Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-10, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Najbliższy weekend to OpenOPOLE, czyli street art w centrum miasta

Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Teatr na świeżym powietrzu. To propozycja miasta na najbliższy weekend. W sobotę rusza pierwszy festiwal OpenOpole. Główną atrakcją imprezy, która odbędzie się na starówce będzie połączenie teatru z elementami cyrku, muzyki i tańca. - Chodzi o to, by wspólnie się bawić - Leszek Styś, dyrektor artystyczny tego wydarzenia, tłumaczy, że w ciągu dwóch dni na opolskim rynku, Placu Wolności czy przy stawku na ulicy Barlickiego będziemy mogli zobaczyć 11 spektakli.
- W niedzielę o 20.00 na rynku odbędzie się steampunkowa parada pod hasłem "Gry i ludzie". Mogę powiedzieć, że pojawi się w wielu miejscach na starówce, ponieważ będzie to parada mobilna, która ma zapraszać ludzi do tego, aby towarzysząc jej wspólnie przeszli ulicami starego miasta - mówi Radiu Opole.

Reżyser tłumaczy, że celem festiwalu, który zorganizowano na ulicy, jest zainteresowanie teatrem szczególnie tych widzów, którzy rzadziej odwiedzają to miejsce.

- Zaletą takiej formy przekazu jest wolność. Jeśli komuś się nie spodoba, może opuścić widowisko i nikt się nie obrazi. Zdajemy sobie z tego sprawę, że widz w połowie spektaklu może stwierdzić, iż ma ochotę pójść na piwo i kiełbaskę. No i ma do tego prawo. Tu nikt nie będzie miał pretensji, że uderzył krzesełkami. W takim teatrze gra się inaczej i używa się innych środków ekspresji niż w tradycyjnym teatrze - podkreślił Styś.

Impreza OpenOpole, w której udział bierze 70 osób, startuje w sobotę o godzinie 15.00 na Placu Wolności występem akordeonisty Grzegorza Kuryły. Godzinę później widzowie będą mogli zobaczyć pokaz cyrkowo-komediowy w okolicach Stawku Barlickiego a o17:30 na rynku rozpocznie się spektakl "Poławiacze Pereł". W sobotę wieczorem przewidziano jeszcze dwie propozycje dla widzów, natomiast w niedziele OpenOpole rozpocznie o godzinie 10.00 na Placu Wolności spektaklem "Maluchy w Krainie Dźwięku". Pełny plan imprezy znajduje się na stronie internetowej festiwalu OpenOpole i stronie Radia Opole.
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 1
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 2

Kultura i rozrywka

2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »