Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-21, 19:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. "Stawiamy na jakość, a nie na ilość"

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Prawie 100 muzeów w całej Polsce, w tym Muzeum Śląska Opolskiego, już po raz kolejny otwiera swoje drzwi i zachęca mieszkańców do tego, żeby przyjrzeć się dziełom i ich historii.
- Według statystyk, zwiedzający poświęcają na każdy eksponat tylko 8 sekund. Poprzez tę akcję pokazujemy, że warto stawiać na jakość, a nie na ilość zwiedzania - mówi dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. - Nie będziemy oglądać się na ilość, tylko staniemy na chwilę przed jakimiś wybranymi dziełami i spróbujemy dogłębnie je obejrzeć. Spróbujemy się zastanowić, co one do nas mówią. To są spotkania całkiem inne, niż te spotkania codzienne, ponieważ są one dużo bardziej kameralne. Przychodzi kilkanaście osób, ale to są te osoby, które są zainteresowane, które chcą rozmawiać, które chcą godzinę siedzieć przed obrazem i na niego patrzeć - dodaje Filipczyk.

- Cudowna inicjatywa. Nasza percepcja jest nastawiona na szybki przegląd wszystkiego. Mamy szybkie telefony, szybkie łącza. Natomiast na możliwość kontemplacji bardzo potrzebujemy czasu, żebyśmy usiedli sobie w ciszy i spojrzeli na ten obraz w warunkach jego godnych - mówi Andrzej, zwiedzający.

- Ostatnio była mowa o pewnym artyście, który zwiedzał ze znajomymi muzeum. Oni przeszli je całe, a on ten czas spędził przed jednym obrazem. To dowodzi tego, że ta akcja ma sens - dodaje Małgorzata.

W Muzeum Śląska Opolskiego można dziś (21.04) obejrzeć cztery obrazy kontemplacyjne. Dwa pejzaże Leona Tarasewicza i dwa Tadeusza Dominika. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
dr Joanna Filipczyk
Dzień Wolnej Sztuki okiem zwiedzających

Kultura i rozrywka

2018-10-21, godz. 16:30 Motyw z symfonii pretekstem do zabawy. Za nami pierwszy koncert rodzinny w FO [ZDJĘCIA] Zgadywanki, muzyczne prezentacje, bajkowa opowieść i wspólne śpiewanie - takie atrakcje umiliły niedzielne (21.10) spotkanie opolskich rodzin z opolskimi filh ... » więcej 2018-10-21, godz. 10:00 Powódź na scenie Modelatorni. Premiera "Moją ulica płynie rzeka" 'Moją ulicą płynie rzeka' to spektakl, który widzowie zobaczyli w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Za nami premiera spektaklu w reż. Elżbiety Depty op ... » więcej 2018-10-21, godz. 07:00 Kończy się VIII Dobrodzień Classic Festival. Przed nami ostatni koncert Koncertem w Muzeum Diecezjalnym w Opolu zakończy się (21.10) VIII Dobrodzień Classic Festival. » więcej 2018-10-20, godz. 20:00 "Siedmiu Wspaniałych" otworzy dzieci na świat muzyki klasycznej. Ruszają koncerty rodzinne w filharmonii 'Siedmiu Wspaniałych' to cykl koncertów rodzinnych, stworzonych z myślą o potrzebach najmłodszych melomanów. Pierwsze takie spotkanie w najbliższą niedzielę ( ... » więcej 2018-10-20, godz. 18:00 Cybis na nowo. "Wystawa jest trochę prowokacyjna" [ZDJĘCIA] Galeria Muzeum Śląska Opolskiego po długiej przerwie remontowej otworzyła swoje sale wystawiennicze. Zwykle część parterowa prezentowała bogate opolskie zbior ... » więcej 2018-10-20, godz. 13:15 Kameralny koncert przy pełnej sali koncertowej. Vivaldi działa jak magnes Długimi owacjami na stojąco, przy pełnej sali i podwójnym bisem zakończył się piątkowy (20.10) koncert w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-10-20, godz. 11:00 Realne obrazy doprawiane fikcją [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski prezentuje w swojej galerii 'Pierwsze Piętro' w Opolu obrazy Małgorzaty Futkowskiej. » więcej 2018-10-20, godz. 10:00 "Najpiękniejsze melodie świata" zabrzmią w Oleśnie 'Najpiękniejsze melodie świata' to tytuł przedostatniego koncertu w ramach VIII Dobrodzień Classic Festival, który trwa od 13 października na Opolszczyźnie. » więcej 2018-10-20, godz. 07:01 Symfoniczny pop zagościł w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Występująca pod pseudonimem artystycznym Kasai wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów, aranżerka i producentka porwała publiczność w legendarnym ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 I Międzynarodowy Konkurs Baletowy w Opolu Najbliższy weekend upłynie w Opolu pod znakiem baletu dzieci i młodzieży. W sobotę rusza (20.10) I Międzynarodowy Konkurs Baletowy w technikach balet i modern. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »