Radio Opole » Patronaty - polecamy
2020-02-17, 14:15 Autor: Justyna Krzyżanowska

Sinfonia Iuventus w Opolu! Niezwykły koncert w Filharmonii

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Szymon Klima [fot. Alicja Dybowska / materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Szymon Klima [fot. Alicja Dybowska / materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Yannis Pouspourikas [fot. D. Vass / materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Yannis Pouspourikas [fot. D. Vass / materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Sinfonia Iuventus to młoda orkiestra, która powstała zaledwie 10 lat temu, a obecnie koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad nią maestro Krzysztof Penderecki, a to oznacza zawsze najwyższą jakość wykonań. Już 7 marca z niezwykłym programem odwiedzą Opole.
W sobotę wieczorem zaprezentują koncert pełen kolorów, w repertuarze muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, Geralda Finziego, Witolda Lutosławskiego i Siergieja Prokofiewa. Nie zabraknie ludowych inspiracji, energetycznego dźwięku klarnetu i utworów z wielkiego ekranu. Solistą wieczoru będzie Szymon Klima, a orkiestrę poprowadzi Yannisa Pousporikas.

Koncert rozpocznie wykonanie III części Trzech tańców op. 34 na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. To dynamiczny utwór, utrzymując stylistykę neoklasyczną opartą o inspirację muzyką ludową. Następnie Koncert klarnetowy op. 31 Geralda Finziego, to kolejne w programie dzieło, które inspirowane jest muzyką folkową. Solista Szymon Klima będzie miał możliwość pokazania zarówno swojej wrażliwości w rozległym legato, jak i sprawności w wirtuozowskich figuracjach, zawsze współgrając z oryginalną partią smyczków.

Kilka lat temu Szymon Klima zasłynął niezwykłym projektem „poszerzającym” trwający około 10 minut cykl ciekawych Preludiów tanecznych (1954) Witolda Lutosławskiego o improwizacje na ich kanwie, czego rezultatem były koncerty oraz płyta Lutosławski Retuned (zrealizowana w triu z Adamem Kowalewskim i Piotrem Wyleżołem). Podczas marcowego koncertu zabrzmią w swym oryginalnym kształcie.

Zwieńczeniem wieczoru będzie suita Porucznik Kiże Siergieja Prokofiewa z filmu o tym samym tytule z 1934 roku (reż. Aleksandr Faintsimmer). Sergiusz Prokofiew należący do pionierów ambitnej muzyki filmowej w ZSRR skomponował do tego filmu ciekawą muzykę, której sława (w formie koncertowej suity) dalece przewyższyła tę samego filmu (co ciekawe, po jeden z jej motywów sięgnął Sting w swojej znanej piosence Russians z albumu The Dream of the Blue Turtles, 1985). Barwny i atrakcyjny program wieczoru zabrzmi pod batutą Yannisa Pouspourikasa – urodzony w Marsylii dyrygent studiował w Genewie, a debiutował w Opernhaus w Zurychu; później współpracował między innymi z festiwalem Glyndebourne, Opéra National de Paris oraz z szeregiem najważniejszych scen teatralnych Francji i Szwajcarii, a także innych krajów. Ceniony szczególnie jako dyrygent operowy występuje też w wielu krajach z wielkim powodzeniem w repertuarze symfonicznym.

Koncert Sinfonia Iuventus odbędzie się 07.03.2020 r. (sobota) w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Początek o godz. 18:00.

Bilety w cenie 20 zł dostępne w kasie Filharmonii Opolskiej i na stronie internetowej .

Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Patronaty - polecamy

2020-07-07, godz. 10:56 "Dyplomy" w GSW w Opolu do 26 lipca „Z powodu pandemii ta wystawa jest inna od poprzednich. W jakikolwiek sposób uda się widzom ją obejrzeć - czy osobiście, czy zdalnie - i tak ma szansę zaczarować”… » więcej 2020-07-06, godz. 14:12 Bestselerki przejmują we wtorek fanpage MBP w Opolu Są absolwentkami dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim i prowadzą jeden z najprężniej rozwijających się kanałów polecających książki… » więcej 2020-07-06, godz. 11:07 Reumatyzm tematem "Środy z profilaktyką" - akcji NFZ Każda środa w 2020 r. jest w Narodowym Funduszu Zdrowia dniem edukacji zdrowotnej pacjenta. Z uwagi na epidemię, działania Opolskiego Oddziału NFZ w ramach akcji… » więcej 2020-07-03, godz. 15:25 Pompki, mostki i brzuszki są im niestraszne. Zlot Kalisteników już w sobotę w Opolu 1238 pompek w jednej serii nie schodząc z podporu na ziemię - czy to możliwe? Jest człowiek, który to potrafi i będzie jednym z uczestników Zlotu Kalisteników… » więcej 2020-07-03, godz. 14:02 Zobacz, co WBP proponuje w lipcu! Cztery spotkania i trzy wystawy proponuje w lipcu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Nowością jest, że po okresie zaprzestania organizowania spotkań autorskich… » więcej 2020-07-02, godz. 16:25 DJ BRK i ekipa NOKTA Festival 9 lipca w Studiu M im. SBB - zobaczcie transmisję! Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ’ów i producentów muzycznych, a także raper i wokalista - DJ BRK w czwartek 9 lipca wystąpi w Studiu M im. SBB… » więcej 2020-06-29, godz. 14:24 Detektyw Literacki na tropie... - kolejne spotkanie z Jackiem Podsiadło już we wtorek „Detektyw literacki na tropie…” - to kolejne internetowe spotkanie z Jackiem Podsiadło, na które w najbliższy wtorek (30.06) zaprasza MBP w Opolu. Początek o godz… » więcej 2020-06-29, godz. 11:11 Fakty i mity dotyczące jedzenia owoców tematem "Środy z profilaktyką" - akcji NFZ Każda środa w 2020 r. jest w Narodowym Funduszu Zdrowia dniem edukacji zdrowotnej pacjenta. Z uwagi na epidemię, działania Opolskiego Oddziału NFZ w ramach akcji… » więcej 2020-06-26, godz. 10:10 Najbardziej kulturalna noc w roku już dziś! Zobacz, co w programie! Około 16 wydarzeń kulturalnych - w tym koncerty, kino samochodowe, warsztaty i wystawy - czeka na wszystkich chętnych skorzystania z oferty Nocy Kultury, która… » więcej 2020-06-23, godz. 15:45 Multimedialne, nowoczesne, zaskakujące - Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otwiera się dla zwiedzających! 26 sierpnia minie dokładnie 4 lata, kiedy to uroczyście otwarto wystawę stałą Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Na deskach opolskiego amfiteatru wydarzeniu towarzyszył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »