Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-12, 14:30 Autor: Mariusz Majeran

Znawcy polskiej piosenki dyskutowali o utworach zaangażowanych

Muzeum Polskiej Piosenki [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Polskiej Piosenki [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Polskiej Piosenki zaprosiło do dyskusji o piosenkach zaangażowanych i innych utworach patriotycznych znawców polskiej piosenki, ale zajmujących się zupełnie innymi gatunkami muzyki.
Do panelu dyskusyjnego zasiedli profesor Krzysztof Gajda z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - miłośnik i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, Leszek Gnoiński - autor wielu książek muzycznych i encyklopedii oraz Hirek Wrona - propagator muzyki hip-hopowej w Polsce.

Na pytanie w jakiej kondycji jest polska piosenka zwłaszcza jeśli chodzi i teksty Leszek Gnoiński nie ma wątpliwości, że obecnie trochę straciła na znaczeniu.

- Kiedyś tekst w piosence bardzo dużo znaczył. Mam wrażenie, że dzisiaj znaczy o wiele mniej. Ale patrząc na ostatnie dokonania niektórych muzyków, to chyba zaczyna coś się dziać w dobra stronę. Chociaż trochę czasu jeszcze upłynie zanim trafi gdzieś w takie miejsce, w którym było jeszcze w latach osiemdziesiątych - mówi Gnoiński.

Ciekawa tezę ma profesor Gajda.

- Wbrew potocznej opinii, wydaje mi się, domyślam się, że to kontrowersyjna teza, że ona się jednak rozwija. Jednak korzysta ze zdobyczy języka, ze zdobyczy poezji. I ktoś powie, że w radiu, w telewizji słyszymy takie koszmary, że tego się słuchać nie da. Nie ma tam żadnego sensu. No OK, ale tak było zawsze, ale jeśli poszukamy, to wartościowych zjawisk w piosence jest bardzo dużo.

Spotkanie w Muzeum Polskiej Piosenki prowadziła dr Sylwia Gawłowska. A uczestniczyli w nim mieszkańcy Opola.

Radio Opole objęło wydarzenia w muzeum patronatem medialnym.
Leszek Gnoiński
Krzysztof Gajda

Kultura i rozrywka

2018-12-14, godz. 16:30 Andrzej Stasiuk spotkał się z młodzieżą. Finał konkursu na esej Andrzej Stasiuk wręczył nagrody laureatom XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajął Wojtek Mazurek z Lu ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Polish Cello Quartet zagra w sobotę w Nysie Organizatorzy Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej postanowili promować muzykę wiolonczelową nie tylko podczas warsztatów, ale także w ciągu roku. Pierwszy ... » więcej 2018-12-14, godz. 13:00 Zbliża się przedpołudniowy kiermasz świąteczny w Praszce Wiele atrakcji przygotowali organizatorzy kiermaszu świątecznego w Praszce. Jutro (15.12) na Placu Grunwaldzkim będzie można kupić między innymi ciasta, wiele ... » więcej 2018-12-14, godz. 11:15 Podsumowanie cyklu "Koncert na dwa głosy" Dwa koncerty podsumowujące cykl ulubiony przez Opolan 'Koncert na dwa głosy - wielcy nieobecni' zaplanowano na najbliższy weekend w Filharmonii Opolskiej. Tyt ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:00 Zdjęcia z tego niecodziennego albumu mają nawet ponad sto lat „Wspomnienia z Głogówka” to tytuł najnowszej książki ukazującej przeszłość tego miasta. Album zawiera zdjęcia od 1884 roku do współczesności. Jego autorem jes ... » więcej 2018-12-13, godz. 20:15 Nyska PWSZ zaprasza na koncert bożonarodzeniowy - Wczoraj było coś dla ciała, jutro będzie coś dla ducha - zapowiada Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. » więcej 2018-12-13, godz. 18:00 PKS-em na koncert do Filharmonii Opolskiej W najbliższy piątek (14.12) mieszkańcy Brzegu mogą bezpłatnie dojechać na koncert symfoniczny do Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-12-13, godz. 17:00 Niezwykłe fotografie na wystawie w bibliotece Dwóch opolskich artystów zaprezentuje w piątek (14.12) swoje prace fotograficzne w Galerii MBP Zamostek w Opolu. Zobaczymy zdjęcia Wojciecha Brzeszczaka i Rom ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:00 Bastion Świętej Jadwigi zaprasza na spotkanie z piernikami z Nysy i Kopernik - To nie Toruń a Śląsk jest prawdziwą stolicą pierników. U nas te przysmaki jedzono 100 lat wcześniej niż w mieście nad Wisłą - zauważa nyski przewodnik turys ... » więcej 2018-12-13, godz. 13:00 Międzynarodowy sukces Akademii Tańca RAMADA z Opola Tancerki z Akademii Tańca RAMADA przyzwyczaiły nas, że na każdych zawodach zdobywają medalowe miejsca. Na Mistrzostwach Świata IDO World Championship Balet, J ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »