Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-10, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Najbliższy weekend to OpenOPOLE, czyli street art w centrum miasta

Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Teatr na świeżym powietrzu. To propozycja miasta na najbliższy weekend. W sobotę rusza pierwszy festiwal OpenOpole. Główną atrakcją imprezy, która odbędzie się na starówce będzie połączenie teatru z elementami cyrku, muzyki i tańca. - Chodzi o to, by wspólnie się bawić - Leszek Styś, dyrektor artystyczny tego wydarzenia, tłumaczy, że w ciągu dwóch dni na opolskim rynku, Placu Wolności czy przy stawku na ulicy Barlickiego będziemy mogli zobaczyć 11 spektakli.
- W niedzielę o 20.00 na rynku odbędzie się steampunkowa parada pod hasłem "Gry i ludzie". Mogę powiedzieć, że pojawi się w wielu miejscach na starówce, ponieważ będzie to parada mobilna, która ma zapraszać ludzi do tego, aby towarzysząc jej wspólnie przeszli ulicami starego miasta - mówi Radiu Opole.

Reżyser tłumaczy, że celem festiwalu, który zorganizowano na ulicy, jest zainteresowanie teatrem szczególnie tych widzów, którzy rzadziej odwiedzają to miejsce.

- Zaletą takiej formy przekazu jest wolność. Jeśli komuś się nie spodoba, może opuścić widowisko i nikt się nie obrazi. Zdajemy sobie z tego sprawę, że widz w połowie spektaklu może stwierdzić, iż ma ochotę pójść na piwo i kiełbaskę. No i ma do tego prawo. Tu nikt nie będzie miał pretensji, że uderzył krzesełkami. W takim teatrze gra się inaczej i używa się innych środków ekspresji niż w tradycyjnym teatrze - podkreślił Styś.

Impreza OpenOpole, w której udział bierze 70 osób, startuje w sobotę o godzinie 15.00 na Placu Wolności występem akordeonisty Grzegorza Kuryły. Godzinę później widzowie będą mogli zobaczyć pokaz cyrkowo-komediowy w okolicach Stawku Barlickiego a o17:30 na rynku rozpocznie się spektakl "Poławiacze Pereł". W sobotę wieczorem przewidziano jeszcze dwie propozycje dla widzów, natomiast w niedziele OpenOpole rozpocznie o godzinie 10.00 na Placu Wolności spektaklem "Maluchy w Krainie Dźwięku". Pełny plan imprezy znajduje się na stronie internetowej festiwalu OpenOpole i stronie Radia Opole.
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 1
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 2

Kultura i rozrywka

2018-08-17, godz. 17:00 Prudnik: muzeum przyciąga turystów i szykuje się na narodowe święto W wakacje wśród zwiedzających Muzeum Ziemi Prudnickiej dominują mieszkańcy innych regionów. Panuje tam wzmożony ruch wycieczek odwiedzających to miasto, grup ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:50 Prudnik: sztuka łączy opolsko-czeskie pogranicze Dwie wystawy będą efektem wakacyjnego pleneru fotograficznego, który odbył się w Prudniku. Zorganizował go tamtejszy ośrodek kultury we współpracy ze swoim od ... » więcej 2018-08-17, godz. 11:15 Dizzy Boyz Brass Band zagra dla najmłodszych melomanów Trąbki, saksofon czy tuba - takie instrumenty będą mogli odkryć w sobotę (18.08) najmłodsi melomani. W ramach przedostatniego, letniego koncertu rodzinnego sc ... » więcej 2018-08-17, godz. 10:46 Opolscy ułani będą świętowali swój jubileusz Dziesiąta rocznica powstania Stowarzyszenia Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Opolu i Święto Pułku jest okazją, by spotkać się w sobotę z Opolanami. » więcej 2018-08-16, godz. 20:50 Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [ZDJĘCIA] Na ścianie umocnień przeciwpowodziowych powstała niezwykła mozaika stworzona z fragmentów porcelany i kamieni wyrzuconych przez Morze Bałtyckie. Towarzyszy je ... » więcej 2018-08-16, godz. 12:33 Rozstrzygnięto konkurs grantowy Opolskie EDUKO 2018 Spośród 26 złożonych wniosków wyłoniono 14 projektów, które będą współrealizowane łącznie przez 68 podmiotów z obszaru województwa opolskiego od sierpnia do p ... » więcej 2018-08-16, godz. 10:55 Fani Harry'ego Pottera czarują na zamku w Mosznej. "On do złudzenia przypomina Hogwart" Różdżki, szaty, zaklęcia i eliksiry - na zamku w Mosznej trwają kolonie, pt. 'Szkoła Czarodziejów'. Dzieci oraz nastolatkowie spędzają czas w sposób bardzo zb ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:00 Kino w Grodkowie po modernizacji ma się dobrze Grodkowskie kino 'Klaps' od kilku miesięcy znów wyświetla filmy. W seansach, podczas których można obejrzeć najnowsze dzieła filmowe bierze udział średnio kil ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:40 Dzień Energetyka w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych 14 sierpnia przypada rocznica śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego oraz Dzień Energetyka - o. Kolbe jest patronem tej grupy zawodowej. Centralne Muzeum Jeń ... » więcej 2018-08-13, godz. 12:30 "Wersalka" już niemal gotowa. To będzie branicki ośrodek kultury To ma być miejsce zarówno dla seniorów, jak i młodzieży czy miłośników sportu. W Branicach, niemal gotowa jest już 'Wersalka'. Pod tą tajemniczą nazwą kryje s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »