Radio Opole » Gospodarka
2017-03-20, 11:03 Autor: Krzysztof Rapp

Gospodarka i nauka to filary współpracy Opola z Chinami

Projekt ośrodka firmy Hongbo, który ma powstać w Opolu [fot. materiały prasowe Urzedu Miasta]
Projekt ośrodka firmy Hongbo, który ma powstać w Opolu [fot. materiały prasowe Urzedu Miasta]
Maciej Wujec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Wujec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Tukiendorf [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Tukiendorf [fot. Justyna Krzyżanowska]
Chińska firma Hongbo w południe wmuruje kamień węgielny pod swoją fabrykę budowaną na terenach inwestycyjnych Opola. Natomiast za kilka dni Politechnika Opolska i 7 innych polskich uczelni technicznych podpiszą w Chinach umowę o współpracy.
- Jest to duża inwestycja wpisująca się w to, co dzieje się na naszych terenach specjalnej strefy ekonomicznej - powiedział dziś (20.03) w rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Maciej Wujec.
To inwestycja o wartości 78 mln zł, która ma dać około stu nowych miejsc pracy.

- Firma Hongbo Clean Energy jest członkiem grupy Hongbo, którą tworzy kilka przedsiębiorstw. W Opolu będą produkowane lampy ledowe na technologii autorskiej tworzonej w Chinach. Mam nadzieję, że w przyszłości u nas także powstanie takie centrum badań i rozwoju - mówi Wujec.

Pojawiła się jednak opinia, że zarobki pracowników zatrudnianych w takich firmach są niskie, a inwestor liczy na tanią siłę roboczą.

- Skupiamy się na tworzeniu nowych miejsc pracy, a to przekłada się na wzrost wynagrodzeń - dodaje wiceprezydent Opola. - Jesteśmy zwolennikami tworzenia modelu, w którym tych miejsc pracy jest coraz więcej i to nam się udaje. Od 2015 roku udało nam się pozyskać nowych inwestycji za 400 mln zł i ponad 1500 nowych miejsc pracy w tych nowych zakładach. To tworzy popyt na pracownika. W ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 5 procent wzrosły średnio pensje - dodaje gość Radia Opole.

Współpraca opolsko-chińska nie dotyczy tylko tej nowej inwestycji. Równolegle Politechnika Opolska wraz z siedmioma innymi polskimi uczelniami technicznymi za kilka dni podpisze w Chinach umowę o współpracy z tamtejszą agendą Hanban.
Jest ona częścią chińskiego ministerstwa edukacji, która zajmuje się promocją i nauką języka chińskiego poprzez Instytuty Konfucjusza. Taki instytut działa na opolskiej uczelni.
O tym jakie korzyści niesie za sobą ta umową mówił w "Poglądach i Osądach" rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf.

- Chcemy uzyskać licencję na prowadzenie klas konfucjańskich, a de facto filii naszego instytutu, a tak naprawdę instytutów, które będą pracowały dla tych uczelni. Działają one także niezależnie w zapoczątkowanym przez Politechnikę Opolską konsorcjum "One belt, one road". To ogólnoświatowy projekt rządu chińskiego, który poprzez nowoczesny szlak kolejowy ma łączyć Chiny z Europą - mówi prof. Tukiendorf.

Jak dodaje, zaletą tego projektu będzie to, że dzięki Instytutowi Konfucjusza działającemu przy Politechnice Opolskiej będziemy uczyć na tych siedmiu polskich uczelniach języka chińskiego przyszłych inżynierów, którzy będą pracować dla projektu.

Ogółem międzynarodowy projekt ma udoskonalić i przyspieszyć wymianę towarów i usług pomiędzy Chinami a Europą.
Maciej Wujec cz. 1
Maciej Wujec cz. 1
Marek Tukiendorf

Gospodarka

2017-03-28, godz. 18:30 Województwo dokończy obwodnicę Czarnowąs, która od 1 stycznia leży w granicach Opola Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu doprowadzi do końca budowę obwodnicy Czarnowąs. W związku z powiększeniem stolicy regionu po 1 stycznia w jej granicach znala ... » więcej 2017-03-28, godz. 15:50 Rozmawiają o problemach branży spożywczej. To już szósta edycja imprezy Po raz 6. w Opolu spotykają się przedstawiciele branży spożywczej. Rozmawiają o kondycji i problemach firm produkujących żywność oraz produkty okołospożywcze. » więcej 2017-03-28, godz. 10:50 Nysa przygotowuje największe w Polsce targi pracy. Oferty nawet z Emiratów Arabskich Tysiące ofert pracy w Polsce i za granicą czekają na odwiedzających Międzynarodowe Targi Pracy w Nysie. Impreza już w najbliższy piątek (31.03) a pośredniak o ... » więcej 2017-03-28, godz. 09:10 Egzamin na prawo jazdy w Nysie? Umowa ma być podpisana w maju Starostwo od lat stara się o utworzenie w Nysie oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Teraz sprawa nabiera przyspieszenia. Była wizja lokalna w mieś ... » więcej 2017-03-27, godz. 20:07 Doradcy pomogą wypełnić PIT osobom starszym i niepełnosprawnym Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe, podpowiedzą w jakiej sytuacji możemy dokonać odpisów za internet czy leki, i to za darmo. Ruszyła ogólnopolska akcja 'Dora ... » więcej 2017-03-27, godz. 14:30 Oleski urząd pracy nie ma już pieniędzy na program refundacji nowych miejsc pracy Kolejka przedsiębiorców z powiatu oleskiego czeka na wznowienie programu refundacji kosztów związanych z utworzeniem nowych miejsc pracy. » więcej 2017-03-27, godz. 13:20 Jest inwestor, nie ma decyzji. Dawny tartak w Kluczborku wciąż poza specjalną strefą ekonomiczną Przedłuża się sprawa rozszerzenia kluczborskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz w 2015 roku złożył wniosek o włączenie do str ... » więcej 2017-03-27, godz. 12:00 Do końca roku w powiecie strzeleckim ma powstać prawie tysiąc nowych miejsc pracy Firmy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Pracownicy zanim dowiedzą się, na czym praca ma polegać, pytają - za ile. Coraz więcej firm ścią ... » więcej 2017-03-27, godz. 09:45 Nie będzie tłoku na drugim moście w Krapkowicach? "To skrót dla mieszkańców" Drugi most na Odrze w Krapkowicach ma być opcją rezerwową dla przeprawy wzdłuż DW 409. Firma z Krakowa przygotowała program funkcjonalno-użytkowy, a samorząd ... » więcej 2017-03-26, godz. 18:45 Gmina Rudniki rusza z inwestycjami drogowymi W gminie Rudniki rozpoczęły się pierwsze prace związane z przebudową dróg. Wyremontowana zostanie m.in droga między miejscowościami Jaworzno i Mostki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »