Radio Opole » Gospodarka
2018-02-07, 22:00 Autor: Jacek Rudnik

Rekordowo niskie bezrobocie na Opolszczyźnie. Tylko w czterech powiatach jest jeszcze dwucyfrowe

© (fot. Agnieszka Wawer-Krajewska / AFRO)
© (fot. Agnieszka Wawer-Krajewska / AFRO)
Jacek Suski [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Suski [fot. Paula Hołubowicz]
- Malejące bezrobocie cieszy, z drugiej strony są obawy pracodawców dotyczące znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - powiedział na antenie Radia Opole dyrektor WUP Jacek Suski, pytany o odnotowane na koniec stycznia bezrobocie w regionie. Mamy już rynek pracownika, nie pracodawcy. Na koniec stycznia bezrobocie w Opolskiem wyniosło 7,5 punktu procentowego, jeszcze jesienią wynosiło tylko 6,9 procent.
- Na koniec stycznia mamy 7,5 punktu procentowego, wzrosło bezrobocie w stosunku do ubiegłego miesiąca o 1200 osób. Wszystkich bezrobotnych jest 27 tysięcy, czyli nie jest to jakaś porażająca liczba - ocenia Suski. - W grupie bezrobotnych co najmniej 50 procent to długotrwale bezrobotni, a tu z kolei może nawet 30 procent nie ma ochoty podjąć pracy - mówi Suski.

- Wynagrodzenia od nowego roku poszły w górę, to konsekwencja podwyższenia płacy minimalnej, a dodatkowo sprzyja ich podwyższaniu konkurencja na rynku pracy - argumentował gość Loży Radiowej.

Od trzech czy czterech miesięcy rośnie systematycznie liczba ofert pracy, ale coraz częściej są one kierowane do obcokrajowców. Według szacunków dyrektora Suskiego 4 na 10 ofert zatrudnienia to właśnie propozycja dla cudzoziemców.

Odnotowane na koniec stycznia bezrobocie było najniższe w Opolu - 4,4 procent, a w grupie powiatów, gdzie utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym znalazły się głubczycki (11,8) brzeski (10,5) , prudnicki (10,3) oraz nyski (10).

Zgodnie z podanym w środę (07.02) szacunkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie w kraju na koniec stycznia wzrosło 0,3 procent do poziomu 6,9 procent.

Dwucyfrowe bezrobocie odnotowano w styczniu w województwach: warmińsko mazurskim (12,3), kujawsko-pomorskim (10,4) oraz podkarpackim - 10,1 procent .
Jacek Suski

Gospodarka

2018-05-21, godz. 13:35 Wołczyn dostał dotację na utworzenie ogrodu z tężnią solankową Blisko 900 tysięcy złotych unijnego dofinansowania dostała gmina Wołczyn na utworzenie ogrodu z tężnią solankową zasilaną wodą z miejscowych źródeł termalnych ... » więcej 2018-05-20, godz. 15:00 Część zabytkowych murów w Namysłowie wypiękniała Zakończyła się modernizacja fortyfikacji obronnych od strony ulicy Staszica. Prace konserwatorskie trwają jeszcze od Piastowskiej. W połowie ubiegłego roku wł ... » więcej 2018-05-19, godz. 10:28 Brak uregulowań krzyżuje plany dzielnicy. Świerkle czekają na remont głównej drogi - Jesteśmy w Dużym Opolu, ale infrastruktura wciąż nie należy do miasta i to skutecznie krzyżuje nam wszystkie plany - mówi Jan Chmiel, członek rady dzielnicy ... » więcej 2018-05-18, godz. 16:10 Skupią się na wymianie pokrycia dachowego. Kluczborskie drewniane kościółki z pieniędzmi na remont Pięć drewnianych kościołów, które znajdują się w Rożnowie, Kostowie, Wędryni, Wierzbicy Dolnej i Krzywiźnie, miejscowościach na terenie powiatu kluczborskiego ... » więcej 2018-05-18, godz. 13:30 Pakosławice i Olszanka dostały z PROW-u pieniądze na kulturę i sport Promocja lokalnej kultury i kuchni oraz rozwój i popularyzacja sportu. Dwie opolskie gminy, Pakosławice i Olszanka, otrzymają wsparcie z Programu Rozwoju Obsz ... » więcej 2018-05-18, godz. 11:45 Nysa: do końca maja można składać wnioski o wymianę źródeł ciepła Jeszcze do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców, a także podłączenie do sieci miejskiej, czy gazowej, a także instalację paneli ... » więcej 2018-05-17, godz. 18:30 Omawiali zasady i możliwości korzystania z funduszy europejskich. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim 'Bliżej Funduszy Europejskich' to tytuł spotkania zorganizowanego dziś (17.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim między innymi samorządowcy ... » więcej 2018-05-17, godz. 15:37 Startuje budowa hali przy Parku Naukowo Technologicznym w Opolu Kamień węgielny wkopany - inwestycja może ruszać. Przy Parku Naukowo Technologicznym w Opolu powstanie hala o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych, która b ... » więcej 2018-05-16, godz. 19:00 Droga łącznikowa rozwiąże problem zjazdu do firm w Gorzowie Śląskim po wybudowaniu obwodnicy Jest porozumienie dotyczące zjazdu z planowanej obwodnicy Gorzowa Śląskiego i Praszki. Przy ulicy Byczyńskiej w Gorzowie Śląskim ma powstać duże rondo, a prob ... » więcej 2018-05-16, godz. 17:00 Trwa remont śluz na Kanale Gliwickim. Prace prowadzone są przy utrzymaniu żeglowności Kończą się prace przygotowawcze i już niedługo rozpocznie się właściwa część remontu pierwszej komory śluzy Nowa Wieś. Śluza znajduje się na Kanale Gliwickim ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »