Radio Opole » Gospodarka
2017-03-20, 11:03 Autor: Krzysztof Rapp

Gospodarka i nauka to filary współpracy Opola z Chinami

Projekt ośrodka firmy Hongbo, który ma powstać w Opolu [fot. materiały prasowe Urzedu Miasta]
Projekt ośrodka firmy Hongbo, który ma powstać w Opolu [fot. materiały prasowe Urzedu Miasta]
Maciej Wujec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Wujec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Tukiendorf [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Tukiendorf [fot. Justyna Krzyżanowska]
Chińska firma Hongbo w południe wmuruje kamień węgielny pod swoją fabrykę budowaną na terenach inwestycyjnych Opola. Natomiast za kilka dni Politechnika Opolska i 7 innych polskich uczelni technicznych podpiszą w Chinach umowę o współpracy.
- Jest to duża inwestycja wpisująca się w to, co dzieje się na naszych terenach specjalnej strefy ekonomicznej - powiedział dziś (20.03) w rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Maciej Wujec.
To inwestycja o wartości 78 mln zł, która ma dać około stu nowych miejsc pracy.

- Firma Hongbo Clean Energy jest członkiem grupy Hongbo, którą tworzy kilka przedsiębiorstw. W Opolu będą produkowane lampy ledowe na technologii autorskiej tworzonej w Chinach. Mam nadzieję, że w przyszłości u nas także powstanie takie centrum badań i rozwoju - mówi Wujec.

Pojawiła się jednak opinia, że zarobki pracowników zatrudnianych w takich firmach są niskie, a inwestor liczy na tanią siłę roboczą.

- Skupiamy się na tworzeniu nowych miejsc pracy, a to przekłada się na wzrost wynagrodzeń - dodaje wiceprezydent Opola. - Jesteśmy zwolennikami tworzenia modelu, w którym tych miejsc pracy jest coraz więcej i to nam się udaje. Od 2015 roku udało nam się pozyskać nowych inwestycji za 400 mln zł i ponad 1500 nowych miejsc pracy w tych nowych zakładach. To tworzy popyt na pracownika. W ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 5 procent wzrosły średnio pensje - dodaje gość Radia Opole.

Współpraca opolsko-chińska nie dotyczy tylko tej nowej inwestycji. Równolegle Politechnika Opolska wraz z siedmioma innymi polskimi uczelniami technicznymi za kilka dni podpisze w Chinach umowę o współpracy z tamtejszą agendą Hanban.
Jest ona częścią chińskiego ministerstwa edukacji, która zajmuje się promocją i nauką języka chińskiego poprzez Instytuty Konfucjusza. Taki instytut działa na opolskiej uczelni.
O tym jakie korzyści niesie za sobą ta umową mówił w "Poglądach i Osądach" rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf.

- Chcemy uzyskać licencję na prowadzenie klas konfucjańskich, a de facto filii naszego instytutu, a tak naprawdę instytutów, które będą pracowały dla tych uczelni. Działają one także niezależnie w zapoczątkowanym przez Politechnikę Opolską konsorcjum "One belt, one road". To ogólnoświatowy projekt rządu chińskiego, który poprzez nowoczesny szlak kolejowy ma łączyć Chiny z Europą - mówi prof. Tukiendorf.

Jak dodaje, zaletą tego projektu będzie to, że dzięki Instytutowi Konfucjusza działającemu przy Politechnice Opolskiej będziemy uczyć na tych siedmiu polskich uczelniach języka chińskiego przyszłych inżynierów, którzy będą pracować dla projektu.

Ogółem międzynarodowy projekt ma udoskonalić i przyspieszyć wymianę towarów i usług pomiędzy Chinami a Europą.
Maciej Wujec cz. 1
Maciej Wujec cz. 1
Marek Tukiendorf

Gospodarka

2024-08-22, godz. 15:17 Rekordowy rok w inwestycjach w Głuchołazach. Niezbędny jednak będzie kredyt O blisko milion złotych zmniejszył się deficyt finansowy gminy Głuchołazy, natomiast wzrosły wydatki inwestycyjne. W efekcie rada miejska wprowadziła korektę… » więcej 2024-08-21, godz. 16:32 „Przejęliśmy 2,5 tys. hektarów w województwie śląskim”. Prudnicka stadnina chce rozszerzyć działalność Podwoił się areał Stadniny Koni Prudnik, co ma znacząco polepszyć bilans finansowy państwowej spółki. Ma ona strategiczne znaczenie dla krajowej hodowli… » więcej 2024-08-21, godz. 11:35 Top Farms będzie użytkował część państwowych gruntów do listopada przyszłego roku Przedłuża się proces przekazywania gruntów po spółce Top Farms w ręce rolników indywidualnych. Opolski KOWR zdecydował, że część z nich pozostanie… » więcej 2024-08-20, godz. 17:00 Kredyt bankowy brakującym elementem montażu finansowego budowy mieszkań na wynajem w Prudniku Od decyzji kredytowej banku zależy start budowy bloku z 32 mieszkaniami na wynajem w Prudniku. Inwestorem jest spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie… » więcej 2024-08-20, godz. 12:11 "Diabeł tkwi w szczegółach". Radosław Roszkowski o zmianach w finansowaniu samorządów Rząd pracuje nad reformą przepisów regulujących finansowanie samorządów, a zgodnie z projektem, ma do nich trafiać więcej pieniędzy. Wobec liczby wątpliwości… » więcej 2024-08-19, godz. 14:55 Samorząd Branic zakończył kolejną inwestycję drogową. W planach jest kilkanaście następnych Po blisko 12 miesiącach zakończył się remont drogi i budowa ścieżki rowerowej łączącej Branice z miejscowością Wysoka. Gmina pozyskała tę drogę ze… » więcej 2024-08-16, godz. 15:08 Rekordowo szybkie żniwa w kombinacie rolnym w Kietrzu Kombinat Rolny w Kietrzu rekordowo szybko zakończył tegoroczne żniwa. Zbiory rzepaku i pszenicy, dwóch podstawowych gatunków, w których specjalizuje się… » więcej 2024-08-12, godz. 16:05 Droga transportu rolnego połączy SAG Ujazd z parkiem w Strzelcach Opolskich. Skorzystają rowerzyści Wkrótce bez przeszkód na rowerze będzie można dojechać ze Strefy Aktywności Gospodarczej w Ujeździe do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. Tam powstaje… » więcej 2024-08-12, godz. 11:50 Marszałek Antoni Konopka o remoncie linii kolejowej Nysa - Brzeg Rosną poważnie szanse na modernizację linii kolejowej Nysa - Brzeg, co mogłoby się rozpocząć za dwa lata. Jak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-08-11, godz. 09:07 Klienci ECO mogą być spokojni. Stawki za ogrzewanie nie wzrosną Coraz więcej spółek podnosi ceny energii, wody, czy też ogrzewania. Jednak mieszkańcy Opola oraz ci, którzy korzystają z usług ECO mogą być spokojni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »