Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-28, 07:38 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Allah Akbar. Wojna i pokój w Iraku". Spotkanie z Witoldem Repetowiczem

Spotkanie z Witoldem Repetowiczem
Spotkanie z Witoldem Repetowiczem
Witold Repetowicz, to reporter wojenny, specjalista do spraw Bliskiego Wschodu. Jego książka "Allah Akbar. Wojna i pokój w Iraku" opowiada m.in. o ostatnich etapach kampanii odbijania Mosulu z rąk dżihadystów.
Autor spotkał się z czytelnikami Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

- Zagrożenie terrorystyczne w Iraku w ostatnich kilkunastu miesiącach po zakończeniu działań militarnych przeciwko Państwu Islamskiemu zdecydowanie spadło - mówi reporter. - Zagrożenie terrorystyczne jest na najniższym od 2003 roku poziomie. Takim przykładem, który to ilustruje, są wybory w maju 2018 roku. Wiele osób przewidywało wówczas, że Irak stanie w płomieniach, że Państwo Islamskie zacznie wysadzać lokale wyborcze. Nie doszło do ani jednego takiego incydentu. To nie dlatego, że Państwo Islamskie nie chciałoby zdezorganizować tego procesu wyborczego, ale dlatego, że po prostu nie miało takiego potencjału - dodaje.

Książka "Allah Akbar" Witolda Repetowicza, to także próba zmierzenia się ze stereotypami na temat Iraku - kraju, który Zachód postrzega jako państwo skazane na wojnę, gdzie na każdym rogu czają się terroryści.
Witold Repetowicz

Kultura i rozrywka

2020-01-18, godz. 23:00 Finisaż wystawy w Miejscu X. Odwiedzający mogli malować i targać prace Malwiny Mielniczuk Dziś (18.01) wieczorem zakończyła się wystawa prac autorstwa Malwiny Mielniczuk pod tytułem „Czego pragną kobiety”. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem… » więcej 2020-01-18, godz. 11:30 Opolskie wyroby artystyczne z certyfikatami. Poznamy je po znaku "Dobre bo lokalne" Teraz łatwiej będziemy mogli rozpoznać produkty, które zostały wykonane przez opolskich artystów. Poznamy je po specjalnym certyfikacie, który został przyznany… » więcej 2020-01-18, godz. 09:15 O historii opolskich dagerotypów opowiadano w WBP Zygmunt Wielowiejski przyjechał do Opola, by promować swoją książkę, która jest pracą naukową dotyczącą początków fotografii w Opolu. Książka nosi tytuł 'Historia… » więcej 2020-01-18, godz. 08:00 "Fale" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Przebudowana przestrzeń Galerii Sztuki Współczesnej została udostępniona Paulinie Ptaszyńskiej - opolskiej artystce, która mogła zaprezentować swoje prace. Artystka… » więcej 2020-01-18, godz. 07:00 O miłości do Pendżabu opowiedziała opolanom Anna Singh, autorka książki "Czwarta prawda" Pendżab to region Indii, który jest podróżniczce bardzo bliski, z tego względu, że właśnie z tamtych stron pochodzi jej mąż. Anna Singh zdradziła słuchaczom nie… » więcej 2020-01-17, godz. 20:10 W muzycznym studiu Radia Opole było o tańcu, ale nie tylko. Gościem radiowego MOSTU był Jan Kliment Jan Kliment gościł w Studiu M im. SBB Radia Opole w ramach projektu 'MOST - polsko-czeska współpraca redakcji', który promuje czeską kulturę. Czeski tancerz, sędzia… » więcej 2020-01-17, godz. 18:46 Powołali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej, które prezentuje dzieje gminy Historyczna Izba Regionalna powstała w Białej. Znajduje się w jednym z pomieszczeń dawnego kościoła ewangelickiego. Można tam zobaczyć, jak miasteczko wyglądało… » więcej 2020-01-17, godz. 12:00 Zobaczymy i poczujemy fale na wystawie Pierwszą wystawą, jaką zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej na początku tego roku będzie artystyczna prezentacja Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowana 'Fale'. » więcej 2020-01-17, godz. 10:09 Wirtuozka skrzypiec oczarowała publiczność zgromadzoną w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kamila Malik, bo o niej mowa, gra na skrzypcach od 7. roku życia. Jako jedna z nielicznych łączy wirtuozerię klasycznych brzmień z muzyką rozrywkową. Gra i tańczy… » więcej 2020-01-17, godz. 09:30 Filharmonia: Maciej Niesiołowski znów będzie "odczarowywał" muzykę klasyczną Noworoczne gale 'Z batutą i humorem' zabrzmią ponownie w Filharmonii Opolskiej. Cykl siedmiu koncertów opracowanych i prowadzonych przez wybitnego polskiego dyrygenta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »