Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-27, 05:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka także od święta. Orkiestra Pokoleń zagrała na bis dla katedry [ZDJĘCIA]

Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Orkiestra Pokoleń zagrała na bis wspierając opolską katedrę. Tradycyjny koncert muzyki bożonarodzeniowej odbył się w drugi dzień świąt i przyciągnął tłum zainteresowanych.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu od spontanicznego koncertu i tak zrodziła się nowa, muzyczna tradycja w Opolu. Nie tylko słuchaczom brakuje takiej muzyki.

- My po części nie potrafimy żyć bez muzyki - przyznaje Piotr Kosarga, jeden z inicjatorów wydarzenia. - On nam cały czas towarzyszy, gra w duszy i pomimo całorocznego zmęczenia chcemy się spotkać w gronie przyjaciół z lat szkolnych. Zawsze jest miło też popracować z panem Hubertem.

Jak przyznają młodzi muzycy, chociaż zawsze towarzyszą im obawy, czy klasyka nie przegra z nieprzewidywalną aurą czy programami telewizyjnymi, z roku na rok przybywa zainteresowanych taką ofertą muzyczną. Okazuje się jednak, że jest sporo osób, którym brakuje klasyki stworzonej specjalnie z myślą o okresie Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że dawni i obecni orkiestrowicze opolskiej szkoły muzycznej po raz kolejny zorganizowali koncert z muzyką bożonarodzeniową dawnych mistrzów. Do orkiestry, którą poprowadził Hubert Prochota dołączył także opolski śpiewak Oskar Koziołek-Goetz, który wykonał partie solowe. Publiczność miała okazję wysłuchać koncertu organowego B-dur op. 4 nr 2 Georga Fridricha Händla z udziałem katedralnego organisty Macieja Lamma oraz fragmenty z oratorium "Messiah" tego samego kompozytora. Zabrzmiała także aria "Großer Herr, o starker König" pochodząca z pierwszej części "Weihnachtsoratorium" BWV 248 Johanna Sebastiana Bacha. Nie zabrakło również stałego punktu programu, czyli Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 Arcangelo Corellego.

A więcej na temat koncertu tego koncertu, objętego patronatem Radia Opole, w niedzielnej audycji Opolskie klasycznie w Radiu Opole 2.
Piotr Kosarga

Kultura i rozrywka

2018-10-23, godz. 19:00 Komiks instrukcją działania dla młodzieży w sytuacji zagrożenia Opolska młodzież szkoliła się z pierwszej pomocy... czytając komiks. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w ramach trwającego tam Festiwalu Komiksu zorga ... » więcej 2018-10-23, godz. 16:45 27. Drum Fest: afrykańskie wibracje w NCPP. Koncert w środę Zespół Foliba wystąpi jutro (24.10) w Opolu w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu 'Drum Fest'. Artyści poszukują korzeni muzyki perkusyjnej przy dźwiękach a ... » więcej 2018-10-23, godz. 09:00 Pasje mieszkańców Strzelec Opolskich nagrodzone na międzynarodowym festiwalu filmowym Klip promujący Strzelce Opolskie i pokazujący mieszkańców z przeróżnymi pasjami, został doceniony na międzynarodowym festiwalu. Jury FilmAT Festival przyznało ... » więcej 2018-10-22, godz. 19:26 Proza Roberta Walsera w MBP w Opolu. "To najbardziej nieznany i zagadkowy pisarz" W tym roku mija 140. rocznica urodzin Roberta Walsera. To jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych. Walser swoje utwory zapisywał ołówkiem maleńkimi lit ... » więcej 2018-10-22, godz. 17:20 Grzegorz Halama wystąpił dla maluchów. Mała Akademia Piosenki w nowej odsłonie Opolskie przedszkolaki w ramach Małej Akademii Piosenki spotkały się z popularnym aktorem kabaretowym. Grzegorz Halama zapoznał najmłodszych nie tylko z piose ... » więcej 2018-10-22, godz. 14:00 Starą karczmę przerobią na dom kultury Wiosną rozpocznie się remont starej karczmy położonej w centrum Jemielnicy. Kilka miesięcy później ma zacząć tam działać świetlica wiejska a docelowo - dom ku ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:00 Jubileuszowa "Publicystyka" rozstrzygnięta. Znamy zwycięzców W weekend w Kędzierzynie-Koźlu zakończyła się jubileuszowa, dwudziesta piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia. Przez ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:16 Występ opolskich śpiewaków zakończył VIII Dobrodzień Classic Festival [ZDJĘCIA] Spotkaniem z perełkami niemieckiej literatury wokalnej zakończył się (21.10) VIII Dobrodzień Classic Festiwal. » więcej 2018-10-21, godz. 16:30 Motyw z symfonii pretekstem do zabawy. Za nami pierwszy koncert rodzinny w FO [ZDJĘCIA] Zgadywanki, muzyczne prezentacje, bajkowa opowieść i wspólne śpiewanie - takie atrakcje umiliły niedzielne (21.10) spotkanie opolskich rodzin z opolskimi filh ... » więcej 2018-10-21, godz. 10:00 Powódź na scenie Modelatorni. Premiera "Moją ulica płynie rzeka" 'Moją ulicą płynie rzeka' to spektakl, który widzowie zobaczyli w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Za nami premiera spektaklu w reż. Elżbiety Depty op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »