Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-25, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka umili drugi dzień świąt. Orkiestra Pokoleń na bis w katedrze

Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Muzyka wielkich mistrzów zabrzmi w drugi dzień świąt (26.12) w opolskiej katedrze. Koncert z muzyką bożonarodzeniową stał się już jedną z tradycji, a jest to klasyczna alternatywa dla koncertów z kolędami i pastorałkami.
Bazę stanowią absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, do których dołączają także obecni uczniowie. Całość łączy się w Orkiestrę Kameralną Absolwentów PSM pod dyrekcją wieloletniego dyrygenta i opiekun orkiestry, Huberta Prochoty.

- Już od paru lat spotykamy się w drugi dzień świąt, żeby wspólnie koncertować - mówi Prochota. - Nie kolędujemy. Myślę, że kolęd jest sporo, a dla muzyków ważna jest muzyka artystyczna. Mnie się wydaje, że właśnie tej muzyki jest troszkę za mało w okresie świątecznym.

Wszystko zaczęło się z naturalnej i dość spontanicznej potrzeby wspólnego muzykowania w gronie przyjaciół. Dziś jest to już kilkuletnia tradycja koncertów muzyki klasycznej w opolskich kościołach. Nie zmienia się zapał młodych ludzi, idea łączenia pokoleń orkiestrowiczów (dawnych i obecnych uczniów opolskiej PSM) pod dyrekcją i źródło muzyczne.

- W programie musi znaleźć się concerto grosso na Boże Narodzenie Corellego [Concerto grosso g-moll 'Fatto per la Notte di Natale' op. 6 nr 8 - przyp. red.] - mówi Hubert Prochota. - Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez tego utworu. Dodatkowo jeszcze fragmenty wokalno-instrumentalne J.S. Bacha czy G.F. Händla z naszymi wybitnymi absolwentami.

W tym roku koncertu wysłuchamy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Absolwentów PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty oraz solistów. Obok orkiestry wystąpią: Oskar Koziołek-Goetz (bas-baryton), Maciej Lamm (organy) i Paweł Hadaschik (trąbka).

Dodajmy, że tradycyjny koncert tym razem odbędzie się pod hasłem "Orkiestra Pokoleń na bis". Jest to nawiązanie do lutowego koncertu, jaki odbył się w Filharmonii Opolskiej w ramach 70-lecia szkoły muzycznej i 800-lecia Opola, a który był transmitowany i retransmitowany w Radiu Opole i Radiu Opole 2.

Koncert, który odbędzie się 26 grudnia w opolskiej katedrze, będzie także okazją, by wesprzeć restaurowaną aktualnie świątynię. Początek wydarzenia o godzinie 17:15. Wstęp jest bezpłatny. Radia Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Hubert Prochota opowiada o koncertcie w audycji "Opolskie klasycznie" (DAB+)

Kultura i rozrywka

2018-08-21, godz. 11:31 Argentyńskie tanga w sercu Wyspy Bolko. Śląskie Lato Muzyczne dobiega końca Plenerowy koncert zakończy trwający od początku miesiąca 12. Festiwal 'Śląskie Lato Muzyczne'. Finał festiwalu nastąpi w środę (22.08). » więcej 2018-08-20, godz. 14:00 Kawałek Europy i argentyńskie klimaty w sercu Głogówka. Przed nami kolejny "Heuriger" W najbliższy wtorek (21.08) odbędzie się kolejny koncert pod hasłem 'Heuriger'. Wystąpią artyści związani z projektem Baltic Neopolis Virtuosi, którego trzon ... » więcej 2018-08-19, godz. 12:30 Ostatni raz latynoska muzyka porwała opolan do tańca na deskach amfiteatru Dziś (19.08) zakończył się cykl wakacyjnych bezpłatnych spotkań z zumbą na świeżym powietrzu. Zarówno panie, jak i panowie w każdą niedzielę przez te dwa mies ... » więcej 2018-08-17, godz. 17:00 Prudnik: muzeum przyciąga turystów i szykuje się na narodowe święto W wakacje wśród zwiedzających Muzeum Ziemi Prudnickiej dominują mieszkańcy innych regionów. Panuje tam wzmożony ruch wycieczek odwiedzających to miasto, grup ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:50 Prudnik: sztuka łączy opolsko-czeskie pogranicze Dwie wystawy będą efektem wakacyjnego pleneru fotograficznego, który odbył się w Prudniku. Zorganizował go tamtejszy ośrodek kultury we współpracy ze swoim od ... » więcej 2018-08-17, godz. 11:15 Dizzy Boyz Brass Band zagra dla najmłodszych melomanów Trąbki, saksofon czy tuba - takie instrumenty będą mogli odkryć w sobotę (18.08) najmłodsi melomani. W ramach przedostatniego, letniego koncertu rodzinnego sc ... » więcej 2018-08-17, godz. 10:46 Opolscy ułani będą świętowali swój jubileusz Dziesiąta rocznica powstania Stowarzyszenia Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Opolu i Święto Pułku jest okazją, by spotkać się w sobotę z Opolanami. » więcej 2018-08-16, godz. 20:50 Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [ZDJĘCIA] Na ścianie umocnień przeciwpowodziowych powstała niezwykła mozaika stworzona z fragmentów porcelany i kamieni wyrzuconych przez Morze Bałtyckie. Towarzyszy je ... » więcej 2018-08-16, godz. 12:33 Rozstrzygnięto konkurs grantowy Opolskie EDUKO 2018 Spośród 26 złożonych wniosków wyłoniono 14 projektów, które będą współrealizowane łącznie przez 68 podmiotów z obszaru województwa opolskiego od sierpnia do p ... » więcej 2018-08-16, godz. 10:55 Fani Harry'ego Pottera czarują na zamku w Mosznej. "On do złudzenia przypomina Hogwart" Różdżki, szaty, zaklęcia i eliksiry - na zamku w Mosznej trwają kolonie, pt. 'Szkoła Czarodziejów'. Dzieci oraz nastolatkowie spędzają czas w sposób bardzo zb ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »