Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-04, 16:00 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa "Opolskie białe złoto" na rynku [ZDJĘCIA]

Opolskie białe złoto na rynku w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Opolskie białe złoto na rynku w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie wystawy poświęconej opolskim cementowniom zgromadziło tłumy na opolskim rynku. Wernisaż został połączony z emisją filmu Teresy Kudyby "Opolskie białe złoto".
- To nie jest tylko historia cementu w naszym regionie, to pokazanie dziedzictwa kulturowego na przestrzeni 160 lat - podkreśla reżyserka. - Chcę pokazać cementownie, których nie ma. Było takie powątpiewanie: co ty, po co ci to w ogóle? Przecież tego już nie ma? Ale to przecież nasz obraz dziedzictwa. To jest nasze dziedzictwo, to jest nasze miasto i to miasto z jakiegoś powodu jest takie przepiękne, bogate a nie inne, bo tu było dziewięć cementowni. Dlaczego ludzie maja o tym nie wiedzieć?.

Na wystawę składają się zdjęcia archiwalne między innymi z kolekcji Bogusława Szybkowskiego.

- Zdjęcia i pocztówki zbieram nie tylko jako pasjonat, ale także jako wydawca - tłumaczy Szybkowski. - Zawodowe zbieranie bardziej niż pasja. Dla wydawnictwa, które zawodowo prowadzę, to się bardzo przydawało i dlatego zbudowana została między innymi ta kolekcja.

Współczesne zdjęcia do wystawy wykonał Waldemar Kremser. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Teresa Kudyba
Bogusław Szybkowski

Kultura i rozrywka

2018-02-22, godz. 20:08 Magia chińskiego Nowego Roku na Uniwersytecie Opolskim Chińczycy świętują Nowy Rok. W związku z tym część zwyczajów związanych z Państwem Środka można było poznać na Uniwersytecie Opolskim. Na uczelni zorganizowan ... » więcej 2018-02-22, godz. 13:00 Cello Brothers i Radio Hits Orchestra w Opolu. Radiowe hity w wersji na wiolonczelę i orkiestrę Radiowe hity w aranżacjach na dwie wiolonczele i orkiestrę. 12 maja zaplanowano wielki koncert w Hali Widowiskowo Sportowej 'Okrąglak' w Opolu. Przed publiczn ... » więcej 2018-02-22, godz. 10:49 Kazik z Kwartetem ProForma w NCPP Niezwykły kwartet, który tworzy pięć osób zagra i zaśpiewa razem z Kazikiem w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-02-22, godz. 06:20 Piosenki Elvisa Presleya w filharmonii Rusza kolejny sezon muzyczny 'Wielcy Nieobecni' w Filharmonii Opolskiej w pierwszym koncercie usłyszymy piosenki Donny Summer i Elvisa Presleya. » więcej 2018-02-21, godz. 15:49 Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dn ... » więcej 2018-02-21, godz. 13:20 Islandzki komediodramat w kinie studyjnym w Opolu Tym razem dwa małżeństwa dzieli jedno drzewo. Dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Film jest duńsko-polsko-irlandzką koprodukcją. Zdjęcia do filmu ... » więcej 2018-02-21, godz. 10:22 Otwarte zebranie naukowe w Instytucie Śląskim W ramach cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim' dziś (21.02) spotkanie z dr Małgorzatą Iżykowską i Aleksandrą Starczewską-Wojnar. Obie panie związane są z Archiwu ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:00 Quiz z wiedzy ogólnej i znajomości historii Opola Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowała drugą odsłonę „Quizu w bibliotece” - zabawy-konkursu z wiedzy ogólnej. » więcej 2018-02-20, godz. 15:00 Remonty obiektów kulturalnych w Brzegu. Co z majówką i działalnością BCK-u? Kilka tygodni temu ruszyła przebudowa miejskiego amfiteatru w Brzegu. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, a wykonawca ma oddać odrestaurowany obiekt do końca si ... » więcej 2018-02-20, godz. 12:00 Premiera spektaklu o przyjaźni w Żłobiźnie [ZDJĘCIA] Działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu zespoły teatralne i taneczne przygotowały wspólne przedstawienie 'Anielskie skrzydła'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »