musieli poczekać około dwóch lat. Inwe ... » więcej 2018-02-21, godz. 15:50 Uczniowie, nauczyciele i praktycy o ekonomii Po raz pierwszy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zorganizowano konferencję ekonomiczną. Wzięli w niej udział uczniowie szkół średnich, nauczyciele, ale rów ... » więcej 2018-02-21, godz. 07:45 Gmina Głuchołazy dofinansuje wymianę pieca. Trzeba się jednak spieszyć Głuchołazianie mają jeszcze niespełna tydzień, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany starego węglowego pieca na ogrzewanie ekologiczne. » więcej 2018-02-20, godz. 17:40 ZUS wysyła listy do zadłużonych płatników Do ponad 50 tys. opolskich przedsiębiorców trafią wkrótce listy z informacją o wysokości ich zadłużenia w ZUS. Będzie to rozliczenie styczniowej, pierwszej wp ... » więcej 2018-02-20, godz. 14:00 W tym roku kolejny etap przebudowy drogi 408 przez gminę Bierawa Lada moment ogłoszony ma być przetarg na przebudowę kolejnego fragmentu drogi wojewódzkiej 408. Tym razem wyremontowany będzie odcinek od Bierawy do osiedla K ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »