Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-26, 14:35 Autor: Ewelina Laxy

"Kochał Śląsk. Na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy go znali". W Opolu pożegnano Jana Goczoła

Pogrzeb Jana Goczoła [fot. Ewelina Laxy]
Pogrzeb Jana Goczoła [fot. Ewelina Laxy]
Pogrzeb Jana Goczoła [fot. Ewelina Laxy]
Pogrzeb Jana Goczoła [fot. Ewelina Laxy]
Pogrzeb Jana Goczoła [fot. Ewelina Laxy]
Pogrzeb Jana Goczoła [fot. Ewelina Laxy]
Pożegnano "Dziedzica Śląskości". Na cmentarzu w Opolu-Półwsi najbliżsi, przyjaciele i literaci pożegnali Jana Goczoła.
Jak zaznacza Marian Buchowski z opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Goczoł na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy go znali. - Łączył w sobie, trochę oksymoroniczne zestawienie: z jednej strony ogromną wrażliwość, słuch językowy, wyobraźnię, a z drugiej taką żyłkę społecznikowską. Uformowało się jego przekonanie o tym, że jego terenem eksploatacji artystycznej jest Śląsk, który stał się z biegiem czasu rodzajem Jankowej obsesji.

Pisarz był wielokrotnie odznaczany nagrodami literackimi i państwowymi. Jego poezja łączyła w sobie wiele wątków, ale najważniejszym z nich był zawsze Śląsk.

- Jan Goczoł to poeta osobny i odrębny - dodaje poeta i krytyk literacki Bartosz Suwiński. - Zawsze zainteresowany tym, co najmniejsze. Był poetą niezwykle czułym na każdy powab rzeczywistości, na falowanie rzeczywistości. Na rozmaite niuanse, na które zwracał nam uwagę i przywracał je wierszami. Był człowiekiem, który jako pisarz zdawał nam sprawę, że być może najbliżej, z drugim człowiekiem możemy być poprzez dobre słowa.

Prozaik i poeta Jan Goczoł urodził się w Rozmierzy, w powiecie strzeleckim. Opublikował 9 tomików wierszy. Pracował jako dziennikarz, dwukrotnie był posłem na sejm IX i X kadencji. Zmarł 22 lutego. Miał 84 lata.
Marian Buchowski
Bartosz Suwiński

Kultura i rozrywka

2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej 2019-04-16, godz. 12:55 Opole będzie hucznie świętować 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. Szykuje się wielki koncert przy CWK 15 hitów na 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. 4 maja Urząd Miasta Opola wspólnie z urzędem marszałkowskim organizuje koncert przy Centrum Wystawienniczo-Ko ... » więcej 2019-04-16, godz. 07:42 Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA] Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyst ... » więcej 2019-04-15, godz. 20:00 Rodzinne warsztaty wielkanocne w opolskiej MBP Tradycyjne opolskie kroszonki i bukszpanowe palmy wielkanocne wykonali dziś (15.04) najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Op ... » więcej 2019-04-15, godz. 03:31 "Beniowski. Ballada bez bohatera" najlepszym spektaklem 44. OKT. Jury było jednogłośne [ZDJĘCIA] Nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego otrzymał spektakl 'Beniowski. Ballada bez bohatera' Juliusza Słowackiego w reż. Małgorzaty Warsickiej z Teatru Now ... » więcej 2019-04-14, godz. 21:37 Przetworzone prace plastyczne posłużyły do zrobienia instalacji Laureatka corocznego konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej pokazuje swoją instalację. » więcej 2019-04-14, godz. 19:00 44. OKT: "Zemsta", czyli dynamika Pawła Aignera 'Zemstę' Aleksandra Fredry w reż. Pawła Aignera zobaczyła publiczność 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. To jedno z siedmiu przedstawień, ... » więcej 2019-04-14, godz. 18:30 44. OKT: Mrożek czytany na Wyspie Bolko W ramach imprez towarzyszących 44. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym 'Klasyka Żywa' opolscy aktorzy przygotowali klasykę czytaną. Tym razem Leszek Malec i Bar ... » więcej 2019-04-14, godz. 16:08 44. OKT: "Pan Tadeusz..." z dużymi pokładami humoru Piątym przedstawieniem konkursowym, który zobaczyli widzowie 44. Opolskich Konfrontacji teatralnych 'Klasyka żywa' było 'Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na L ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »