Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-15, 19:18 Autor: Mariusz Majeran

Odnowiony obraz jako skarb podczas Nocy Skarbów

"Koronacja Najświętszej Maryi Panny" Carla Adaberta Herrmanna w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
"Koronacja Najświętszej Maryi Panny" Carla Adaberta Herrmanna w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
"Koronacja Najświętszej Maryi Panny" Carla Adaberta Herrmanna jest skarbem tegorocznej Nocy Skarbów w Muzeum Śląska Opolskiego. Rok temu obraz z Katedry Opolskiej trafił do konserwacji.
- Obraz był bardzo brudny a sama konserwacja łącznie trwała trzy miesiące - mówi Agnieszka Wewiórka, która przywróciła pierwotny blasku obrazowi.

- Przed remontem praktycznie nikt go nie zauważał, dlatego, że był tak ciemny, zabrudzony, że zlewał się ze ścianami. Rama była przemalowana na czarno. Ponieważ obraz był ciemny, więc dopasowano w ten sposób kolorystykę ramy. Po zrobieniu odkrywki, po oczyszczeniu fragmentu okazało się, że rama jest złocona złotem płatkowym, w technice na poler i mat. To bardzo trudna technika złocenia.

Obraz na jeden wieczór trafił właśnie do Muzeum Śląska Opolskiego, by mogli go zobaczyć opolanie w ramach Nocy Skarbów.

- Chcieliśmy go pokazać, bo to nasza wspólna praca. Proboszcz katedry przeznaczył środki pieniężne na konserwację, my jej dokonaliśmy - podkreśla Urszula Zajączkowska, dyrektorka muzeum. - Bardzo się cieszę, że mogliśmy się przyczynić do tego, że katedra odzyska jeszcze jedno dzieło sztuki, że będzie można mówić głośno o tym obrazie, że zostanie wpisany do różnych opracowań o tym kościele, bo ten obraz był a jakoby go nie było. Jego po prostu nie zauważano. A rzecz jest wybitna. Carl Herrmann to nie tylko Opolanin, ale to przede wszystkim opolski Rafael. Malował jak mistrzowie włoscy, zresztą był pod ich wielkim wpływem.

Obraz można oglądać w muzeum tylko dziś (15.11) do godziny 22.00. Wstęp wolny.
Agnieszka Wewiórka
Urszula Zajączkowska

Kultura i rozrywka

2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Nyskie muzeum zaprasza na wystawę poświęconą sześciu wyjątkowym mieczom '(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy' - to tytuł wystawy, którą od dzisiaj (15.02) można oglądać w nyskim muzeum. Oprócz tytułowego eksponatu, zaprezentowany ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Zaśpiewaj, namaluj lub napisz wiersz! Ruszyły zgłoszenia do IX Festiwalu Wartości w Bieńkowicach Soliści i grupy muzyczne mogą już zgłaszać się do IX Festiwalu Pozytywnych Wartości im. bł. Marii Luizy Merkert. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »