Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-21, 19:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. "Stawiamy na jakość, a nie na ilość"

Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Wiktoria Palarczyk]
Prawie 100 muzeów w całej Polsce, w tym Muzeum Śląska Opolskiego, już po raz kolejny otwiera swoje drzwi i zachęca mieszkańców do tego, żeby przyjrzeć się dziełom i ich historii.
- Według statystyk, zwiedzający poświęcają na każdy eksponat tylko 8 sekund. Poprzez tę akcję pokazujemy, że warto stawiać na jakość, a nie na ilość zwiedzania - mówi dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. - Nie będziemy oglądać się na ilość, tylko staniemy na chwilę przed jakimiś wybranymi dziełami i spróbujemy dogłębnie je obejrzeć. Spróbujemy się zastanowić, co one do nas mówią. To są spotkania całkiem inne, niż te spotkania codzienne, ponieważ są one dużo bardziej kameralne. Przychodzi kilkanaście osób, ale to są te osoby, które są zainteresowane, które chcą rozmawiać, które chcą godzinę siedzieć przed obrazem i na niego patrzeć - dodaje Filipczyk.

- Cudowna inicjatywa. Nasza percepcja jest nastawiona na szybki przegląd wszystkiego. Mamy szybkie telefony, szybkie łącza. Natomiast na możliwość kontemplacji bardzo potrzebujemy czasu, żebyśmy usiedli sobie w ciszy i spojrzeli na ten obraz w warunkach jego godnych - mówi Andrzej, zwiedzający.

- Ostatnio była mowa o pewnym artyście, który zwiedzał ze znajomymi muzeum. Oni przeszli je całe, a on ten czas spędził przed jednym obrazem. To dowodzi tego, że ta akcja ma sens - dodaje Małgorzata.

W Muzeum Śląska Opolskiego można dziś (21.04) obejrzeć cztery obrazy kontemplacyjne. Dwa pejzaże Leona Tarasewicza i dwa Tadeusza Dominika. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
dr Joanna Filipczyk
Dzień Wolnej Sztuki okiem zwiedzających

Kultura i rozrywka

2018-08-13, godz. 14:40 Dzień Energetyka w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych 14 sierpnia przypada rocznica śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego oraz Dzień Energetyka - o. Kolbe jest patronem tej grupy zawodowej. Centralne Muzeum Jeń ... » więcej 2018-08-13, godz. 12:30 "Wersalka" już niemal gotowa. To będzie branicki ośrodek kultury To ma być miejsce zarówno dla seniorów, jak i młodzieży czy miłośników sportu. W Branicach, niemal gotowa jest już 'Wersalka'. Pod tą tajemniczą nazwą kryje s ... » więcej 2018-08-12, godz. 13:00 Drugi dzień festiwalu OpenOPOLE pełen atrakcji muzycznych i teatralnych Dziś (niedziela 12.08) drugi, ostatni dzień Festiwalu Zdarzeń Artystycznych OpenOPOLE. Impreza organizowana pod gołym niebem to okazja do spotkania z teatrem, ... » więcej 2018-08-12, godz. 12:00 Młodzi muzycy opuszczają Opole, ale koncertowe bogactwo Śląskiego Lata Muzycznego trwa Dwuczęściowym koncertem zakończył się wczoraj (11.08) 29. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu, który przyciągnął w sumie ponad 130 uczestników z różnych stro ... » więcej 2018-08-12, godz. 10:48 Koncert i wieczorne zwiedzanie zabytkowego kościoła w ramach IV Dni Wirtembergowskich w Pokoju Koncert i wieczorne zwiedzanie zabytkowego kościoła. Takie atrakcje czekają już dziś (12.08) w miejscowości Pokój w ramach IV Dni Wirtembergowskich, czyli na ... » więcej 2018-08-12, godz. 10:00 Rysują z przymrużeniem oka - nad Jeziorem Nyskim trwa VII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury Jeszcze dzisiaj (12.08) artyści będą się wymieniać doświadczeniami i rysować m.in. mieszkańców Nysy, czy lokalnych polityków. W plenerze biorą udział najlepsi ... » więcej 2018-08-12, godz. 08:00 III edycja Tarnogrania już za nami. Jurorzy postawili na zespół Dobs z Opola. Nagroda publiczności ponownie trafia do ... Zespół Dobs z Opola zdobył główną nagrodę III edycji Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej Tarnogranie w Tarnowcu w powiecie brzeskim. » więcej 2018-08-11, godz. 20:00 W niedzielę i środę w Głubczycach atrakcje muzyczne i teatralne. Motywem patriotyzm i odzyskanie niepodległosci Dwie muzyczne imprezy o charakterze patriotyczno-niepodległościowym zaplanowano na długi weekend w Głubczycach. Pierwsze z wydarzeń to niedzielny (12.08) konc ... » więcej 2018-08-11, godz. 14:00 Klasyka, wiersze Brzechwy i sekrety saksofonu. Koncert rodzinny w FO już dziś 'Klasyka nie tylko dla smyka - z wierszami Jana Brzechwy' - to propozycja na sobotnie (11.08) popołudnie, przygotowana przez Filharmonię Opolską. Jest to kont ... » więcej 2018-08-11, godz. 14:00 Kino plenerowe w Kędzierzynie-Koźlu dla każdego Kino plenerowe to tradycyjna propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury na sierpień, kiedy to za darmo można obejrzeć ciekawe filmy w parku, na świeżym powietrzu » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »