Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-04-04, 14:33 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań

Kadr z nagrania wideo udostępnionego przez Filharmonię Opolską © [oprac. Małgorzata Ślusarczyk]
Kadr z nagrania wideo udostępnionego przez Filharmonię Opolską © [oprac. Małgorzata Ślusarczyk]
Kantata Józefa Elsnera "Na wdzięcznej Polaków ziemi" - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań z melomanami. Nagranie kompozycji, wykonanej pod koniec września 2018 roku, udostępniono jak co tydzień w chwili, kiedy powinien się rozpoczynać planowy koncert w filharmonii. W międzyczasie pojawiła się także informacja o wydłużeniu zawieszenia działalności instytucji do odwołania. Wszystko to ma bezpośredni związek z epidemią i nałożonymi ograniczeniami m.in. w funkcjonowaniu instytucji kultury.
- Trudno w tej chwili wyrokować, kiedy będziemy mogli wrócić do normalnej działalności - przyznaje Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej. - Rzeczywiście mamy trochę tych nagrań, dzielimy się nimi. Jeszcze ich trochę zostało, natomiast i tak zdajemy sobie wszyscy sprawę, że to jest trochę sztuczne podtrzymywanie naszego kontaktu z melomanami, no bo powiedzmy sobie szczerze: nasz kontakt z melomanami polega na naszych koncertach, po prostu cotygodniowych, piątkowych spotkaniach w naszej sali. A to wszystko, co się dzieje w tej chwili w świecie wirtualnym, to oczywiście jest jakaś proteza, ale to w żaden sposób nie zastąpi tych koncertów, które się powinny odbywać zgodnie z planem.

Artysta odniósł się także do prób zdalnego nagrywania utworów przez niektórych muzyków czy zespoły.

- Ja wiem, że takie próby są podejmowane, natomiast ja traktuję to bardziej w charakterze żartów jednak niż pracy, no bo trudno na odległość w jakikolwiek sposób pracować. Ja też pracuję na uczelni, też jest bardzo ciężko prowadzić zajęcia, na przykład z dyrygowania ze studentami.

Przypomnijmy, że działalność koncertowa Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera jest zawieszona do odwołania. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.
Rozmowa z Przemysławem Neumannem o aktualnej sytuacji w Filharmonii Opolskiej

Kultura i rozrywka

2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej 2020-07-10, godz. 09:17 Audiowizualna uczta w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Za nami kolejny koncert w naszej rozgłośni bez udziału publiczności. Na scenie po raz pierwszy gościł DJ BRK, a właściwie Bartosz Kochanek. To producent muzyczny… » więcej 2020-07-10, godz. 09:00 Do tej pory kształciła wokalnie, teraz debiutuje jako piosenkarka Gosia Sacała - opolska youtuberka, trenerka głosu i artystka postanowiła pokazać światu, że także potrafi śpiewać i nagrała autorską piosenkę. Ponieważ jest youtuberką… » więcej 2020-07-08, godz. 14:15 Kolejny koncert w Studiu M bez publiczności. Zagra DJ BRK Tym razem w legendarnym studiu M imienia SBB wystąpi didżej, który będzie miksował muzykę pod wizualizacje przygotowane przez grafików komputerowych. Koncert bez… » więcej 2020-07-08, godz. 13:30 Plenerowa wystawa młodych fotografów w Bastionie św. Jadwigi 'ARAnżacje fotograficzne' - to nowa, plenerowa wystawa, która pojawiła się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie. Na kilkunastu planszach przedstawione zostały fotografie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »