Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-27, 14:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Niepodległość na scenie. Przegląd twórczości domów samopomocy

Niepodległość na scenie w interpretacji mieszkańców ŚMS [fot. Katarzyna Zawadzka]
Niepodległość na scenie w interpretacji mieszkańców ŚMS [fot. Katarzyna Zawadzka]
Niepodległość na scenie w interpretacji mieszkańców ŚMS [fot. Katarzyna Zawadzka]
Niepodległość na scenie w interpretacji mieszkańców ŚMS [fot. Katarzyna Zawadzka]
Niepodległość na scenie w interpretacji mieszkańców ŚMS [fot. Katarzyna Zawadzka]
Niepodległość na scenie w interpretacji mieszkańców ŚMS [fot. Katarzyna Zawadzka]
11 Środowiskowych Domów Samopomocy z całego województwa wzięło udział w przeglądzie teatralnym. Spektakle zainspirowane tematem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezentowano na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
- Dzięki takim wydarzeniom osoby z niepełnosprawnościami realizują się artystycznie, terapeutycznie i społecznie - mówi Waldemar Maciaszczyk, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy "Magnolia", który był organizatorem festiwalu. - Też doceniają to, co dzisiaj tak ładnie rozbudowuje się w świadomości społeczeństwa, czyli naszą polskość. To, że jesteśmy Polakami i chcemy się dobrze prezentować w całej Europie i świecie. Tak, aby nas dobrze postrzegano - dodaje.

- Jesteśmy grupą z ŚDM z Kluczborka z filią w Kuniowie - mówi jedna z uczestniczek przeglądu. - Przygotowaliśmy taki krótki spektakl odnoszący się do flagi polskiej. Występowało około 12 osób. Troszeczkę też odnosiliśmy się do tego, że Polacy dużo podróżują, dlatego wyszliśmy na scenę z walizkami. Staraliśmy się pokazać polską flagę, która faluje nie tylko u nas, nie tylko w Polsce - dodaje.

Wojewódzki Przegląd Teatralny Środowiskowych Domów Samopomocy zorganizowano już po raz XII. Radio Opole było patronem festiwalu.

Wydarzenie zostało sfinansowane z pieniędzy, którymi zarządza zarząd województwa w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Waldemar Maciaszczyk i uczestniczka przeglądu

Kultura i rozrywka

2019-03-22, godz. 14:12 Blues zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach cyklu 'Blues jest w FO.rmie' w sali klubowej wystąpi w sobotę (23.03) Jan Gałach Band. » więcej 2019-03-22, godz. 11:21 MBP w Opolu zaprasza na spotkanie "Sowa - kontrowersyjna i nietypowa" Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze organizują spotkanie edukacyjne poświęcone sowie. » więcej 2019-03-22, godz. 10:49 Opolski Projektor Animacji Kulturalnych obchodzi 10 lat Z okazji swojego dziesięciolecia OPAK zaprasza na urodzinową potańcówkę w Miejscu X. Historia OPAK-u rozpoczęła się od organizacji projektu Ulica Kultury, któ ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:00 Recital i wystawa w ramach przybliżania kultury francuskiej Biblioteka Obcojęzyczna po raz kolejny zorganizowała Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Były warsztaty dla dzieci, a w czwartek otwarto wyst ... » więcej 2019-03-22, godz. 07:08 29. Zimowa Giełda Piosenki w Opolu za nami. W tym roku patronem był Czesław Niemen Główna nagroda Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu powędrowała do zespołu Para z Warszawy. W tym roku na scenie Studenckiego Centrum Kultury zaprezentowało się w ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Mieszanka jazzu, popu, soulu i akustycznego rocka zabrzmiała w legendarnym Studiu M Zespół Lili PooPoo, niegdyś znany jako BoW, zagrał w końcu dla opolskiej publiczności. Od kilku lat pojawiają się na scenach całego świata, ale na Opolszczyźn ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:34 W Paczkowie nie brakuje poetów. W miejscowej bibliotece zaprezentują swoje dzieła Paczkowska biblioteka zaprasza na obchody Światowego Dnia Poezji. Już jutro (22.03) odbędzie się tam koncert poezji śpiewanej połączony z prezentacją twórczoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:48 O kulinarnych zwyczajach Węgrów rozmawiano w MBP w Opolu Wykład 'Leczo językowe' był drugim punktem obchodów dnia przyjaźni polsko-węgierskiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można było nie tylko posłucha ... » więcej 2019-03-21, godz. 15:24 29. OFTL: Znamy program tegorocznego festiwalu lalkowego XXIX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu rozpocznie się 4 maja i potrwa do 10 maja. Spektakle konkursowe zobaczymy na małej i dużej scenie Opolskich L ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »