Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-19, 17:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii

9. Opolski Festiwal Fotografii [fot. Fundacja 2.8]
9. Opolski Festiwal Fotografii [fot. Fundacja 2.8]
9. Opolski Festiwal Fotografii [fot. Fundacja 2.8]
9. Opolski Festiwal Fotografii [fot. Fundacja 2.8]
9. Opolski Festiwal Fotografii [fot. Fundacja 2.8]
9. Opolski Festiwal Fotografii [fot. Fundacja 2.8]
Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii.
W piątek (18.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej o swoich pracach mówił między innymi Hubert Humka - twórca projektu "Death Landscapes". Fotoreporter odwiedził 13 miejsc, które były świadkami zbrodni. - Wiele z nich wygląda wręcz idyllicznie - mówił autor. - Bez kontekstu one świetnie funkcjonowałyby w roli obrazów gdzieś na ścianach, pasując do zasłon albo do kanapy. Natomiast gdy poznajemy kontekst, to zmienia wszystko. Te fotografie nabierają właściwego ciężaru pomimo, że jest to cały czas ten sam obraz. Priorytetem nie była fotografia. Chciałem te miejsca poznać i odczuć. Wiedziałem, co tam wydarzyło się. Miałem rozbudowany research. Znałem materiały wizualne, które powstały w tych miejscach i z tych wydarzeń. Chciałem jednak przede wszystkim poczuć te miejsca - mówił.

Wystawa książek, otwarta (18.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, ma być zaczątkiem kolekcji, która będzie dostępna dla czytelników.

- To taka druga nasza inicjatywa w tym roku, z której jesteśmy zadowoleni - mówił Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8, jeden z twórców festiwalu. - Pierwsza z nich, to gazeta, którą wydaliśmy w tym roku, a druga, to właśnie wystawa książek. Zaproponowaliśmy, że te książki będą stanowiły początek kolekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej, bo to często drogie publikacje i poza zasięgiem zwykłego człowieka, a tu będzie można 32 książki zobaczyć - dodaje.

Dziś (sobota, 19.10) kolejne wydarzenia związane z 9. Opolskim Festiwalem Fotografii. O godz. 16:00 w Galerii Aneks zostanie otwarta wystawa Michała Łuczaka. O godz. 17:00 zaplanowano aż 6 wernisaży - m.in. prac nieżyjącego już Krzysztofa Millera, który fotografował przemiany w Polsce w 1989 roku. To w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Hubert Humka
Sławoj Dubiel

Kultura i rozrywka

2020-03-30, godz. 16:00 MBP w Opolu działa on-line Wystarczy wysłać mail i można otrzymać kody do wirtualnej wypożyczalni, w której jest blisko 2000 tysiące pozycji książkowych. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała… » więcej 2020-03-30, godz. 13:26 #wykuszamywirusa - koncert on-line Sławka Kusza z zespołem W najbliższy wtorek (31.03) w internecie odbędzie się bezpłatny koncert Sławka Kusza z zespołem na rzecz muzyków. Opolski bard i songwriter organizuje zbiórkę… » więcej 2020-03-29, godz. 12:00 Kolejne pomieszczenia w brzeskim ratuszu odzyskały dawny blask. Zakończył się remont sali lustrzanej i stropowej Zakończył się remont kolejnych pomieszczeń w brzeskim ratuszu. W tym tygodniu odbiory końcowe przeszła sala lustrzana i stropowa, w której odbywały się sesje rady… » więcej 2020-03-28, godz. 18:00 Opolskie instytucje kultury uruchamiają platformy online. Mnóstwo atrakcji dla małych i dorosłych odbiorców Opolskie galerie, muzea i teatry przygotowały bogatą ofertę dla mieszkańców stolicy regionu i nie tylko. Wszystkie instytucje kultury są zamknięte, dlatego ich… » więcej 2020-03-27, godz. 22:00 Zagrożenie koronawirusem przesądza o odwoływaniu planowych imprez. Przykłady z Wołczyna i Olesna Urząd Miejski w Wołczynie odwołuje swoje imprezy w związku z szerzeniem się koronawirusa. » więcej 2020-03-27, godz. 16:12 Zajączki, kurczaki, tysiące papierowych kwiatów i pisanka gigant. Dekoracja stoi w Wołczyńskim Ośrodku Kultury Wiosenno-wielkanocną dekorację przygotowali pracownicy Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. » więcej 2020-03-26, godz. 16:00 Opole: teatr nieczynny, aktorzy czekają, ale prace remontowe trwają Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu przechodzi remont i modernizację. Ze względu na pandemię koronawirusa, teatr zawiesił swoją działalność weekendową, którą… » więcej 2020-03-26, godz. 14:00 Maria Bitka zaprasza na swoją wystawę mailowo Opolska artystka Maria Bitka w ramach wygranego konkursu może zorganizować swoją autorską wystawę w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawa… » więcej 2020-03-25, godz. 12:45 Pochodzący z Głuchołaz pisarz pokazuje swoją nową powieść Tomasz Wandzel tym razem proponuje nam swoja najnowszą książkę zatytułowaną 'Chłopiec z Kresów. Historia prawdziwa'. Książka powstała na podstawie autentycznej… » więcej 2020-03-24, godz. 12:00 Tułowice rezygnują ze święta miasta W tym roku nie będzie Dni Tułowic. Władze miasta zdecydowały o odwołaniu imprezy ze względu na pandemię koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »