Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-04, 19:00 Autor: Mariusz Majeran

Opolanka będzie reprezentowała Polskę na międzynarodowym festiwalu

Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych [fot. Mariusz Majeran]
Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych [fot. Mariusz Majeran]
Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych [fot. Mariusz Majeran]
Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych [fot. Mariusz Majeran]
Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych Anna Wereszczyńska[fot. Mariusz Majeran]
Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych Anna Wereszczyńska[fot. Mariusz Majeran]
Pierwszy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych za nami. W sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki wystąpiło piętnastu wykonawców wyłonionych wcześniej wśród nadesłanych 42 zgłoszeń.
- Nie mogę odmówić uczestniczeniach w pracach jury na tego typu festiwalu - podkreśla Marek Piekarczyk z TSA. - Uczestnicy byli sobą tak do końca, byli genialni. Może to my jesteśmy niepełnosprawni, bo widzimy, a oni widzą inaczej. I można się dużo nauczyć od tych ludzi. A brak, na przykład wzroku, powoduje, że więcej słyszymy, więcej czujemy.

- Jestem pełen podziwu dla organizatorów - dodaje drugi juror Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki. - To jest trudne zrobić pierwszy festiwal i mieć dobry poziom. A ten poziom jest dobry i wybraliśmy bez żadnego problemu trójkę wykonawczyń, tak się stało, że są to dziewczyny. Jedna jest z Brzegu, a dwie są z Pomorza. Fajnie myślą, śpiewają, śpiewają czysto. Było czuć, że mają coś do powiedzenia tymi piosenkami.

Przegląd wygrały: Patrycja Baczyńska z Ustki, Oliwia Maciejuniec ze Szczecina i Anna Wereszczyńska z Brzegu.

- Zupełnie się tego nie spodziewałam - podkreśla brzeżanka. - Jestem w ogromnym szoku. Przede wszystkim tym, że udało mi się zdobyć nagrodę. Nie spodziewałam się, naprawdę. Poziom był bardzo wysoki. Naprawdę nie spodziewałam się, byłam tak zaskoczona... ale fajnie zaskoczona.

- Zwyciężczynie otrzymały szereg nagród, ale myślę, że najważniejszą z nich jest uczestniczenie w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki dla Niewidomych i Niedowidzących "Głos Serca" w Krakowie - podkreśla Jacek Legendziewicz. - W tym roku mamy czwartą edycje. Przyjeżdżają niewidomi z całego świata. To jest nasz wielki sukces, że Opole przejęło pałeczkę i zrobiło eliminacje krajowe. Trzech najlepszych piosenkarzy wystąpi w Krakowie. Będzie reprezentowało Polskę.

Festiwal odbędzie się od 14 do 16 listopada. Dwa pierwsze dni to przesłuchania uczestników i eliminacje do konkursu głównego, który odbędzie się 16 listopada w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

Radio Opole było patronem medialnym 1. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych.
Marek Piekarczyk
Jarosław Wasik
Anna Wereszczyńska
Jacek Legendziewicz

Kultura i rozrywka

2020-06-01, godz. 19:00 Nowe muzeum powstało na Górze św. Anny Muzeum Krzyża Świętego to nowe miejsce na Górze św. Anny do odwiedzenia. Stworzył je kolekcjoner i pasjonat, Ryszard Makowiecki. Jego prywatna kolekcja krzyży… » więcej 2020-06-01, godz. 17:00 Konkurs Energetyczny Śmieszkowiec rozstrzygnięty Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozstrzygnęła Ogólnopolskie Konkurs Plastyczny 'Energetyczny Śmieszkowiec'. Ze względu na pandemię koronawirusa konkurs odbył… » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 Już nadajemy! Festiwalowe Radio Opole na FM i w internecie Niezapomniane utwory i wykonania, najlepsze koncerty i pamiętne debiuty. To wszystko znajdzie się na antenie specjalnie uruchomionego przez naszą stację Festiwalowego… » więcej 2020-06-01, godz. 12:00 KFPP: Tomasz Jaros wystąpi na opolskich Debiutach Tomasz Jaros wygrał Finał Szansy na Sukces Opole 2020. I za sprawą głosów telewidzów wystąpi w koncercie Debiuty tegorocznego 57. Krajowego Festiwalu Polskiej… » więcej 2020-05-31, godz. 14:30 MBP rozdaje kody do cyfrowych bibliotek Działające w czerwcu kody do bibliotek cyfrowych rozdaje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Dzięki dostępowi do tych bibliotek można przeczytać najnowsze powieści… » więcej 2020-05-31, godz. 11:00 Galeria Sztuki Współczesnej po kilku tygodniach otwiera swoje drzwi dla zwiedzających Od 1 czerwca na terenie całego obiektu może przebywać maksymalnie 24 osoby z zachowanym reżimem sanitarnym. Należy zdezynfekować ręce, założyć maseczki i utrzymywać… » więcej 2020-05-30, godz. 18:00 Festiwalu nie będzie, ale będzie radio festiwalowe! Radio Opole uruchamia specjalny kanał dostępny na FM i w internecie. Można go będzie słuchać od 1 czerwca za pomocą naszego radiowego playera na radio.opole.pl… » więcej 2020-05-30, godz. 14:00 Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na ostatnie spotkanie online Przez kilka ostatnich tygodni akcja pod hasłem #niedzielazkochanowskim cieszyła się dużym zainteresowaniem. Opolski teatr na pożegnanie wirtualnego cyklu proponuje… » więcej 2020-05-30, godz. 11:30 Filharmonia Opolska nie otworzy jeszcze swoich drzwi, ale zagra dla melomanów Od 6 czerwca między innymi teatry i filharmonie mogą wznowić działalność z widzami i słuchaczami. Filharmonia Opolska nie skorzysta z tej okazji ze względu na… » więcej 2020-05-29, godz. 19:36 Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu nominuje wszystkie dzieci do #hot16challange2 Na wykonanie zadania, które polega na stworzeniu 16 rapowanych wersów, młodzi artyści mają czas do niedzieli (31.05). Wyzwanie ma na celu wsparcie finansowe szpitali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »