Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-02, 21:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Teresa Kudyba o trudnej sztuce reportażu

Teresa Kudyba o trudnej sztuce reportażu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Teresa Kudyba o trudnej sztuce reportażu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Teresa Kudyba o trudnej sztuce reportażu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Teresa Kudyba o trudnej sztuce reportażu [fot. Wiktoria Palarczyk]
O trudnej sztuce reportażu rozmawiano z Teresą Kudybą w opolskiej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Stworzyła ona ponad 200 filmów dokumentalnych, mnóstwo publikacji w prasie polskiej i zagranicznej, a także wiele reportaży telewizyjnych, m.in. wyemitowanych na antenie ARD-Studio Warschau i SPIEGEL-TV. To właśnie w Niemczech poznała i szlifowała swój warsztat reporterski.
- To jest praca zespołowa. Miałam szczęście, że trafiałam na wybitnych operatów kamery i montażystów - mówi Teresa Kudyba, dokumentalistka i reportażystka. - Podczas spotkania padło bardzo trudne pytanie, czyli jakim trzeba być człowiekiem wobec swoich bohaterów, jak ja ich przekonuje i pozyskuje. Trzeba być szczerym i prawdziwym, otworzyć się na drugiego człowieka, mieć serce i po prostu słuchać. Ja nie jestem wcale pokorna i skromna. Ja z moim bohaterami w zasadzie wszystkimi przyjaźnie się do dziś - dodaje Kudyba.

Teresa Kudyba jest autorką wielu filmów edukacyjnych związanych z Opolszczyzną, to m.in. "Dinozaury z Krasiejowa", "Nasze Opolskie" czy "Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu". Spotkanie w Wojewódzkiego Bibliotece Publicznej w Opolu poprowadziła Dorota Wodecka- Lasota.
Teresa Kudyba

Kultura i rozrywka

2019-03-26, godz. 23:00 W Otmuchowie można oglądać obrazy Teresy Witko. To pierwsza wystawa w tym miejscu, która prezentuje inne miasto W Otmuchowie zaprezentowano dziś (26.03) wystawę prac Teresy Witko, malarki należącej do Paczkowskiej Grupy Artystycznej. » więcej 2019-03-26, godz. 21:00 Głuchołaska biblioteka ma już 70 lat! Mieszkańcy miasta mogą stać się współtwórcami okolicznościowej wystawy Głuchołaska Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach ma już 70 lat. Placówka z tej okazji zwraca się do mieszkańców miasta o przekazanie lub udost ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Sześć kobiet stworzyło nowy artystyczny mural nad Odrą Pomysł drzewa, które następnie zostało nazwane 'ONA' powstał podczas spotkania towarzyskiego przy kawie. Tak narodził się nowy mural nad Odrą w Opolu. » więcej 2019-03-26, godz. 16:30 W Niemodlinie znów zaprezentują twórczość Agnieszki Osieckiej Po rocznej przerwie do Niemodlina wracają 'Oceany'. To ogólnopolski konkurs interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej. Tegoroczna edycja będzie 14. w histori ... » więcej 2019-03-26, godz. 12:45 Wystawa o Schaffgotschach w urzędzie marszałkowskim [ZDJĘCIA] Wystawa “Z dziejów rodu Schaffgotschów“ opowiada historię Joanny Gryczyk von Schomberg-Godulla i Hansa Ulricha Schaffgotscha, którzy są związani z województwe ... » więcej 2019-03-26, godz. 09:00 Gmina szuka chętnych do prowadzenia Rybaczówki Po latach przerwy, w czasie tegorocznych wakacji znów będzie można nad strzeleckim stawem Rybaczówka usiąść w cieniu, napić się kawy czy zjeść lody. Gmina kon ... » więcej 2019-03-25, godz. 21:31 Ruszył V Opolski Festiwal Podróżniczy. W tym roku do udziału zaproszono ponad 20 prelegentów Rowerem z Francji do Nowej Zelandii albo pieszo po japońskim szlaku - to tylko dwa z kilkunastu tematów prelekcji, jakie pojawią się na V Opolskim Festiwalu P ... » więcej 2019-03-25, godz. 19:28 Lalki, czerwone nosy i zabawa. 4 maja w Opolu odbędzie się "Festiwal Uśmiechu" Fundacja dr Clowna organizuje w Opolu ogólnopolski „Festiwal Uśmiechu”. Wydarzenie odbędzie się 4 maja na Placu Wolności i będzie towarzyszyło 29. Ogólnopolsk ... » więcej 2019-03-25, godz. 18:15 Paczków zaprasza wystawców na wielkanocny jarmark Można już zgłaszać chęć udziału w tegorocznym paczkowskim jarmarku wielkanocnym. Na zgłoszenia osób i organizacji, które chciałyby zaprezentować swoje produkt ... » więcej 2019-03-25, godz. 16:04 Jest pomysł na turystykę przemysłową na Opolszczyźnie. Podsumowano pilotażowy projekt InduCult 2.0 InduCult2.0 to międzynarodowy projekt partnerski, zakładający wykorzystanie na nowo kultury przemysłowej w Europie. Dziś (25.03) podczas konferencji zorganizo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »