Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-10, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Najbliższy weekend to OpenOPOLE, czyli street art w centrum miasta

Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Leszek Styś reżyser artystyczny festiwalu OpenOPOLE
Teatr na świeżym powietrzu. To propozycja miasta na najbliższy weekend. W sobotę rusza pierwszy festiwal OpenOpole. Główną atrakcją imprezy, która odbędzie się na starówce będzie połączenie teatru z elementami cyrku, muzyki i tańca. - Chodzi o to, by wspólnie się bawić - Leszek Styś, dyrektor artystyczny tego wydarzenia, tłumaczy, że w ciągu dwóch dni na opolskim rynku, Placu Wolności czy przy stawku na ulicy Barlickiego będziemy mogli zobaczyć 11 spektakli.
- W niedzielę o 20.00 na rynku odbędzie się steampunkowa parada pod hasłem "Gry i ludzie". Mogę powiedzieć, że pojawi się w wielu miejscach na starówce, ponieważ będzie to parada mobilna, która ma zapraszać ludzi do tego, aby towarzysząc jej wspólnie przeszli ulicami starego miasta - mówi Radiu Opole.

Reżyser tłumaczy, że celem festiwalu, który zorganizowano na ulicy, jest zainteresowanie teatrem szczególnie tych widzów, którzy rzadziej odwiedzają to miejsce.

- Zaletą takiej formy przekazu jest wolność. Jeśli komuś się nie spodoba, może opuścić widowisko i nikt się nie obrazi. Zdajemy sobie z tego sprawę, że widz w połowie spektaklu może stwierdzić, iż ma ochotę pójść na piwo i kiełbaskę. No i ma do tego prawo. Tu nikt nie będzie miał pretensji, że uderzył krzesełkami. W takim teatrze gra się inaczej i używa się innych środków ekspresji niż w tradycyjnym teatrze - podkreślił Styś.

Impreza OpenOpole, w której udział bierze 70 osób, startuje w sobotę o godzinie 15.00 na Placu Wolności występem akordeonisty Grzegorza Kuryły. Godzinę później widzowie będą mogli zobaczyć pokaz cyrkowo-komediowy w okolicach Stawku Barlickiego a o17:30 na rynku rozpocznie się spektakl "Poławiacze Pereł". W sobotę wieczorem przewidziano jeszcze dwie propozycje dla widzów, natomiast w niedziele OpenOpole rozpocznie o godzinie 10.00 na Placu Wolności spektaklem "Maluchy w Krainie Dźwięku". Pełny plan imprezy znajduje się na stronie internetowej festiwalu OpenOpole i stronie Radia Opole.
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 1
Z Leszkiem Stysiem rozmawia Piotr Wójtowicz 2

Kultura i rozrywka

2018-10-14, godz. 14:33 Zasmakuj historii i... kaszy z ogniska. Trwa kozielski piknik historyczny Strzelaniu z łuku, rzut włócznią lub toporem, a potem odpoczynek przy misce kaszy z mięsiwem, uwarzonym na ognisku. Takie atrakcje czekają na uczestników kozi ... » więcej 2018-10-14, godz. 07:30 "Dobrze jest śpiewać naszemu Panu". Przegląd piosenki religijnej w zabytkowym kościółku Około 30 wykonawców z Opolszczyzny oraz województw ościennych zaprezentowało się w sobotę (13.10) w murach zabytkowego kościoła św. Marcina w Ochodzach. W tym ... » więcej 2018-10-13, godz. 10:17 Twórcy filmów nagrodzeni. "Opolskie Lamy" trafiły do młodych autorów 'Opolskie Lamy' rozdane. Znamy laureatów festiwalu filmowego w Opolu. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. » więcej 2018-10-13, godz. 06:15 Przed nami XX. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Pojawią się zarówno soliści, jak i zespoły. W Ochodzach, w gminie Komprachcice już rusza XX. jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Religijnej 'Dobrze jest ... » więcej 2018-10-12, godz. 19:39 Musicalowe klimaty na koncercie otwierającym VIII Dobrodzień Classic Festival Utwory z najpiękniejszych musicali zabrzmią w sobotę (13.10) w Ozimku. Koncert otworzy VIII edycję Dobrodzień Classic Festival, czyli wydarzenia, które wyrosł ... » więcej 2018-10-12, godz. 17:30 Piosenki o miłości w teatrze Czy można opowiedzieć o różnych odcieniach miłości za pomocą piosenek? Można, zwłaszcza w teatrze - przekonuje reżyser przedstawienia 'Ja mam czas...'. » więcej 2018-10-12, godz. 14:30 Znawcy polskiej piosenki dyskutowali o utworach zaangażowanych Muzeum Polskiej Piosenki zaprosiło do dyskusji o piosenkach zaangażowanych i innych utworach patriotycznych znawców polskiej piosenki, ale zajmujących się zup ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:15 Środowiskowym Dom Samopomocy w Nysie otworzył swoje drzwi dla odwiedzających Dzień otwartych drzwi trwa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nysie. » więcej 2018-10-12, godz. 12:00 Grodków to nie tylko Elsner. Dzieła Weissa zagrają mistrzowie barokowej lutni Grodków, to miejsce narodzin nie tylko Józefa Elsnera, ale także innego kompozytora - Silviusa Leopolda Weissa. Dzieła śląskiego kompozytora i lutnisty doby b ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:00 Filharmonia Opolska znów zaczęła "ostrożnie wciągać" przyszłych melomanów Pierwszy w nowym sezonie artystycznym koncert (12.10) z cyklu 'Strefa gwiazd', będzie jednocześnie realizowany w ramach projektu 'filharmonia / ostrożnie, wci ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »