Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-08, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wykonali już kilka tysięcy połączeń. Krótkofalowcy z Głubczyc informują inne stacje o niepodległości Polski

Arkadiusz Korus przy swojej radiostacji [fot. archiwum prywatne]
Arkadiusz Korus przy swojej radiostacji [fot. archiwum prywatne]
Łączą się ze światem, obwieszczając, że w Polsce w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Taką akcję prowadzą członkowie Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego z Głubczyc.
Z pogranicza specjalne komunikaty wysyła sześć radiostacji, które zostały oznakowane prefiksami, w których umieszczono datę 1918.

- Do tej pory przeprowadziliśmy kilka tysięcy łączności o takiej treści - mówi Arkadiusz Korus, prezes stowarzyszenia. - To nie są takie łączności, żeby tylko podać raport i do następnego. Tutaj informujemy o niepodległości Polski i staramy się to jak najbardziej rozpropagować w świecie. Uważam, że nasza akcja jest bardzo udana. Połączyliśmy się z wszystkimi kontynentami. Zdarzają się też rzadkie graje i tam na połączenie czeka kilka tysięcy stacji, to w takich wypadkach łączenie jest bardzo krótkie.

Po nawiązaniu połączenia głubczyccy krótkofalowcy nie tylko przekazują komunikat o polskim święcie, ale również wysyłają specjalne karty.

- To są okolicznościowe karty QSL - dodaje Korus. - Z wizerunkiem jakiś wydarzeń z 1918 roku. Jak korespondent taką kartę otrzyma, to odsyła nam potwierdzenie. Myślę, że jest to reklama krótkofalarstwa i tego wydarzenia na całym świecie.

Projekt został dofinansowany przez urząd marszałkowski województwa opolskiego.
Arkadiusz Korus
Arkadiusz Korus

Wiadomości z regionu

2018-12-11, godz. 12:45 Obwodnice, stadion w Opolu i renowacja zabytków. Poseł Kostuś z listą wniosków do budżetu państwa na 2019 rok 21 poprawek na łączną wartość ponad 1 miliarda 200 tysięcy złotych do budżetu państwa zgłosi opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Parlamentarz ... » więcej 2018-12-11, godz. 12:08 W Sądzie Rejonowym w Opolu kolejny dzień protestu protokolantów Rozprawy się nie odbędą z powodu absencji chorobowej protokolantów - taki komunikat pojawił się na wokandach w Sądzie Rejonowym w Opolu. W ten sposób kadra ad ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:30 Karty Opolska Rodzina i Opolski Senior po nowemu. Nie będzie już konieczności odnawiania karty każdego roku Dotychczasowe karty Opolska Rodzina i Opolski Senior będą obowiązywały tylko do końca grudnia. Nowe karty, które uprawniają do zniżek od stycznia, będą wydawa ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:19 Narkotyki schowali w lodówce i w termosie. 3 dealerów wpadło w ręce opolskiej policji 3 dealerów narkotyków zatrzymali opolscy policjanci. Do sprawy zabezpieczono około 3000 działek narkotyków, które na czarnym rynku warte są około 80 tysięcy z ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:15 Podwójny rocznik uczniów szansą dla szkoły w Komornie Choć uczniowie na razie szykują się do walki o dobre oceny na koniec półrocza, to władze gminy Reńska Wieś zastanawiają się, jaki los czeka Zespół Szkół w Kom ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:07 W żłobkach w Opolu trwa montaż oczyszczaczy powietrza. Miasto kupiło 67 sztuk Do pięciu opolskich żłobków publicznych trafiły oczyszczacze powietrza w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez miasto. - Zadaniem tych urządzeń jest ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:45 Nie będzie becikowego w Opolu. Radni cofnęli uchwałę w tej sprawie Przedstawiciele Urzędu Miasta Opola tłumaczą, że musieli uporządkować stan prawny w mieście, ponieważ uchwała podjęta w maju tego roku, zawierała błędy. W cze ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:11 Awaria sieci w gminie Bierawa. 4 miejscowości bez wody Z powodu awarii wodociągu 4 miejscowości w gminie Bierawa są pozbawione wody. Suche krany mają mieszkańcy Starej Kuźni, Ortowic, Kotlarni i Goszyc. » więcej 2018-12-11, godz. 08:15 Nowe odkrycia w kozielskim "lamusie". Historia sięga II połowy XIV wieku Mógł tam być browar ale i zbrojownia - takie ustalenia dotyczące obiektu stojącego w miejscu kozielskiego 'lamusa', czyli budynku zamkowego przyniosły prowadz ... » więcej 2018-12-10, godz. 23:20 Pożar w budynku mieszkalnym w Lewinie Brzeskim Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru, a następnie oddymianiu pomieszczeń budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki w Lewinie Brze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »