Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-27, 05:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka także od święta. Orkiestra Pokoleń zagrała na bis dla katedry [ZDJĘCIA]

Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Orkiestra Pokoleń zagrała na bis wspierając opolską katedrę. Tradycyjny koncert muzyki bożonarodzeniowej odbył się w drugi dzień świąt i przyciągnął tłum zainteresowanych.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu od spontanicznego koncertu i tak zrodziła się nowa, muzyczna tradycja w Opolu. Nie tylko słuchaczom brakuje takiej muzyki.

- My po części nie potrafimy żyć bez muzyki - przyznaje Piotr Kosarga, jeden z inicjatorów wydarzenia. - On nam cały czas towarzyszy, gra w duszy i pomimo całorocznego zmęczenia chcemy się spotkać w gronie przyjaciół z lat szkolnych. Zawsze jest miło też popracować z panem Hubertem.

Jak przyznają młodzi muzycy, chociaż zawsze towarzyszą im obawy, czy klasyka nie przegra z nieprzewidywalną aurą czy programami telewizyjnymi, z roku na rok przybywa zainteresowanych taką ofertą muzyczną. Okazuje się jednak, że jest sporo osób, którym brakuje klasyki stworzonej specjalnie z myślą o okresie Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że dawni i obecni orkiestrowicze opolskiej szkoły muzycznej po raz kolejny zorganizowali koncert z muzyką bożonarodzeniową dawnych mistrzów. Do orkiestry, którą poprowadził Hubert Prochota dołączył także opolski śpiewak Oskar Koziołek-Goetz, który wykonał partie solowe. Publiczność miała okazję wysłuchać koncertu organowego B-dur op. 4 nr 2 Georga Fridricha Händla z udziałem katedralnego organisty Macieja Lamma oraz fragmenty z oratorium "Messiah" tego samego kompozytora. Zabrzmiała także aria "Großer Herr, o starker König" pochodząca z pierwszej części "Weihnachtsoratorium" BWV 248 Johanna Sebastiana Bacha. Nie zabrakło również stałego punktu programu, czyli Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 Arcangelo Corellego.

A więcej na temat koncertu tego koncertu, objętego patronatem Radia Opole, w niedzielnej audycji Opolskie klasycznie w Radiu Opole 2.
Piotr Kosarga

Kultura i rozrywka

2018-08-13, godz. 14:40 Dzień Energetyka w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych 14 sierpnia przypada rocznica śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego oraz Dzień Energetyka - o. Kolbe jest patronem tej grupy zawodowej. Centralne Muzeum Jeń ... » więcej 2018-08-13, godz. 12:30 "Wersalka" już niemal gotowa. To będzie branicki ośrodek kultury To ma być miejsce zarówno dla seniorów, jak i młodzieży czy miłośników sportu. W Branicach, niemal gotowa jest już 'Wersalka'. Pod tą tajemniczą nazwą kryje s ... » więcej 2018-08-12, godz. 13:00 Drugi dzień festiwalu OpenOPOLE pełen atrakcji muzycznych i teatralnych Dziś (niedziela 12.08) drugi, ostatni dzień Festiwalu Zdarzeń Artystycznych OpenOPOLE. Impreza organizowana pod gołym niebem to okazja do spotkania z teatrem, ... » więcej 2018-08-12, godz. 12:00 Młodzi muzycy opuszczają Opole, ale koncertowe bogactwo Śląskiego Lata Muzycznego trwa Dwuczęściowym koncertem zakończył się wczoraj (11.08) 29. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu, który przyciągnął w sumie ponad 130 uczestników z różnych stro ... » więcej 2018-08-12, godz. 10:48 Koncert i wieczorne zwiedzanie zabytkowego kościoła w ramach IV Dni Wirtembergowskich w Pokoju Koncert i wieczorne zwiedzanie zabytkowego kościoła. Takie atrakcje czekają już dziś (12.08) w miejscowości Pokój w ramach IV Dni Wirtembergowskich, czyli na ... » więcej 2018-08-12, godz. 10:00 Rysują z przymrużeniem oka - nad Jeziorem Nyskim trwa VII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury Jeszcze dzisiaj (12.08) artyści będą się wymieniać doświadczeniami i rysować m.in. mieszkańców Nysy, czy lokalnych polityków. W plenerze biorą udział najlepsi ... » więcej 2018-08-12, godz. 08:00 III edycja Tarnogrania już za nami. Jurorzy postawili na zespół Dobs z Opola. Nagroda publiczności ponownie trafia do ... Zespół Dobs z Opola zdobył główną nagrodę III edycji Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej Tarnogranie w Tarnowcu w powiecie brzeskim. » więcej 2018-08-11, godz. 20:00 W niedzielę i środę w Głubczycach atrakcje muzyczne i teatralne. Motywem patriotyzm i odzyskanie niepodległosci Dwie muzyczne imprezy o charakterze patriotyczno-niepodległościowym zaplanowano na długi weekend w Głubczycach. Pierwsze z wydarzeń to niedzielny (12.08) konc ... » więcej 2018-08-11, godz. 14:00 Klasyka, wiersze Brzechwy i sekrety saksofonu. Koncert rodzinny w FO już dziś 'Klasyka nie tylko dla smyka - z wierszami Jana Brzechwy' - to propozycja na sobotnie (11.08) popołudnie, przygotowana przez Filharmonię Opolską. Jest to kont ... » więcej 2018-08-11, godz. 14:00 Kino plenerowe w Kędzierzynie-Koźlu dla każdego Kino plenerowe to tradycyjna propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury na sierpień, kiedy to za darmo można obejrzeć ciekawe filmy w parku, na świeżym powietrzu » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »