Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-21, 19:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. "Stawiamy na jakość, a nie na ilość"

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Prawie 100 muzeów w całej Polsce, w tym Muzeum Śląska Opolskiego, już po raz kolejny otwiera swoje drzwi i zachęca mieszkańców do tego, żeby przyjrzeć się dziełom i ich historii.
- Według statystyk, zwiedzający poświęcają na każdy eksponat tylko 8 sekund. Poprzez tę akcję pokazujemy, że warto stawiać na jakość, a nie na ilość zwiedzania - mówi dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. - Nie będziemy oglądać się na ilość, tylko staniemy na chwilę przed jakimiś wybranymi dziełami i spróbujemy dogłębnie je obejrzeć. Spróbujemy się zastanowić, co one do nas mówią. To są spotkania całkiem inne, niż te spotkania codzienne, ponieważ są one dużo bardziej kameralne. Przychodzi kilkanaście osób, ale to są te osoby, które są zainteresowane, które chcą rozmawiać, które chcą godzinę siedzieć przed obrazem i na niego patrzeć - dodaje Filipczyk.

- Cudowna inicjatywa. Nasza percepcja jest nastawiona na szybki przegląd wszystkiego. Mamy szybkie telefony, szybkie łącza. Natomiast na możliwość kontemplacji bardzo potrzebujemy czasu, żebyśmy usiedli sobie w ciszy i spojrzeli na ten obraz w warunkach jego godnych - mówi Andrzej, zwiedzający.

- Ostatnio była mowa o pewnym artyście, który zwiedzał ze znajomymi muzeum. Oni przeszli je całe, a on ten czas spędził przed jednym obrazem. To dowodzi tego, że ta akcja ma sens - dodaje Małgorzata.

W Muzeum Śląska Opolskiego można dziś (21.04) obejrzeć cztery obrazy kontemplacyjne. Dwa pejzaże Leona Tarasewicza i dwa Tadeusza Dominika. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
dr Joanna Filipczyk
Dzień Wolnej Sztuki okiem zwiedzających

Kultura i rozrywka

2019-01-21, godz. 20:41 Koncert na rzecz opolskiej katedry. Wystąpili Ania Deko i Dżem Ania Deko i zespół Dżem zagrali dla opolskiej Katedry. Koncert charytatywny na rzecz renowacji świątyni zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego przy ul. D ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:42 Wanda Kwietniewska gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Wanda Kwietniewska była bohaterką Małej Akademii Piosenki w Opolu. Artystka zaczynała w Poznaniu w zespole Vist, później występował między innymi z grupą Lomb ... » więcej 2019-01-21, godz. 10:51 "Biesiada z Mickiewiczem" już dziś w Prószkowie 'Biesiada z Mickiewiczem' odbędzie się dzisiaj (21.01) w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Widowisko przygotowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawow ... » więcej 2019-01-21, godz. 07:00 Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski. » więcej 2019-01-20, godz. 19:17 Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach 11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji 'W kole kolędujmy'. Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Bor ... » więcej 2019-01-20, godz. 12:38 Księżyc pod lupą na Uniwersytecie Opolskim Noc Księżycowa na Uniwersytecie Opolskim - z taką propozycją wyszedł Instytut Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii. W programie przewidziano wykłady tematyc ... » więcej 2019-01-19, godz. 20:04 Podziękowali za wsparcie i pokazali, że wiele potrafią. W Opolu odbył się koncert kolęd dzieci z trisomią Po raz kolejny pokazali, że wspólne działanie i codzienna systematyczna praca przynoszą efekty. W opolskim Teatrze Ekostudio, podopieczni stowarzyszenia na Rz ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:00 Krapkowicka Orkiestra Dęta ma 20 lat. Dzisiaj jubileuszowy koncert Krapkowicka Orkiestra Dęta obchodzi dzisiaj swoje 20-lecie. Z tej okazji wydana została płyta oraz odbędzie się uroczysty koncert, w którym krapkowickim muzyk ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »