Radio Opole » Gospodarka
2017-08-01, 18:01 Autor: Ewelina Laxy

Będą namawiali opolan do troski o powietrze. Rusza program "Czyste powietrze dla Opola"

W namiocie ECO opolanie mogą zasięgnąć porad dot. projektu [fot. Ewelina Laxy]
W namiocie ECO opolanie mogą zasięgnąć porad dot. projektu [fot. Ewelina Laxy]
Jest to nowy projekt realizowany przez urząd miasta i Energetykę Cieplną Opolszczyzny. Mieszkańcy, którzy chcą starać się o dotacje do wymiany pieców mogą już składać deklaracje w wydziale ochrony środowiska urzędu miasta.
- Chcemy ograniczyć emisję zanieczyszczeń w Opolu i zachęcić mieszkańców do zmiany paliw grzewczych - mówi Monika Czech-Tańczuk, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska i rolnictwa urzedu. - Ten nowy program jest przewidziany dla mieszkańców, którzy dopiero planują realizację inwestycji. Kwoty dofinansowania do 5 tysięcy, jeżeli mówimy o kotle na paliwo stałe spełniające 5 klasę, bądź 7 tysięcy dla kotłów gazowych. Jeżeli mówimy o przyłączu do miejskiej sieci ciepłowniczej, to jest to kwota aż 20 tysięcy złotych. W sumie będzie to w skali roku 850 tysięcy. Będziemy na pewno jeszcze wnioskowali, jeżeli nam zabraknie tych środków, o zwiększenie tej puli.

Każdy wniosek będzie dokładnie analizowany. Zgłoszone działania będą musiały zostać zrealizowane do 30 listopada.

W ramach realizacji projektu mieszkańcy Opola mogą skorzystać z pomocy doradców ECO.

- Jest taki pomarańczowy namiot na rynku i tam można podejść, doradcy z ECO pomogą wypełnić deklarację. Można porozmawiać na temat tego, jaki sposób ogrzewania mieszkańcy chcą dobrać, więc tam można znaleźć wszystkie informacje i umówić się ewentualnie już potem na rozmowę z fachowcami ze strony ECO - dodaje Czech-Tańczuk.

Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń pyłowych z pieców i kotłowni opalanych paliwem stałym, a także ograniczenie emisji substancji, które powodują przekroczenie norm jakości powietrza w Opolu.
Monika Czech-Tańczuk cz. 1
Monika Czech-Tańczuk cz. 2

Gospodarka

2019-04-18, godz. 16:59 Otmuchów chce stawiać u siebie elektrownie słoneczne. "Mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszego prądu" Otmuchów stawia na panele słoneczne. Władze gminy planują budowę 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 5 tysięcy kilowatów. Prąd będzie mógł zas ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:03 Turawa: trzeci przetarg w sprawie budowy PSZOK Samorząd Turawy po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2019-04-18, godz. 10:00 Nasypy rosną, sieci już gotowe. Front robót na obwodnicy Myśliny Dobiega końca przygotowanie nasypów drogowych na budowie obwodnicy Myśliny. Równolegle budowlańcy pracują przy obiektach mostowych, gdzie kładziona jest już i ... » więcej 2019-04-17, godz. 17:35 Panie mogą się starać o ponowne wyliczenie emerytury. Na złożenie wniosku pozostał niecały tydzień Do 23 kwietnia kobiety, które urodziły się w 1953 roku mają czas, aby korzystnie przeliczyć emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić nową wysoko ... » więcej 2019-04-17, godz. 15:00 Ruszyła III edycja Dragons Den, czyli w biznesie potrzebne jest doświadczenie Najlepiej uczyć się na cudzych błędach - taka idea przyświeca Programowi Mentoringu Biznesowego. Pomysł organizacji biznesowych w naszym regionie polega na ty ... » więcej 2019-04-16, godz. 21:30 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. 22,5 tysiąca osób pozostaje bez pracy, co stanowi połowę liczby bezrobotnych sprzed ... - Od kilku lat mamy w regionie systematyczny spadek bezrobocia, a obecnie parametr nie przekracza 6,3 procent - podkreślił w Loży Radiowej Piotr Wach, radny s ... » więcej 2019-04-16, godz. 19:00 Fabryka mebli w Wołczynie ma dać 200 miejsc pracy. Połowę kadry mogą stanowić kobiety Nawet 100 kobiet z Wołczyna i okolic znajdzie zatrudnienie w budowanej fabryce Grupy Meblowej HK. Prace budowlane są zaawansowane, a cała inwestycja, według z ... » więcej 2019-04-16, godz. 16:30 Rudniki mają centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy chwalą inwestycję Centrum przesiadkowe w Rudnikach oficjalnie otwarte. Przebudowa placu przy ulicy Wieluńskiej trwała od września ubiegłego roku do końca marca. » więcej 2019-04-16, godz. 10:25 Nowe autobusy przyjechały do Opola. Trwa montaż tablic informacyjnych dla pasażerów 23 nowe niskopodłogowe autobusy przyjechały do Opola. To druga transza miejskich zakupów, czyli 20 aut 12 metrowych i trzy 10 metrowe. Przypomnijmy, w maju ub ... » więcej 2019-04-15, godz. 21:45 Namysłów chce uporządkować reklamowy chaos Namysłów, wzorem Opola czy Nysy, przygotowuje własną uchwałę krajobrazową. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »