Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-04-01, 20:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu

Fragment sceny Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment sceny Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną sytuację, przyznają, że najbardziej szkoda im wydarzeń, które się nie odbędą.
- Bo nie mamy możliwości występów - przyznaje Ewa Andruszkiewicz, koncertmistrz Filharmonii Opolskiej, która na co dzień koncertuje również w zespołach kameralnych.

- Brakuje tego już od dłuższego czasu, po prostu nie można się spełniać w tym. Odpadło bardzo dużo koncertów i pięknych projektów, które były zaplanowane teraz na okres właśnie ten świąteczny.

Jedyna możliwość w przypadku koncertów typowo wielkopostnych czy wielkanocnych, to przeniesienie takich wydarzeń na przyszły rok. Pozostałe wydarzenia, nie związane wprost z kalendarzem mają szansę odbyć się w późniejszym terminie. Trudno jednak w tym momencie przewidzieć rozwój sytuacji. Muzycy zgodnie stwierdzają, że zdrowie jest najważniejsze, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, a czas spędzony w domu wykorzystać m.in. na ćwiczenie, na które zwykle tego właśnie czasu brakuje.

- Ja się staram moich sąsiadów nie "molestować" jakoś strasznie, ale jednak gram w domu - dodaje skrzypaczka. - Ćwiczę, nagrywam sobie różne rzeczy, coś tam miksuję, no i uczę on-line. No, na pewno sobie jakoś radzimy. Moja profesorka już 15 lat temu prowadziła zajęcia on-line, bo mieszkała w Australii. Ona przez skype'a uczyła, więc dla mnie to nic nowego.

Dodamy, że profesorką tą była wybitna polska skrzypaczka Wanda Wiłkomirska. Więcej na temat aktualnego życia muzyków i edukacji muzycznej w wersji on-line w czwartkowej (02.04) audycji "O kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz

Kultura i rozrywka

2020-05-24, godz. 06:30 Kino "pod chmurką" zdało egzamin. Mimo ulewy pod CWK w Opolu zjawił się komplet kinomaniaków Zamiast foteli - siedzenia. Zamiast specjalistycznych głośników - odbiór na FM. No i wreszcie zamiast dachu - niebo. W Opolu odbył się pierwszy seans 'Kina pod… » więcej 2020-05-23, godz. 15:00 Salonik Wiosenny w internecie w technice 360 stopni i w realu Związek Polskich Artystów Plastyków - okręg opolski - nie czekał na zniesienie obostrzeń dotyczących galerii sztuki i zaprosił swoich widzów na wirtualny wernisaż… » więcej 2020-05-23, godz. 10:15 Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów… » więcej 2020-05-22, godz. 16:00 Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu nominowane do nagrody "IDOL 2020" Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostały nominowane do nagrody „IDOL 2020” w kategorii „placówka kultury otwarta dla niewidomych”… » więcej 2020-05-22, godz. 13:00 Antywirusowe maseczki oczami studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego Studenci II roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w ramach zajęć stworzyli antywirusowe maski. Powstało w sumie 14 projektów, a każdy z nich pokazuje przemyślenia… » więcej 2020-05-21, godz. 18:30 Teatr dramatyczny w Opolu zaprasza na sztukę Szekspira. Będzie do obejrzenia w sieci Ze względu na trwający remont i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakle i spotkania w interne… » więcej 2020-05-21, godz. 13:30 15. Muzyczna Wieczorynka nie tylko dla dzieci Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu pod patronatem Radia Opole przygotowuje 'Muzyczne Wieczorynki' dla najmłodszych, ale zachęca całe rodziny do oglądania… » więcej 2020-05-19, godz. 22:00 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza po nowemu Kolejne muzeum otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, ale w nowej formie i nie wszystkie obiekty. Muzeum Śląska Opolskiego musiało przystosować swoje sale do nowych… » więcej 2020-05-19, godz. 16:00 Kolejna impreza odwołana. Nie będzie Festiwalu Książki w Opolu w tym roku Fabryka Inspiracji początkowo przygotowywała 5 edycję Festiwalu Książki. Po wprowadzeniu obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa chciała ją przenieść do internetu… » więcej 2020-05-19, godz. 12:30 Czas Podróżników dziś w Tajlandii Od marca Fundacja Czas Podróżników proponuje spotkania internetowe poświęcone różnym państwom i ciekawym zakątkom świata. Tym razem proponuje podróż do Tajlan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »