Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-21, 22:00 Autor: Mariusz Majeran

Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską

Od lewej: Teodozja Świderska i Elżbieta Lisak-Duda [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Teodozja Świderska i Elżbieta Lisak-Duda [fot. Mariusz Majeran]
Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji "W błysku chwili".
Teodozja Świderska z wykształcenia jest filologiem. Wielokrotnie publikowała artykuły w periodykach pedagogicznych i oświatowych. Debiutowała trzema wierszami w zbiorze Konfraterni Poetów pod tytułem „Ile dziecka w poecie".

Spotkanie prowadziła Elżbieta Lisak-Duda, także poetka, która tak ocenia poezję koleżanki.

- Jest taka refleksyjna i taka, za którą ona się kryje. Nie obnaża się, tak, jak kto inny w lirykach, tak jak mnie się zdarza. Gdzieś tam jest schowana. I wykazała dużą obserwację tego, co się dzieje dookoła, zwłaszcza takich życiowych spraw. Ciekawa poezja i rokuje nadzieję na następne tomiki - podkreśla poetka.

- Moje wiersze powstają w różnych okolicznościach - mówi Teodozja Świderska. - To są jakieś chwile zapisane. Jakieś przeżycia, emocje, wiec one są bardzo rożne. Są też teksty trochę na zamówienie czasem. Na przykład do Konfraterni Poetów piszemy i mamy motyw matejkowski. To mniej więcej staram się coś poszperać, żeby coś ciekawego napisać i wtedy się zmierzam z tematem. Natomiast tak najchętniej wolę pisać bez narzuconych tematów, po prostu z serca.

Teodozja Świderska jest członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy ZNP w Opolu, związana jest także z grupą poetów krakowskiej Konfraterni Poetów.
Elżbieta Lisak-Duda
Teodozja Świderska

Kultura i rozrywka

2019-04-24, godz. 20:32 Mieszkanka Rozmierzy wydała książkę o lokalnych tradycjach Dawne zwyczaje, śląskie słowa czy opis pieczenia chleba zawarte są w wydanej właśnie książce „Dzieje i tradycje wsi Rozmierz” autorstwa Róży Witoń. Publikacja ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:57 O "Obietnicy" Żylińskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Krzysztof Żyliński, pedagog, reżyser i instruktor teatralny spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, by opowiedzieć o swojej ksią ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »