Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-28, 21:30 Autor: Mariusz Majeran

X Jubileuszowe Opolskie Dni Kresowe i odznaczenia dla kresowiaków

X Jubileuszowe Opolskie Dni Kresowe [fot. Mariusz Majeran]
X Jubileuszowe Opolskie Dni Kresowe [fot. Mariusz Majeran]
X Jubileuszowe Opolskie Dni Kresowe [fot. Mariusz Majeran]
X Jubileuszowe Opolskie Dni Kresowe [fot. Mariusz Majeran]
Ogród Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu zamienił się w plac przedwojennych Kresów Wschodnich przy okazji obchodów X Jubileuszowych Opolskich Dni Kresowych organizowanych przez samorząd województwa opolskiego.
Spotkanie kresowiaków było okazją, by wręczyć Odznakę Honorową "Za zasługi dla Województwa Opolskiego". Wśród wyróżnionych jest Adam Wołkowski - założyciel i dyrygent chóru "Echo Kresów".

- Zajmuję się tematami kresowymi, bo mam takie korzenie - mówi muzyk. - Moi rodzice pochodzą stamtąd, cała rodzina. Zaczęła mnie interesować muzyka, kultura muzyczna tych Kresów. Przypadkowo nadarzyła się okazja, pomysł, żeby utworzyć taki chór. Spróbujemy z tego zrobić coś, żeby to było najlepsze w Polsce. Żeby ludzie nas podziwiali, żeby tę kulturę szerzyć, żeby podziwiali i pytali się właśnie o tę kulturę kresową, o jej historię i znaczenie.

Pozostałe medale otrzymali: Alicja Heflich, Jolanta Kołodziejska, Kazimierz Naumczyk, Witold Listowski i Janina Stadnik.

Natomiast "Nagrodę dla Animatorów i Twórców Kultury" z rąk wicemarszałka Romana Kolka odebrał Tadeusz Chrobak - od 35 lat dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

- Jestem kompletnie zaskoczony, ale bardzo mi miło - powiedział dyrektor. - Cieszę się z tego, że jest doceniona ta praca. To nie jest tylko moja praca, to jest całego zespołu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Tak chyba mi się udało, żeby w takim zespole pracować. Kultura to jest ponoć bardzo przyjemna dziedzina, dająca wiele satysfakcji. Nie tylko sobie, ale i również wszystkim naszym odbiorcom i o to nam chodzi.

W części artystycznej wystąpił zespół Lwowska Fala. Był okolicznościowy tort i kresowy poczęstunek.
Adam Wołkowski
Tadeusz Chrobak

Kultura i rozrywka

2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »