Radio Opole » Gospodarka
2018-02-07, 22:00 Autor: Jacek Rudnik

Rekordowo niskie bezrobocie na Opolszczyźnie. Tylko w czterech powiatach jest jeszcze dwucyfrowe

© (fot. Agnieszka Wawer-Krajewska / AFRO)
© (fot. Agnieszka Wawer-Krajewska / AFRO)
Jacek Suski [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Suski [fot. Paula Hołubowicz]
- Malejące bezrobocie cieszy, z drugiej strony są obawy pracodawców dotyczące znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - powiedział na antenie Radia Opole dyrektor WUP Jacek Suski, pytany o odnotowane na koniec stycznia bezrobocie w regionie. Mamy już rynek pracownika, nie pracodawcy. Na koniec stycznia bezrobocie w Opolskiem wyniosło 7,5 punktu procentowego, jeszcze jesienią wynosiło tylko 6,9 procent.
- Na koniec stycznia mamy 7,5 punktu procentowego, wzrosło bezrobocie w stosunku do ubiegłego miesiąca o 1200 osób. Wszystkich bezrobotnych jest 27 tysięcy, czyli nie jest to jakaś porażająca liczba - ocenia Suski. - W grupie bezrobotnych co najmniej 50 procent to długotrwale bezrobotni, a tu z kolei może nawet 30 procent nie ma ochoty podjąć pracy - mówi Suski.

- Wynagrodzenia od nowego roku poszły w górę, to konsekwencja podwyższenia płacy minimalnej, a dodatkowo sprzyja ich podwyższaniu konkurencja na rynku pracy - argumentował gość Loży Radiowej.

Od trzech czy czterech miesięcy rośnie systematycznie liczba ofert pracy, ale coraz częściej są one kierowane do obcokrajowców. Według szacunków dyrektora Suskiego 4 na 10 ofert zatrudnienia to właśnie propozycja dla cudzoziemców.

Odnotowane na koniec stycznia bezrobocie było najniższe w Opolu - 4,4 procent, a w grupie powiatów, gdzie utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym znalazły się głubczycki (11,8) brzeski (10,5) , prudnicki (10,3) oraz nyski (10).

Zgodnie z podanym w środę (07.02) szacunkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie w kraju na koniec stycznia wzrosło 0,3 procent do poziomu 6,9 procent.

Dwucyfrowe bezrobocie odnotowano w styczniu w województwach: warmińsko mazurskim (12,3), kujawsko-pomorskim (10,4) oraz podkarpackim - 10,1 procent .
Jacek Suski

Gospodarka

2019-01-22, godz. 19:30 Park Przemysłowy zaprasza na V Bal Biznesu Są jeszcze wolne miejsca na V Bal Biznesu, który organizuje Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. W czasie balu wręczone będą statuetki dla zwycięzców ple ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Mieszkańcy Jemielnicy chcą przyłączenia do sieci gazowej Mieszkańcy Jemielnicy chcą móc przyłączyć się do sieci gazowej. Coraz częściej pytali o taką możliwość w urzędzie gminy. W ostatnim czasie wójt zorganizował s ... » więcej 2019-01-22, godz. 15:30 W Strzeleczkach w tym roku powstanie PSZOK Do tej pory mieszkańcy gminy Strzeleczki kilka razy w roku mogli oddać np. stare meble w czasie mobilnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. W tym roku to się ... » więcej 2019-01-22, godz. 13:30 Wybudują kanalizację taniej niż planowali Samorządowcy zacierają ręce, bo ogłaszane teraz przetargi w końcu udaje się rozstrzygać bez konieczności dokładania pieniędzy z budżetu. Znacznie więcej niż c ... » więcej 2019-01-22, godz. 11:30 "Pakiet na rzecz bezpieczeństwa komunikacyjnego mieszkańców". W powiecie namysłowskim stawiają na drogi, oświatę i słu ... - Chcemy połączyć działania starostwa i gmin powiatu, aby lepiej realizować potrzeby mieszkańców - powiedział w 'Poglądach i osądach' Konrad Gęsiarz, starosta ... » więcej 2019-01-22, godz. 07:00 Gmina Zdzieszowice nie bierze kredytów, bo szykuje się do wielkich wydatków w przyszłych latach Kolejny rok z rzędu budżet gminy Zdzieszowice jest „na plusie”. Samorząd spłaca ostatnie raty starych kredytów, ale nie zaciąga nowych. Burmistrz Sybila Zimer ... » więcej 2019-01-22, godz. 06:00 KRUS i ZAK SA wspólnie w kwestii bezpieczeństwa Będą wspólnie dbać o bezpieczeństwo i profilaktykę. Opolski oddział KRUS podpisał umowę partnerską z Grupą Azoty ZAK SA, która zakłada wspólne organizowanie s ... » więcej 2019-01-21, godz. 23:00 Zniknęły ruiny wypalonej restauracji w centrum Kolonowskiego Ponad dekadę od dużego pożaru zniknęły ruiny szpecące centrum Kolonowskiego. Estetyka miejscowości znacznie się poprawiła, co cieszy władze gminy, które mają ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:00 Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla chcą placu do gry w bule i symulatora zagrożeń pożarowych Tylko do końca miesiąca mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą zgłaszać propozycje zadań do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 1,7 mln zł ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:44 Opole: będzie duża bonifikata za przekształcenie gruntów na własność 95 proc. bonifikaty - na tyle mieszkańcy Opola będą mogli liczyć przy przekształcaniu gminnych gruntów z użytkowania wieczystego na pełną własność. Taką ulgę ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »