Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-24, 08:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Ligocie Dolnej koło Góry św. Anny powstaje nietypowe muzeum

W Ligocie Dolnej koło Góry św. Anny powstaje nietypowe muzeum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Ligocie Dolnej koło Góry św. Anny powstaje nietypowe muzeum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Ligocie Dolnej, małej wiosce w gminie Strzelce Opolskie, od soboty będzie działać nietypowe muzeum. Jego twórca - Ryszard Makowiecki przez lata zbierał stare, święte obrazy, kościelne rzeźby i inne dewocjonalia. W dawnej karczmie trwają ostatnie przygotowania do otwarcia.
- Wszystkich obiektów, które tu zaprezentujemy jest ponad tysiąc – mówi Ryszard Makowiecki. - To jest największa w Polsce kolekcja obrazów świętych wykonanych w technice druku, oleodruku, litografii i chromolitografii. Tych obrazów jest ponad 700. W dawnych czasach ludzie z pietyzmem podchodzili do obrazów, do produkcji. W dzisiejszych czasach niestety, jeśli chcemy kupić święty obraz jesteśmy zmuszeni do zakupu rzeczy, które zostały wyprodukowane w Chinach lub na Tajwanie.

Poza obrazami są rzeźby, krzyże, świeczniki czy też baldachim procesyjny, sztandar oraz ozdobna ławka pochodząca z jednego z klasztorów. Wszystkie obiekty zostały podarowane lub kupione na giełdach staroci w Polsce, Czechach i Niemczech.

W Ligocie Dolnej, wiosce w której jest 14 zamieszkałych domów, jest to już drugi obiekt o roli muzealnej. Pierwszą była stworzona przez mieszkańców izba pamięci poświęcona historii szkoły lotników.
Ryszard Makowiecki

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Ciecierzyn: Rodzina Aleksandry J. nie korzystała z pomocy społecznej, ale to pracownicy OPS powiadomili policję o możl ... - Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie na polecenie kierownika powiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Aleksandrę J. z Ciec ... » więcej 2018-12-15, godz. 11:30 Tułowice będą miały prawdziwe centrum. Szykuje się przebudowa miasta Deptak, fontanna i miejsce odpoczynku - Tułowice będą miały swoje centrum. Burmistrz miasta Andrzej Wesołowski, rozpoczął pierwsze działania związane z przebu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »