Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-25, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka umili drugi dzień świąt. Orkiestra Pokoleń na bis w katedrze

Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Muzyka wielkich mistrzów zabrzmi w drugi dzień świąt (26.12) w opolskiej katedrze. Koncert z muzyką bożonarodzeniową stał się już jedną z tradycji, a jest to klasyczna alternatywa dla koncertów z kolędami i pastorałkami.
Bazę stanowią absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, do których dołączają także obecni uczniowie. Całość łączy się w Orkiestrę Kameralną Absolwentów PSM pod dyrekcją wieloletniego dyrygenta i opiekun orkiestry, Huberta Prochoty.

- Już od paru lat spotykamy się w drugi dzień świąt, żeby wspólnie koncertować - mówi Prochota. - Nie kolędujemy. Myślę, że kolęd jest sporo, a dla muzyków ważna jest muzyka artystyczna. Mnie się wydaje, że właśnie tej muzyki jest troszkę za mało w okresie świątecznym.

Wszystko zaczęło się z naturalnej i dość spontanicznej potrzeby wspólnego muzykowania w gronie przyjaciół. Dziś jest to już kilkuletnia tradycja koncertów muzyki klasycznej w opolskich kościołach. Nie zmienia się zapał młodych ludzi, idea łączenia pokoleń orkiestrowiczów (dawnych i obecnych uczniów opolskiej PSM) pod dyrekcją i źródło muzyczne.

- W programie musi znaleźć się concerto grosso na Boże Narodzenie Corellego [Concerto grosso g-moll 'Fatto per la Notte di Natale' op. 6 nr 8 - przyp. red.] - mówi Hubert Prochota. - Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez tego utworu. Dodatkowo jeszcze fragmenty wokalno-instrumentalne J.S. Bacha czy G.F. Händla z naszymi wybitnymi absolwentami.

W tym roku koncertu wysłuchamy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Absolwentów PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty oraz solistów. Obok orkiestry wystąpią: Oskar Koziołek-Goetz (bas-baryton), Maciej Lamm (organy) i Paweł Hadaschik (trąbka).

Dodajmy, że tradycyjny koncert tym razem odbędzie się pod hasłem "Orkiestra Pokoleń na bis". Jest to nawiązanie do lutowego koncertu, jaki odbył się w Filharmonii Opolskiej w ramach 70-lecia szkoły muzycznej i 800-lecia Opola, a który był transmitowany i retransmitowany w Radiu Opole i Radiu Opole 2.

Koncert, który odbędzie się 26 grudnia w opolskiej katedrze, będzie także okazją, by wesprzeć restaurowaną aktualnie świątynię. Początek wydarzenia o godzinie 17:15. Wstęp jest bezpłatny. Radia Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Hubert Prochota opowiada o koncertcie w audycji "Opolskie klasycznie" (DAB+)

Kultura i rozrywka

2018-10-16, godz. 20:00 Dzień Ukraiński w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Warsztaty plastyczne i koncert muzyki ludowej - to propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na Dzień Ukraiński. Opolanie wykonali własnoręcznie amul ... » więcej 2018-10-16, godz. 15:00 Animowana opowieść o historii mniejszości niemieckiej w Polsce Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało film animowany zatytułowany 'Niemcy w Polsce'. » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Już niedługo będzie lepszy dostęp do Krapkowickiego Domu Kultury. Zyskają też uczestnicy zajęć stałych Trwa remont Krapkowickiego Domu Kultury. Modernizacja ma na celu przede wszystkim ułatwienie dostępu do biur i wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni do prow ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:15 Spotkanie z muzyką chóralną w Filharmonii Opolskiej W koncercie zatytułowanym 'Narodowe Śpiewanie w Opolu', który odbędzie się we wtorek (16.10) wezmą udział zespoły z Głuchołaz, Głubczyc, Głogówka i Strzelec O ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:45 Opolskie maluchy poznają Austrię Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu ruszyła z cyklem spotkań pod hasłem 'Austria Czyta'. Czytanie na kolanie, zwiedzanie tematycznych wystaw, czy wykłady ... » więcej 2018-10-15, godz. 16:30 Ilona Wiśniewska odwiedzi WBP. Opowie o grenlandzkiej wyspie Autorka reportaży z dalekiej Północy będzie we wtorek (16.10) gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Ilona Wiśniewska opowie o najnowszej książce ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:04 Zbierają stare zdjęcia, by wydać je w książce Mieszkańcy gminy Jemielnica, którzy mają w domu stare fotografie, mogą zostać współautorami albumu o przeszłości tych terenów. W ramach projektu 'Ocalić od za ... » więcej 2018-10-14, godz. 14:33 Zasmakuj historii i... kaszy z ogniska. Trwa kozielski piknik historyczny Strzelaniu z łuku, rzut włócznią lub toporem, a potem odpoczynek przy misce kaszy z mięsiwem, uwarzonym na ognisku. Takie atrakcje czekają na uczestników kozi ... » więcej 2018-10-14, godz. 07:30 "Dobrze jest śpiewać naszemu Panu". Przegląd piosenki religijnej w zabytkowym kościółku Około 30 wykonawców z Opolszczyzny oraz województw ościennych zaprezentowało się w sobotę (13.10) w murach zabytkowego kościoła św. Marcina w Ochodzach. W tym ... » więcej 2018-10-13, godz. 10:17 Twórcy filmów nagrodzeni. "Opolskie Lamy" trafiły do młodych autorów 'Opolskie Lamy' rozdane. Znamy laureatów festiwalu filmowego w Opolu. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »