Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-25, 15:18 Autor: Katarzyna Zawadzka

Poznaj historię teatru w Nysie - zachęca Archiwum Państwowe w Opolu

Archiwum Państwowe w Opolu szykuje na 9 noc Kultury grę miejską [fot. materiały organizatora]
Archiwum Państwowe w Opolu szykuje na 9 noc Kultury grę miejską [fot. materiały organizatora]
Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na spotkanie pt. "Ślady przeszłości. Krótka historia teatru miejskiego w Nysie". Dr Małgorzata Blach-Margos z archiwum opowie o historii placówki, która prężnie działała przed II Wojną Światową.
- Już od kilku lat przeglądamy plakaty, afisze teatralne Teatru Nyskiego. Są świetnie zachowane i pokazują, jak wiele spektakli odbywało się w Nysie - mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z archiwum.

- To zainspirowało nas do badań nad nyskim teatrem. W tamtym roku i na początku tego roku rozpoczęliśmy przygotowania do wspólnej wystawy przygotowanej razem z Andrzejem Sznejweisem i Haliną Fleger, którzy zainspirowani plakatami teatru nyskiego pokazali swoją ich aranżację w Muzeum Śląska Opolskiego. Nie było tam jednak miejsca na to, aby opowiedzieć więcej o samym teatrze... - dodaje.

...dlatego więcej o teatrze będzie można dowiedzieć się w piątek 26.04 o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Archiwum Państwowego w Opolu.
Aleksandra Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 Swing zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach koncertów klubowych Filharmonia Opolska zaprasza na koncert do Klubu Muzycznego FO. Na scenie zabrzmi jazz i swing w wykonaniu amerykańskich muzyk… » więcej 2023-11-29, godz. 21:00 Stolicę polskiej piosenki odwiedzi Violet Ambulance, młody zespół z Wrocławia Violet Ambulance, czyli wschodzący zespół muzyczny z Wrocławia zagra w Opolu. Formacja zawita w Miejscu X, gdzie będzie można posłuchać utworów z ich… » więcej 2023-11-29, godz. 17:00 "Barwy naszych myśli". Nowa wystawa w miejskiej bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Obrazy, witraże, domki z drewna czy ceramika. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu otwarto dziś (29.11) wystawę pt. „Barwy naszych myśli”… » więcej 2023-11-29, godz. 07:00 Młodzi artyści prezentują w Teatrze Kochanowskiego swoje przedstawienia W ramach rezydencji artystycznych młodzi artyści przez tydzień przygotowywali swoje autorskie przedstawienia, by później pokazać je publiczności. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »