Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-03-06, 11:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Młode talenty zdominują weekendowe koncerty w Filharmonii Opolskiej

W sobotę wystąpi Sinfonia Iuventus [fot. materiały Filharmoni Opolskiej]
W sobotę wystąpi Sinfonia Iuventus [fot. materiały Filharmoni Opolskiej]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Pieczyńska / FO]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Pieczyńska / FO]
Przed nami dwa koncerty z udziałem młodych, utalentowanych muzyków. W piątkowy wieczór (06.03) wystąpi młody, kolumbijski wiolonczelista Santiago Cañón Valencia, uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się wiolonczelistów swojego pokolenia. Natomiast w sobotni wieczór (07.03) na scenie Filharmonii Opolskiej pojawi się gościnnie orkiestra Sinfonia Iuventus, w skład której wchodzą utalentowani muzycy poniżej 30 roku życia.
W piątkowy wieczór, w ramach cyklu "Strefa gwiazd", Santiago Cañón Valencia wykona koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonína Dvořáka. W drugiej części wieczoru zabrzmi natomiast VIII symfonia F-dur op. 93 Ludwiga van Beethovena. Dodajmy, że filharmoników opolskich poprowadzi pochodzący z Opolszczyzny dyrygent Wojciech Rodek.

Natomiast w sobotę (07.03), w ramach swojej trasy koncertowej, pojawi się w Opolu orkiestra Sinfonia Iuvetus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.

- Patronat nad tą orkiestrą objął maestro Krzysztof Penderecki, a to zawsze oznacza najwyższą jakość wykonań - mówi Barbara Pieczyńska z Filharmonii Opolskiej. - Będziemy mogli posłuchać różnorodnej muzyki, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Geralda Finzi, Witolda Lutosławskiego i Sergiusza Prokofiewa, będzie również solista Szymon Klima. Jest to bardzo oryginalny talent młodego pokolenia i on wykona Koncert klarnetowy op. 31 brytyjskiego kompozytora Geralda Finzi'ego.

Dodajmy, że na koncercie zabrzmi także Suita symfoniczna op. 60 Sergieja Prokofiewa z muzyki do filmu "Porucznik Kijé". Jak przekonywała Barbara Pieczyńska w audycji "Dobry moment" (w ramach stałego cyklu przybliżającego muzykę klasyczną i ofertę koncertową na Opolszczyźnie), dzieło to zyskało większą popularność niż film, mimo że sama fabuła jest zabawna i przewrotna.

Początek koncertu z udziałem orkiestry Sinfonia Iuventus w sobotę (07.03) o godzinie 18:00 w Filharmonii Opolskiej. Radio Opole jest patronem medialnym obu wymienionych koncertów.
Barbara Pieczyńska o koncercie 7 marca (emisja w audycji "Dobry moment" 26.02))

Kultura i rozrywka

2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał zespół… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie Pokój… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel, który… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych kreatywnych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej 2020-08-04, godz. 13:00 "Don Kichot i Opolanka" w GSW. Wspomnienie artystycznego małżeństwa Marcolla 'Don Kichot i Opolanka' - to tytuł najnowszej wystawy, która pojawiła się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stworzyli ją lokalni twórcy Aloiza Zacharska-Marcolla… » więcej 2020-08-04, godz. 11:07 Bogusław Szybkowski spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu To fotograf, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner i wydawca. Interesuje się historią dawnych fotografii, ale również najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Daria Chrzanowska tworzy projekt "Opolanie w obiektywie" Tworzy portrety mieszkańców Opola z miastem w tle. Daria Chrzanowska realizuje swój autorski projekt 'Opolanie w obiektywie'. Zdjęcia wykonuje osobom pełnoletnim… » więcej 2020-08-03, godz. 15:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przywraca otwarty dostęp do zbiorów Wciąż na terenie instytucji obowiązują jednak obostrzenia sanitarne. Czytelnicy mogą wypożyczyć oraz zwrócić udostępnioną literaturą. Strefa zabaw, miejsca siedzące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »