Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-02, 16:30 Autor: Katarzyna Doros

Opolanie wspominali Kaziuki wileńskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Kaziuki Wileńskie w MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Kaziuki Wileńskie w MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Kaziuki Wileńskie w MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Kaziuki Wileńskie w MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Kaziuki Wileńskie w MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Kaziuki Wileńskie w MBP w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią. Kaziuki wileńskie, czyli popularne jarmarki swoją tradycją wiążą się z obchodami ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy. Św. Kazimierz Jagiellończyk kanonizowany został przez papieża Klemensa VIII w 1602 roku, przede wszystkim za nieugiętą wiarę. Dziś (02.03) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu zorganizowano spotkanie poświęcone Wileńszczyźnie i tradycjom kaziukowym.
- Wiadomo, że królewicz Kazimierz wywodził się z dynastii Jagiellonów, że był kandydatem na tron i że zmarł przedwcześnie, tyle w największym skrócie możemy o nim powiedzieć. Dzisiejsze święto wiąże się przede wszystkim z imieninami. W Wilnie obchodzono także Andrzejki czy właśnie Kaziuki. Przy innych imionach organizowano też takie odpusty i kiermasze, ale ten był szczególny i pozostaje żywy do dnia dzisiejszego. My dziś przede wszystkim nawiązujemy do tej świeckich i ludowych tradycji, które wiązały się z tym odpustem - wyjaśnia Krystyna Rostocka z Towarzystwa Polonia-Kresy.

Symbolami kiermaszu stały się obwarzanki smorgońskie i palmy wielkanocne. - Najważniejsze są jednak piernikowe serca, ponieważ św. Kazimierz uważany jest za patrona zakochanych. Dziś też takie mamy ze sobą - dodaje Krystyna Rostocka. - Dlatego na tych piernikowych serduszkach pojawiają się napisy "Kocham Cię", "Dla mojej jedynej". Dołączona były różne wierszyki gwarą wileńską pisane. Np. "Kocham Cień" to jest ta wileńska wymowa.

W Polsce najsłynniejsze jarmarki kaziukowe odbywają się w Poznaniu, Łodzi czy Białymstoku. Dodajmy, że imieniny Kazimierza przypadają 4 marca.
Krystyna Rostocka cz.1
Krystyna Rostocka cz.2

Kultura i rozrywka

2019-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »