Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-02-29, 21:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyczna różnorodność w marcowej ofercie Filharmonii Opolskiej

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Pieczyńska / FO]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Pieczyńska / FO]
Od koncertu rodzinnego, rozpoczynającego miesiąc (01.03) przez muzykę kameralną (27.03) aż po projekcję filmową z improwizacjami organowymi (19.03) - tak różnorodnie zapowiada się marcowa oferta koncertów klasycznych w Filharmonii Opolskiej.
Jak wyjaśnia Barbara Pieczyńska, w ofercie koncertowej znajdują się propozycje dla melomanów w każdym wieku i o różnych preferencjach muzycznych. W marcu nie zabraknie także akcentów wpisujących się w międzynarodowe obchody Roku Beethovenowskiego, w tym roku przypada bowiem 250. rocznica urodzin kompozytora.

- Będziemy gościli wspaniałego solistę w ramach naszej strefy gwiazd, Santiago Cañón Valencię - wymienia Barbara Pieczyńska. - Orkiestrę poprowadzi znakomity dyrygent Wojciech Rodek i też nam bardzo miło właśnie gościć dyrygenta, który pochodzi z Opolszczyzny.

Jak przekonuje Barbara Pieczyńska z Filharmonii Opolskiej, niecodzienną atrakcją będzie także gościnny występ orkiestry, w skład której wchodzą utalentowani muzycy poniżej 30 roku życia. Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, bo o tym zespole mowa, zaprezentuje się w Opolu, w ramach swojej trasy koncertowej, w sobotni wieczór 7 marca.

Obok znakomitych solistów polskich i zagranicznych nie zabraknie też koncertów z udziałem muzyków pracujących na co dzień w orkiestrze Filharmonii Opolskiej.

- Melomani naszych muzyków mogą podziwiać w roli muzyków orkiestrowych, ale też takiej strony solistycznej - wyjaśnia Pieczyńska. - Można ich spotkać też na naszych koncertach kameralnych i najbliższy taki będzie w wykonaniu naszych flecistek.

Dodajmy, że w koncertach z udziałem opolskich filharmoników w roli solistów nie zabraknie nawiązań do dawnych epok. I tak 13 marca muzycy zaprezentują klasycystyczny i dwudziestowieczny repertuar, ale w układzie przypominający koncerty osiemnastowieczne tj. z prowadzeniem orkiestry "od pulpitu" przez pierwszego skrzypka, pełniącego jednocześnie rolę muzyka orkiestrowego, solisty i dyrygenta. Natomiast 27 marca na koncercie kameralnym pojawią się barokowe instrumenty (flety traverso, wiolonczela barokowa i klawesyn).

- Przyjedzie do nas ponownie w tym sezonie Karol Mossakowski - zapowiada Pieczyńska. - Ten doskonały, uznany i niesamowity organista wystąpi dwukrotnie, a usłyszymy m.in. jego improwizacje, tym razem do filmu "Dzwonnik z Notre Dame". Proszę się jednak nie nastawiać na kolorową, pełnometrażową animację Disne'ya, bo chodzi o film niemy z 1923 roku.

Dodajmy, że wymienione propozycje to jedynie zalążek obszernej oferty koncertowej Filharmonii Opolskiej, w której nie brakuje także koncertów impresaryjnych. O programach i atrakcjach poszczególnych koncertów organizowanych w Filharmonii Opolskiej pod patronatem Radia Opole, będziemy informować na bieżąco.
Barbara Pieczyńska o marcowej ofercie koncertowej Filharmonii w audycji "Klasyka wieczorową porą" (emisja 26.02)

Kultura i rozrywka

2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał zespół… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie Pokój… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel, który… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych kreatywnych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej 2020-08-04, godz. 13:00 "Don Kichot i Opolanka" w GSW. Wspomnienie artystycznego małżeństwa Marcolla 'Don Kichot i Opolanka' - to tytuł najnowszej wystawy, która pojawiła się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stworzyli ją lokalni twórcy Aloiza Zacharska-Marcolla… » więcej 2020-08-04, godz. 11:07 Bogusław Szybkowski spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu To fotograf, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner i wydawca. Interesuje się historią dawnych fotografii, ale również najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Daria Chrzanowska tworzy projekt "Opolanie w obiektywie" Tworzy portrety mieszkańców Opola z miastem w tle. Daria Chrzanowska realizuje swój autorski projekt 'Opolanie w obiektywie'. Zdjęcia wykonuje osobom pełnoletnim… » więcej 2020-08-03, godz. 15:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przywraca otwarty dostęp do zbiorów Wciąż na terenie instytucji obowiązują jednak obostrzenia sanitarne. Czytelnicy mogą wypożyczyć oraz zwrócić udostępnioną literaturą. Strefa zabaw, miejsca siedzące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***