Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-25, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka umili drugi dzień świąt. Orkiestra Pokoleń na bis w katedrze

Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Świąteczny koncert z 2016 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
skrzypce © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolska katedra © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Koncert "Orkiestra Pokoleń na bis" na rzecz Katedry Opolskiej już we wtorek
Muzyka wielkich mistrzów zabrzmi w drugi dzień świąt (26.12) w opolskiej katedrze. Koncert z muzyką bożonarodzeniową stał się już jedną z tradycji, a jest to klasyczna alternatywa dla koncertów z kolędami i pastorałkami.
Bazę stanowią absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, do których dołączają także obecni uczniowie. Całość łączy się w Orkiestrę Kameralną Absolwentów PSM pod dyrekcją wieloletniego dyrygenta i opiekun orkiestry, Huberta Prochoty.

- Już od paru lat spotykamy się w drugi dzień świąt, żeby wspólnie koncertować - mówi Prochota. - Nie kolędujemy. Myślę, że kolęd jest sporo, a dla muzyków ważna jest muzyka artystyczna. Mnie się wydaje, że właśnie tej muzyki jest troszkę za mało w okresie świątecznym.

Wszystko zaczęło się z naturalnej i dość spontanicznej potrzeby wspólnego muzykowania w gronie przyjaciół. Dziś jest to już kilkuletnia tradycja koncertów muzyki klasycznej w opolskich kościołach. Nie zmienia się zapał młodych ludzi, idea łączenia pokoleń orkiestrowiczów (dawnych i obecnych uczniów opolskiej PSM) pod dyrekcją i źródło muzyczne.

- W programie musi znaleźć się concerto grosso na Boże Narodzenie Corellego [Concerto grosso g-moll 'Fatto per la Notte di Natale' op. 6 nr 8 - przyp. red.] - mówi Hubert Prochota. - Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez tego utworu. Dodatkowo jeszcze fragmenty wokalno-instrumentalne J.S. Bacha czy G.F. Händla z naszymi wybitnymi absolwentami.

W tym roku koncertu wysłuchamy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Absolwentów PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty oraz solistów. Obok orkiestry wystąpią: Oskar Koziołek-Goetz (bas-baryton), Maciej Lamm (organy) i Paweł Hadaschik (trąbka).

Dodajmy, że tradycyjny koncert tym razem odbędzie się pod hasłem "Orkiestra Pokoleń na bis". Jest to nawiązanie do lutowego koncertu, jaki odbył się w Filharmonii Opolskiej w ramach 70-lecia szkoły muzycznej i 800-lecia Opola, a który był transmitowany i retransmitowany w Radiu Opole i Radiu Opole 2.

Koncert, który odbędzie się 26 grudnia w opolskiej katedrze, będzie także okazją, by wesprzeć restaurowaną aktualnie świątynię. Początek wydarzenia o godzinie 17:15. Wstęp jest bezpłatny. Radia Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Hubert Prochota opowiada o koncertcie w audycji "Opolskie klasycznie" (DAB+)

Kultura i rozrywka

2018-06-20, godz. 16:30 Dysonans i dysharmonia, czyli spotkanie ze Sławomirem Kuźnickim Sławomir Kuźnicki - doktor literaturoznawstwa, krytyk literacki i poeta, będzie gościem na spotkaniu autorskim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-06-20, godz. 14:00 Leszek Ołdak nagrodzony na Satyrykonie Opolski grafik, satyryk i karykaturzysta Leszek Ołdak zdobył srebrny medal podczas 41. edycji Satyrykonu 2018 w Legnicy. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30 Balet "Sen", czyli kolejne spotkanie z cyklu "Muzyka w Klubowym Fotelu" Biblioteka Muzyczna w Opolu po raz kolejny organizuje spotkanie w ramach akcji 'Muzyka w Klubowym Fotelu'. To okazja by zapoznać się ze zgromadzonymi przez bi ... » więcej 2018-06-20, godz. 11:00 "Szczęście w pracy" - spotkanie z Radosławem Walczakiem Dr Radosław Walczak poprowadzi ostatnie w tym roku akademickim wydarzenie z serii 'Psychologia w praktyce', które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publiczn ... » więcej 2018-06-19, godz. 21:00 Ożywią stare fotografie. Każdy może zagrać w nietypowym filmie Każdy może wystąpić w filmie i zapisać się w historii Kędzierzyna-Koźla. Jutro (20.06) odbędzie się casting, a potrzebnych jest sporo osób, które wcielą się w ... » więcej 2018-06-19, godz. 19:55 Opolska dziennikarka i pisarka spotkała się z czytelnikami Tym razem Teresa Zielińska zaprezentowała czytelnikom swoją najnowszą książkę zatytułowaną (O)Polskie Antypody. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Pu ... » więcej 2018-06-19, godz. 18:12 IX Opolskie Dni Kresowe pod znakiem wierszy Kresowiaków i regionalnych potraw Prezentacją publikacji 'Kresowianie piszą wiersze... ' poświęconą twórczości mieszkańców województwa opolskiego rozpoczęły się Opolskie Dni Kresowian. Zbiorow ... » więcej 2018-06-19, godz. 14:30 Wzrost wyników finansowych w instytucjach kulturalnych województwa - 6 instytucji kultury, które podlegają pod samorząd województwa ma dodatnie wyniki finansowe - powiedziała w porannej rozmowie Radia Opole Agnieszka Kamińska ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:30 W Opolu trwa festiwal podróżniczy "4 strony marzeń" Za nami już pierwsze spotkania w ramach rodzinnego festiwalu podróżniczego zorganizowanego przez filię nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Młodzi po ... » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 "(O)Polskie Antypody", czyli spotkanie z Teresą Zielińską Teresa Zielińska, była dziennikarka Radia Opole, będzie kolejnym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie ona o swojej nowej książce '(O)Polski ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »