Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-08, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wykonali już kilka tysięcy połączeń. Krótkofalowcy z Głubczyc informują inne stacje o niepodległości Polski

Arkadiusz Korus przy swojej radiostacji [fot. archiwum prywatne]
Arkadiusz Korus przy swojej radiostacji [fot. archiwum prywatne]
Łączą się ze światem, obwieszczając, że w Polsce w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Taką akcję prowadzą członkowie Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego z Głubczyc.
Z pogranicza specjalne komunikaty wysyła sześć radiostacji, które zostały oznakowane prefiksami, w których umieszczono datę 1918.

- Do tej pory przeprowadziliśmy kilka tysięcy łączności o takiej treści - mówi Arkadiusz Korus, prezes stowarzyszenia. - To nie są takie łączności, żeby tylko podać raport i do następnego. Tutaj informujemy o niepodległości Polski i staramy się to jak najbardziej rozpropagować w świecie. Uważam, że nasza akcja jest bardzo udana. Połączyliśmy się z wszystkimi kontynentami. Zdarzają się też rzadkie graje i tam na połączenie czeka kilka tysięcy stacji, to w takich wypadkach łączenie jest bardzo krótkie.

Po nawiązaniu połączenia głubczyccy krótkofalowcy nie tylko przekazują komunikat o polskim święcie, ale również wysyłają specjalne karty.

- To są okolicznościowe karty QSL - dodaje Korus. - Z wizerunkiem jakiś wydarzeń z 1918 roku. Jak korespondent taką kartę otrzyma, to odsyła nam potwierdzenie. Myślę, że jest to reklama krótkofalarstwa i tego wydarzenia na całym świecie.

Projekt został dofinansowany przez urząd marszałkowski województwa opolskiego.
Arkadiusz Korus
Arkadiusz Korus

Wiadomości z regionu

2019-12-13, godz. 10:49 Ruszają prace przy największej szopce bożonarodzeniowej na Opolszczyźnie Oficjalnie budowa szopki przy parafii św. Józefa w Opolu- Szczepanowicach rozpocznie się w sobotę (14.12), jednak pierwsze elementy pojawiły się już na placu kościelnym… » więcej 2019-12-13, godz. 10:00 W stanie wojennym w naszym regionie internowano 157 osób. "Powinniśmy realnie rozliczyć się z tym okresem" - Jest to przewodnik ułatwiający poszukiwanie informacji osobom zainteresowanym tematem stanu wojennego - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' dr Zbigniew Bereszyński… » więcej 2019-12-13, godz. 08:00 Wysoka, niska, rzadka czy gęsta. Rozpoczęło się choinkowe szaleństwo Jodła kaukaska, kalifornijska, veitschi, a może świerk srebrny, engelmana czy kaukaski. Na dobre rozpoczęło się szaleństwo choinkowych zakupów. Wedle tradycji… » więcej 2019-12-13, godz. 07:30 Dzień otwarty opolskiego NFZ w Galerii Ozimskiej w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia szykuje dzień otwarty w Galerii Ozimskiej w Opolu. Pracownicy Funduszu będą stacjonować dziś (13.12) między godziną… » więcej 2019-12-12, godz. 21:00 Wywóz odpadów w Skarbimierzu podrożeje. Jak bardzo? To zależy od solidarności między samorządowcami Mieszkańcy gminy Skarbimierz zapłacą więcej za wywóz odpadów. Od przyszłego roku, odbiór śmieci w tej gminie może kosztować nawet o 6 złotych za osobę więcej niż… » więcej 2019-12-12, godz. 20:00 Kolejna inicjatywa w ramach programu "Opolska mama ma moc". Tym razem książka o uśmiechu dziecka 'Uśmiech dziecka' - to trzecia publikacja w ramach programu urzędu marszałkowskiego - 'Opolska mama ma moc'. W książce znalazły się wiersze, opowiadania, a także… » więcej 2019-12-12, godz. 19:46 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle wiezie 240 paczek dla Polaków na Litwie Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle wyruszyli z pierwszymi darami na Litwę. W ramach akcji 'Jeden naród ponad granicami' społecznikom… » więcej 2019-12-12, godz. 19:15 Uwaga na marznące opady deszczu Biuro prognoz IMGW informuje o możliwości wystąpienia opadów marznącego deszczu na Opolszczyźnie. » więcej 2019-12-12, godz. 19:00 Oddanie szpiku nie boli, a możemy komuś uratować życie. "Jest bardzo duża satysfakcja" 80 osób zadeklarowało w Prudniku przekazanie swoich komórek macierzystych chorym na nowotwory krwi. Po raz piąty akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku… » więcej 2019-12-12, godz. 19:00 Ośrodek Medyczny Samarytanin przyjmie jednocześnie o dwa razy więcej pacjentów. Dzięki dotacji unijnej jest też nowy s… Oddano do użytku nową część Ośrodka Medycznego Samarytanin w Opolu. Po rozbudowie placówka ma 30 łóżek dla pacjentów w ramach NFZ, czyli dwa razy więcej niż w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »