Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-24, 08:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Ligocie Dolnej koło Góry św. Anny powstaje nietypowe muzeum

W Ligocie Dolnej koło Góry św. Anny powstaje nietypowe muzeum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Ligocie Dolnej koło Góry św. Anny powstaje nietypowe muzeum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Ligocie Dolnej, małej wiosce w gminie Strzelce Opolskie, od soboty będzie działać nietypowe muzeum. Jego twórca - Ryszard Makowiecki przez lata zbierał stare, święte obrazy, kościelne rzeźby i inne dewocjonalia. W dawnej karczmie trwają ostatnie przygotowania do otwarcia.
- Wszystkich obiektów, które tu zaprezentujemy jest ponad tysiąc – mówi Ryszard Makowiecki. - To jest największa w Polsce kolekcja obrazów świętych wykonanych w technice druku, oleodruku, litografii i chromolitografii. Tych obrazów jest ponad 700. W dawnych czasach ludzie z pietyzmem podchodzili do obrazów, do produkcji. W dzisiejszych czasach niestety, jeśli chcemy kupić święty obraz jesteśmy zmuszeni do zakupu rzeczy, które zostały wyprodukowane w Chinach lub na Tajwanie.

Poza obrazami są rzeźby, krzyże, świeczniki czy też baldachim procesyjny, sztandar oraz ozdobna ławka pochodząca z jednego z klasztorów. Wszystkie obiekty zostały podarowane lub kupione na giełdach staroci w Polsce, Czechach i Niemczech.

W Ligocie Dolnej, wiosce w której jest 14 zamieszkałych domów, jest to już drugi obiekt o roli muzealnej. Pierwszą była stworzona przez mieszkańców izba pamięci poświęcona historii szkoły lotników.
Ryszard Makowiecki

Wiadomości z regionu

2018-05-20, godz. 10:42 I dla malucha i dla seniora. Taki plac zabaw chce mieć opolskie osiedle Armii Krajowej Nowe huśtawki, podział na strefy zabaw - od malucha po seniora, a docelowo nawet letnia kawiarenka - to wszystko zakłada pomysł na rewitalizację placu zabaw n ... » więcej 2018-05-20, godz. 10:10 Aleksandra Bodora i Bartłomiej Zajda najpiękniejszymi mieszkańcami Opolszczyzny W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu zakończyła się gala wyborów Miss i Mistera Opolszczyzny 2018. Kandydatki i kandydaci zaprezentowali się w pięciu ... » więcej 2018-05-20, godz. 07:05 Akcja "Polska jest jedna" zawitała do Kędzierzyna-Koźla i Grodźca. Gościem i prelegentem był poseł Piotrowicz [FILM, Z ... Stanisław Piotrowicz spotkał się (19.05) z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla i Grodźca w ramach akcji 'Polska jest jedna'. Poseł Prawa i Sprawiedliwości mówił mi ... » więcej 2018-05-20, godz. 07:00 Dziś odsłonięcie pomnika założyciela Opola Kazimierza I Opolskiego - Kompozycja pomnika jest nowatorska, dlatego było to trudne zadanie, najtrudniejsze w mojej karierze - powiedział w porannej rozmowie 'W Cztery Oczy' Wit Pic ... » więcej 2018-05-20, godz. 06:00 Dzieci stworzą mini poradnik o zachowywaniach względem niepełnosprawnych Ruszył konkurs plastyczny skierowany do najmłodszych mieszkańców Opola. Zadaniem dzieci jest przedstawienie, w formie rysunku, odpowiednich zachowań względem ... » więcej 2018-05-20, godz. 00:40 Wypadek w Jełowej. Na ulicy Oleskiej doszło do zderzenia dwóch samochodów Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-05-19, godz. 22:00 Opole: autobusy nazwane na cześć miast partnerskich Opolskie autobusy mają nowe nazwy. 5 nowych przegubowców Miejskiego Zakładu Komunikacji otrzymało imiona miast partnerskich Opola. W ramach obchodów dni miast ... » więcej 2018-05-19, godz. 21:10 Biała: współpraca z Marienheide jest na fali wznoszącej 25 -lecie partnerstwa świętują Biała i niemieckie Marienheide. Związane z tym obchody odbywają się w naszym regionie. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie ... » więcej 2018-05-19, godz. 21:04 Dni Opola: rycerze skrzyżowali miecze Po walkach narzekali na słońce, które rozgrzewało zbroje i hełmy. Członkowie Opolskiego Bractwa Rycerskiego stoczyli walki, którym przyglądali się opolanie. W ... » więcej 2018-05-19, godz. 19:26 Dwa wypadki z udziałem motocyklistów w powiecie namysłowskim Do zdarzeń doszło w Lubnowie i samym Namysłowie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »