Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-21, 19:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. "Stawiamy na jakość, a nie na ilość"

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Prawie 100 muzeów w całej Polsce, w tym Muzeum Śląska Opolskiego, już po raz kolejny otwiera swoje drzwi i zachęca mieszkańców do tego, żeby przyjrzeć się dziełom i ich historii.
- Według statystyk, zwiedzający poświęcają na każdy eksponat tylko 8 sekund. Poprzez tę akcję pokazujemy, że warto stawiać na jakość, a nie na ilość zwiedzania - mówi dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. - Nie będziemy oglądać się na ilość, tylko staniemy na chwilę przed jakimiś wybranymi dziełami i spróbujemy dogłębnie je obejrzeć. Spróbujemy się zastanowić, co one do nas mówią. To są spotkania całkiem inne, niż te spotkania codzienne, ponieważ są one dużo bardziej kameralne. Przychodzi kilkanaście osób, ale to są te osoby, które są zainteresowane, które chcą rozmawiać, które chcą godzinę siedzieć przed obrazem i na niego patrzeć - dodaje Filipczyk.

- Cudowna inicjatywa. Nasza percepcja jest nastawiona na szybki przegląd wszystkiego. Mamy szybkie telefony, szybkie łącza. Natomiast na możliwość kontemplacji bardzo potrzebujemy czasu, żebyśmy usiedli sobie w ciszy i spojrzeli na ten obraz w warunkach jego godnych - mówi Andrzej, zwiedzający.

- Ostatnio była mowa o pewnym artyście, który zwiedzał ze znajomymi muzeum. Oni przeszli je całe, a on ten czas spędził przed jednym obrazem. To dowodzi tego, że ta akcja ma sens - dodaje Małgorzata.

W Muzeum Śląska Opolskiego można dziś (21.04) obejrzeć cztery obrazy kontemplacyjne. Dwa pejzaże Leona Tarasewicza i dwa Tadeusza Dominika. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
dr Joanna Filipczyk
Dzień Wolnej Sztuki okiem zwiedzających

Kultura i rozrywka

2018-05-27, godz. 21:22 Zwiedzali kraje i poznawali ich kulturę. Za nami kolejna edycja "Radiowej podróży po oceanie dźwięków" Podróżowali zaczarowanym pociągiem i poznali kulturę różnych krajów. Zakończyła się 4. edycja projektu 'Radiowa podróż po oceanie dźwięków'. Uczestnicy odebra ... » więcej 2018-05-27, godz. 18:32 Żeby pobić rekord Polski zagrali jeden przebój 15 kapel z całej Polski stworzyło największy juwenaliowy zespół w kraju. W ramach Piastonaliów zorganizowano muzyczne bicie rekordu. Na scenie przed domem stu ... » więcej 2018-05-27, godz. 14:45 Witia na zamku w Niemodlinie. Zabytek coraz częściej biorą na warsztat filmowcy Na terenie niemodlińskiego zamku etiudę kręcili studenci katowickiej filmówki. W rolę mnicha wcielił się Jerzy Janeczek, słynny Witia z Samych Swoich. » więcej 2018-05-27, godz. 11:00 Zaśpiewali na cztery strony świata. Koncert w PSP nr 5 w Opolu Najpierw warsztaty z wokalistką gospel, a potem koncert w Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu. Uczniowie klas 1-7 ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu wystąpili wcz ... » więcej 2018-05-26, godz. 22:00 Dwudniowa uczta dla miłośników książek. "Wszyscy powinni brać przykład z tego, co się tutaj dzieje" O książkach, z książkami i dla książek odbyło się w Kędzierzynie-Koźlu dwudniowe święto. Po raz drugi zorganizowano Targi Książki nad Odrą. Prawie 70 wystawcó ... » więcej 2018-05-26, godz. 20:30 Statek zatopiony w dźwiękach. Muzyka rozrywkowa zabrzmiała na Odrze Dwa rejsy muzycznym statkiem przyciągnęły nie tylko komplet pasażerów, ale także zainteresowanie przygodnych obserwatorów. Mowa oczywiście o akcji 'Z orkiestr ... » więcej 2018-05-26, godz. 16:00 Pokój napełni się muzyką już po raz 15. Wkrótce rozpocznie się festiwal weberowski Jak co roku w Boże Ciało w miejscowości Pokój, rozpocznie się Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów, któremu patronuje kompozytor Carl Maria von Weber. » więcej 2018-05-26, godz. 13:00 Rodzinny klimat i światowy poziom. Chwile wzruszeń na finał festiwalu w Mosznej [ZDJĘCIA] Chwile wzruszeń i długie owacje - tak w skrócie można powiedzieć o emocjach, jakie wywołał piątkowy (25.05) koncert na zamku w Mosznej. » więcej 2018-05-26, godz. 09:45 Opolscy harcerze zapraszają na spektakl z przesłaniem „Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca” - sztuka pod takim tytułem zostanie wystawiona jutro (27.05) w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchow ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:30 Egzotyczne wyprawy, zagraniczna kuchnia i wyjątkowa muzyka. Rusza XII Spotkanie Znajomych Podróżników Już po raz 12 do Głogówka zjadą miłośnicy wojaży. Dziś (25.05) rozpoczyna się kolejne Spotkanie Znajomych Podróżników. Przez dwa dni mieszkańcy, ale i turyści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »