Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-03, 17:30 Autor: Wiktoria Palarczyk

Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw"

Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
"Czas utrwalony" to hasło tegorocznego Opolskiego Festiwalu Fotografii, które zinterpretują zaproszeni autorzy. Gośćmi 9. edycji tego wydarzenia będą m.in. Adam Tuchliński, Krzysztof Gołuch, Michał Siarek, Hubert Humka, Tytus Grodzicki i Michał Łuczak. Odwiedzający wystawy będą mogli zobaczyć coś, co już nie istnieje, przeminęło lub zmieniło się. W sumie przygotowano 18 wystaw.
- Wszystkie te wystawy mają charakter narracyjny - mówi Sławoj Dubiel, jeden z organizatorów. - Oprócz tego, że przyjdzie się zobaczyć zdjęcia, trzeba będzie się zainteresować tekstem. Bez odniesienia się do tekstu mogą być one nieczytelne. Najważniejsza nasza wystawa dotyczy roku 1989. Jeżeli pójdziecie i zobaczycie zdjęcie młodego Krzysztofa Millera, tylko z roku 1989, to zobaczycie jak bardzo Polska się zmieniła. To są zdjęcia czarno-białe z początków jego twórczości. Zanim stał się tym znanym Millerem, który był potem najbliżej najważniejszych wydarzeń na świecie.

- W tym roku startujemy z wystawą książek - mówi Michał Grocholski, jeden z organizatorów festiwalu.- Książek poświęconych fotografii, albumom fotograficznym. To są eseje fotograficzne, poważne książki dokumentalne, gdzie fotografia gra główną rolę. W tym roku na pierwszej edycji wystawy będzie 30 książek polskich wydawnictw. Będzie to miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 18 października.

Wszystkie te książki, co roku będą trafiać do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na wystawach towarzyszących zobaczymy m.in. prace laureatów opolskiego Fotomaratonu i Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Przypomnijmy, festiwal rozpoczyna się jutro (04.10) wernisażami Sławomira Mielnika i Adama Żądło, laureata konkursu "Pokaż się" i "Kobiety Fotonu". Oba wydarzenia będą miały miejsce o godzinie 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Dodajmy, że Radio Opole objęło festiwal patronatem medialnym.
Sławoj Dubiel
Michał Grocholski

Kultura i rozrywka

2020-04-06, godz. 09:00 Targi Panieńskie odwołane. W gminie Ujazd nie będzie imprez masowych do końca czerwca W tym roku Targów Panieńskich, sztandarowej imprezy gminy Ujazd, nie będzie. Decyzją burmistrza wszystkie wydarzenia masowe, które miały się odbyć do końca czerwca… » więcej 2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej 2020-04-04, godz. 11:48 Koncert poezji śpiewanej online. Inicjatywa Wołczyńskiego Ośrodka Kultury na sobotnie popołudnie Czy da się zorganizować koncert poezji śpiewanej w czasach epidemii? Wołczyński Ośrodek Kultury udowadnia, że tak. » więcej 2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej 2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »