Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-27, 05:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka także od święta. Orkiestra Pokoleń zagrała na bis dla katedry [ZDJĘCIA]

Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Orkiestra Pokoleń zagrała na bis wspierając opolską katedrę. Tradycyjny koncert muzyki bożonarodzeniowej odbył się w drugi dzień świąt i przyciągnął tłum zainteresowanych.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu od spontanicznego koncertu i tak zrodziła się nowa, muzyczna tradycja w Opolu. Nie tylko słuchaczom brakuje takiej muzyki.

- My po części nie potrafimy żyć bez muzyki - przyznaje Piotr Kosarga, jeden z inicjatorów wydarzenia. - On nam cały czas towarzyszy, gra w duszy i pomimo całorocznego zmęczenia chcemy się spotkać w gronie przyjaciół z lat szkolnych. Zawsze jest miło też popracować z panem Hubertem.

Jak przyznają młodzi muzycy, chociaż zawsze towarzyszą im obawy, czy klasyka nie przegra z nieprzewidywalną aurą czy programami telewizyjnymi, z roku na rok przybywa zainteresowanych taką ofertą muzyczną. Okazuje się jednak, że jest sporo osób, którym brakuje klasyki stworzonej specjalnie z myślą o okresie Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że dawni i obecni orkiestrowicze opolskiej szkoły muzycznej po raz kolejny zorganizowali koncert z muzyką bożonarodzeniową dawnych mistrzów. Do orkiestry, którą poprowadził Hubert Prochota dołączył także opolski śpiewak Oskar Koziołek-Goetz, który wykonał partie solowe. Publiczność miała okazję wysłuchać koncertu organowego B-dur op. 4 nr 2 Georga Fridricha Händla z udziałem katedralnego organisty Macieja Lamma oraz fragmenty z oratorium "Messiah" tego samego kompozytora. Zabrzmiała także aria "Großer Herr, o starker König" pochodząca z pierwszej części "Weihnachtsoratorium" BWV 248 Johanna Sebastiana Bacha. Nie zabrakło również stałego punktu programu, czyli Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 Arcangelo Corellego.

A więcej na temat koncertu tego koncertu, objętego patronatem Radia Opole, w niedzielnej audycji Opolskie klasycznie w Radiu Opole 2.
Piotr Kosarga

Kultura i rozrywka

2018-06-20, godz. 21:30 Gwiazdy zagrały na rzecz opolskiej katedry. "Gramy radosne utwory" Natalia Kukulska, Cello Brothers i chór ekumeniczny Trzecia Godzina Dnia zagrali na rzecz opolskiej katedry. Cały dochód ze sprzedaży biletów cegiełek zostani ... » więcej 2018-06-20, godz. 20:00 Przedpremiera sztuki Woody Allena w Opolu Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu postanowił na zakończenie sezonu artystycznego pokazać przedpremierę sztuki, która będzie miała swoją premierę dopiero w ... » więcej 2018-06-20, godz. 16:30 Dysonans i dysharmonia, czyli spotkanie ze Sławomirem Kuźnickim Sławomir Kuźnicki - doktor literaturoznawstwa, krytyk literacki i poeta, będzie gościem na spotkaniu autorskim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-06-20, godz. 14:00 Leszek Ołdak nagrodzony na Satyrykonie Opolski grafik, satyryk i karykaturzysta Leszek Ołdak zdobył srebrny medal podczas 41. edycji Satyrykonu 2018 w Legnicy. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30 Balet "Sen", czyli kolejne spotkanie z cyklu "Muzyka w Klubowym Fotelu" Biblioteka Muzyczna w Opolu po raz kolejny organizuje spotkanie w ramach akcji 'Muzyka w Klubowym Fotelu'. To okazja by zapoznać się ze zgromadzonymi przez bi ... » więcej 2018-06-20, godz. 11:00 "Szczęście w pracy" - spotkanie z Radosławem Walczakiem Dr Radosław Walczak poprowadzi ostatnie w tym roku akademickim wydarzenie z serii 'Psychologia w praktyce', które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publiczn ... » więcej 2018-06-19, godz. 21:00 Ożywią stare fotografie. Każdy może zagrać w nietypowym filmie Każdy może wystąpić w filmie i zapisać się w historii Kędzierzyna-Koźla. Jutro (20.06) odbędzie się casting, a potrzebnych jest sporo osób, które wcielą się w ... » więcej 2018-06-19, godz. 19:55 Opolska dziennikarka i pisarka spotkała się z czytelnikami Tym razem Teresa Zielińska zaprezentowała czytelnikom swoją najnowszą książkę zatytułowaną (O)Polskie Antypody. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Pu ... » więcej 2018-06-19, godz. 18:12 IX Opolskie Dni Kresowe pod znakiem wierszy Kresowiaków i regionalnych potraw Prezentacją publikacji 'Kresowianie piszą wiersze... ' poświęconą twórczości mieszkańców województwa opolskiego rozpoczęły się Opolskie Dni Kresowian. Zbiorow ... » więcej 2018-06-19, godz. 14:30 Wzrost wyników finansowych w instytucjach kulturalnych województwa - 6 instytucji kultury, które podlegają pod samorząd województwa ma dodatnie wyniki finansowe - powiedziała w porannej rozmowie Radia Opole Agnieszka Kamińska ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »