Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-12, 14:30 Autor: Mariusz Majeran

Znawcy polskiej piosenki dyskutowali o utworach zaangażowanych

Muzeum Polskiej Piosenki [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Polskiej Piosenki [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Polskiej Piosenki zaprosiło do dyskusji o piosenkach zaangażowanych i innych utworach patriotycznych znawców polskiej piosenki, ale zajmujących się zupełnie innymi gatunkami muzyki.
Do panelu dyskusyjnego zasiedli profesor Krzysztof Gajda z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - miłośnik i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, Leszek Gnoiński - autor wielu książek muzycznych i encyklopedii oraz Hirek Wrona - propagator muzyki hip-hopowej w Polsce.

Na pytanie w jakiej kondycji jest polska piosenka zwłaszcza jeśli chodzi i teksty Leszek Gnoiński nie ma wątpliwości, że obecnie trochę straciła na znaczeniu.

- Kiedyś tekst w piosence bardzo dużo znaczył. Mam wrażenie, że dzisiaj znaczy o wiele mniej. Ale patrząc na ostatnie dokonania niektórych muzyków, to chyba zaczyna coś się dziać w dobra stronę. Chociaż trochę czasu jeszcze upłynie zanim trafi gdzieś w takie miejsce, w którym było jeszcze w latach osiemdziesiątych - mówi Gnoiński.

Ciekawa tezę ma profesor Gajda.

- Wbrew potocznej opinii, wydaje mi się, domyślam się, że to kontrowersyjna teza, że ona się jednak rozwija. Jednak korzysta ze zdobyczy języka, ze zdobyczy poezji. I ktoś powie, że w radiu, w telewizji słyszymy takie koszmary, że tego się słuchać nie da. Nie ma tam żadnego sensu. No OK, ale tak było zawsze, ale jeśli poszukamy, to wartościowych zjawisk w piosence jest bardzo dużo.

Spotkanie w Muzeum Polskiej Piosenki prowadziła dr Sylwia Gawłowska. A uczestniczyli w nim mieszkańcy Opola.

Radio Opole objęło wydarzenia w muzeum patronatem medialnym.
Leszek Gnoiński
Krzysztof Gajda

Kultura i rozrywka

2018-10-17, godz. 20:44 Na początek filmy. W Opolu rozpoczął się Festiwal Gór Pokazami trzech filmów zainaugurowano 7. edycję Opolskiego Festiwalu Gór. Na ekranie można było oglądać dokumenty o tragarzach działających w Wysokich Tatrach ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:58 Tegoroczny Najazd Poetów rozpoczęty Międzynarodowe Forum Literackie i XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu otwarte spotkaniem literackim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w O ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:55 Husaria, jako duma polskiego oręża. W piastowskim zamku poznasz wiekowe militaria W najbliższy weekend w Muzeum Piastów Śląskich zostanie zaprezentowana nowa wystawa. Dzięki zbiorom z prywatnej kolekcji, brzeżanie oraz turyści będą mogli zo ... » więcej 2018-10-17, godz. 13:00 W Opolu będzie kręcony film fabularny. Historia wysadzenia auli WSP Początek filmu będzie nawiązaniem do historii wysadzenia auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w 1971 roku. Autorzy filmu poszukują statystów do filmu zat ... » więcej 2018-10-17, godz. 06:45 Ilona Wiśniewska o książce "Lud. Z grenlandzkiej wyspy". Spotkanie w WBP O książce 'Lud. Z grenlandzkiej wyspy' opowiadała w stolicy regionu Ilona Wiśniewska. Reportażystka i fotograf pochodzi z Prószkowa koło Opola. Za kołem podbi ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Dzień Ukraiński w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Warsztaty plastyczne i koncert muzyki ludowej - to propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na Dzień Ukraiński. Opolanie wykonali własnoręcznie amul ... » więcej 2018-10-16, godz. 15:00 Animowana opowieść o historii mniejszości niemieckiej w Polsce Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało film animowany zatytułowany 'Niemcy w Polsce'. » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Już niedługo będzie lepszy dostęp do Krapkowickiego Domu Kultury. Zyskają też uczestnicy zajęć stałych Trwa remont Krapkowickiego Domu Kultury. Modernizacja ma na celu przede wszystkim ułatwienie dostępu do biur i wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni do prow ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:15 Spotkanie z muzyką chóralną w Filharmonii Opolskiej W koncercie zatytułowanym 'Narodowe Śpiewanie w Opolu', który odbędzie się we wtorek (16.10) wezmą udział zespoły z Głuchołaz, Głubczyc, Głogówka i Strzelec O ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:45 Opolskie maluchy poznają Austrię Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu ruszyła z cyklem spotkań pod hasłem 'Austria Czyta'. Czytanie na kolanie, zwiedzanie tematycznych wystaw, czy wykłady ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »