Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-10, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Najbliższy weekend to OpenOPOLE, czyli street art w centrum miasta

Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Teatr na świeżym powietrzu. To propozycja miasta na najbliższy weekend. W sobotę rusza pierwszy festiwal OpenOpole. Główną atrakcją imprezy, która odbędzie się na starówce będzie połączenie teatru z elementami cyrku, muzyki i tańca. - Chodzi o to, by wspólnie się bawić - Leszek Styś, dyrektor artystyczny tego wydarzenia, tłumaczy, że w ciągu dwóch dni na opolskim rynku, Placu Wolności czy przy stawku na ulicy Barlickiego będziemy mogli zobaczyć 11 spektakli.
- W niedzielę o 20.00 na rynku odbędzie się steampunkowa parada pod hasłem "Gry i ludzie". Mogę powiedzieć, że pojawi się w wielu miejscach na starówce, ponieważ będzie to parada mobilna, która ma zapraszać ludzi do tego, aby towarzysząc jej wspólnie przeszli ulicami starego miasta - mówi Radiu Opole.

Reżyser tłumaczy, że celem festiwalu, który zorganizowano na ulicy, jest zainteresowanie teatrem szczególnie tych widzów, którzy rzadziej odwiedzają to miejsce.

- Zaletą takiej formy przekazu jest wolność. Jeśli komuś się nie spodoba, może opuścić widowisko i nikt się nie obrazi. Zdajemy sobie z tego sprawę, że widz w połowie spektaklu może stwierdzić, iż ma ochotę pójść na piwo i kiełbaskę. No i ma do tego prawo. Tu nikt nie będzie miał pretensji, że uderzył krzesełkami. W takim teatrze gra się inaczej i używa się innych środków ekspresji niż w tradycyjnym teatrze - podkreślił Styś.

Impreza OpenOpole, w której udział bierze 70 osób, startuje w sobotę o godzinie 15.00 na Placu Wolności występem akordeonisty Grzegorza Kuryły. Godzinę później widzowie będą mogli zobaczyć pokaz cyrkowo-komediowy w okolicach Stawku Barlickiego a o17:30 na rynku rozpocznie się spektakl "Poławiacze Pereł". W sobotę wieczorem przewidziano jeszcze dwie propozycje dla widzów, natomiast w niedziele OpenOpole rozpocznie o godzinie 10.00 na Placu Wolności spektaklem "Maluchy w Krainie Dźwięku". Pełny plan imprezy znajduje się na stronie internetowej festiwalu OpenOpole i stronie Radia Opole.
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 1
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 2

Kultura i rozrywka

2018-12-12, godz. 10:00 Rusza wspólny jarmark Krapkowic i Gogolina. Potrwa 4 dni, a będzie można zobaczyć żywą szopkę Cztery dni potrwa krapkowicko-gogoliński jarmark bożonarodzeniowy. Od jutra (13.12) do niedzieli (16.12) na krapkowickim rynku będzie można skorzystać z wielu ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:54 VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 2 ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:00 Języki obce znają śpiewająco. IX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w opolskim "Staszicu" Udowadniają, że zagraniczna piosenka może być świetnym sposobem na łatwą i przyjemną naukę języka obcego. Blisko 60 uczestników mierzyło się na scenie Zespołu ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:30 Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA] Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje s ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »