Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-25, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka umili drugi dzień świąt. Orkiestra Pokoleń na bis w katedrze

Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Muzyka wielkich mistrzów zabrzmi w drugi dzień świąt (26.12) w opolskiej katedrze. Koncert z muzyką bożonarodzeniową stał się już jedną z tradycji, a jest to klasyczna alternatywa dla koncertów z kolędami i pastorałkami.
Bazę stanowią absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, do których dołączają także obecni uczniowie. Całość łączy się w Orkiestrę Kameralną Absolwentów PSM pod dyrekcją wieloletniego dyrygenta i opiekun orkiestry, Huberta Prochoty.

- Już od paru lat spotykamy się w drugi dzień świąt, żeby wspólnie koncertować - mówi Prochota. - Nie kolędujemy. Myślę, że kolęd jest sporo, a dla muzyków ważna jest muzyka artystyczna. Mnie się wydaje, że właśnie tej muzyki jest troszkę za mało w okresie świątecznym.

Wszystko zaczęło się z naturalnej i dość spontanicznej potrzeby wspólnego muzykowania w gronie przyjaciół. Dziś jest to już kilkuletnia tradycja koncertów muzyki klasycznej w opolskich kościołach. Nie zmienia się zapał młodych ludzi, idea łączenia pokoleń orkiestrowiczów (dawnych i obecnych uczniów opolskiej PSM) pod dyrekcją i źródło muzyczne.

- W programie musi znaleźć się concerto grosso na Boże Narodzenie Corellego [Concerto grosso g-moll 'Fatto per la Notte di Natale' op. 6 nr 8 - przyp. red.] - mówi Hubert Prochota. - Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez tego utworu. Dodatkowo jeszcze fragmenty wokalno-instrumentalne J.S. Bacha czy G.F. Händla z naszymi wybitnymi absolwentami.

W tym roku koncertu wysłuchamy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Absolwentów PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty oraz solistów. Obok orkiestry wystąpią: Oskar Koziołek-Goetz (bas-baryton), Maciej Lamm (organy) i Paweł Hadaschik (trąbka).

Dodajmy, że tradycyjny koncert tym razem odbędzie się pod hasłem "Orkiestra Pokoleń na bis". Jest to nawiązanie do lutowego koncertu, jaki odbył się w Filharmonii Opolskiej w ramach 70-lecia szkoły muzycznej i 800-lecia Opola, a który był transmitowany i retransmitowany w Radiu Opole i Radiu Opole 2.

Koncert, który odbędzie się 26 grudnia w opolskiej katedrze, będzie także okazją, by wesprzeć restaurowaną aktualnie świątynię. Początek wydarzenia o godzinie 17:15. Wstęp jest bezpłatny. Radia Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Hubert Prochota opowiada o koncertcie w audycji "Opolskie klasycznie" (DAB+)

Kultura i rozrywka

2019-01-23, godz. 14:45 Angielski dramat kina niezależnego w Kinie Studio w Opolu Działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu Kino Studio proponuje w czwartkowe wieczory filmy, które nie pojawiają się w dużych kinach. » więcej 2019-01-23, godz. 11:45 Filmowy Wieczór OZcarowy w Ozimku Dom Kultury w Ozimku w ramach 'Filmowego Wieczoru OZcarowego' zaprezentuje film promocyjny zatytułowany 'Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów', który powstał w ra ... » więcej 2019-01-23, godz. 09:46 Styczniowa "Środa w Instytucie Śląskim" Instytut Ślaski w Opolu zaprasza na comiesięczne otwarte zebranie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. » więcej 2019-01-22, godz. 15:44 "Służące od wszystkiego". O nich posłuchacie w MBP w Opolu 'Służące do wszystkiego' - o tej książce opowie jutro (23.01) w Opolu Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka opisała życie kobiet z najniższego szczebla w hierarch ... » więcej 2019-01-21, godz. 20:41 Koncert na rzecz opolskiej katedry. Wystąpili Ania Deko i Dżem Ania Deko i zespół Dżem zagrali dla opolskiej Katedry. Koncert charytatywny na rzecz renowacji świątyni zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego przy ul. D ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:42 Wanda Kwietniewska gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Wanda Kwietniewska była bohaterką Małej Akademii Piosenki w Opolu. Artystka zaczynała w Poznaniu w zespole Vist, później występował między innymi z grupą Lomb ... » więcej 2019-01-21, godz. 10:51 "Biesiada z Mickiewiczem" już dziś w Prószkowie 'Biesiada z Mickiewiczem' odbędzie się dzisiaj (21.01) w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Widowisko przygotowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawow ... » więcej 2019-01-21, godz. 07:00 Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski. » więcej 2019-01-20, godz. 19:17 Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach 11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji 'W kole kolędujmy'. Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Bor ... » więcej 2019-01-20, godz. 12:38 Księżyc pod lupą na Uniwersytecie Opolskim Noc Księżycowa na Uniwersytecie Opolskim - z taką propozycją wyszedł Instytut Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii. W programie przewidziano wykłady tematyc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »