Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-12-27, 05:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka także od święta. Orkiestra Pokoleń zagrała na bis dla katedry [ZDJĘCIA]

Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Orkiestra Pokoleńa na bis" © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Orkiestra Pokoleń zagrała na bis wspierając opolską katedrę. Tradycyjny koncert muzyki bożonarodzeniowej odbył się w drugi dzień świąt i przyciągnął tłum zainteresowanych.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu od spontanicznego koncertu i tak zrodziła się nowa, muzyczna tradycja w Opolu. Nie tylko słuchaczom brakuje takiej muzyki.

- My po części nie potrafimy żyć bez muzyki - przyznaje Piotr Kosarga, jeden z inicjatorów wydarzenia. - On nam cały czas towarzyszy, gra w duszy i pomimo całorocznego zmęczenia chcemy się spotkać w gronie przyjaciół z lat szkolnych. Zawsze jest miło też popracować z panem Hubertem.

Jak przyznają młodzi muzycy, chociaż zawsze towarzyszą im obawy, czy klasyka nie przegra z nieprzewidywalną aurą czy programami telewizyjnymi, z roku na rok przybywa zainteresowanych taką ofertą muzyczną. Okazuje się jednak, że jest sporo osób, którym brakuje klasyki stworzonej specjalnie z myślą o okresie Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że dawni i obecni orkiestrowicze opolskiej szkoły muzycznej po raz kolejny zorganizowali koncert z muzyką bożonarodzeniową dawnych mistrzów. Do orkiestry, którą poprowadził Hubert Prochota dołączył także opolski śpiewak Oskar Koziołek-Goetz, który wykonał partie solowe. Publiczność miała okazję wysłuchać koncertu organowego B-dur op. 4 nr 2 Georga Fridricha Händla z udziałem katedralnego organisty Macieja Lamma oraz fragmenty z oratorium "Messiah" tego samego kompozytora. Zabrzmiała także aria "Großer Herr, o starker König" pochodząca z pierwszej części "Weihnachtsoratorium" BWV 248 Johanna Sebastiana Bacha. Nie zabrakło również stałego punktu programu, czyli Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 Arcangelo Corellego.

A więcej na temat koncertu tego koncertu, objętego patronatem Radia Opole, w niedzielnej audycji Opolskie klasycznie w Radiu Opole 2.
Piotr Kosarga

Kultura i rozrywka

2019-01-15, godz. 20:36 Dzień Judaizmu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Nie wszystkie prawa, które są wprowadzone w Europie sprzyjają mniejszości żydowskiej - zauważa rabin David Basok, który od 2016 roku stoi na czele Wyznaniow ... » więcej 2019-01-15, godz. 17:00 W Skarbimierzu - "Po drugiej stronie" Działające przy Gminnej Bibliotece w Skarbimierzu grupy teatralne przygotowały przedstawienie zatytułowane 'Po drugiej stronie'. » więcej 2019-01-15, godz. 12:00 Znamy finalistów "Klasyki Żywej". Spektakle zobaczymy w ramach 44. OKT Siedem spektakli z całej Polski uznano za finalistów Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej 'Klasyka Żywa'. W kwietniu zobaczymy je podcza ... » więcej 2019-01-14, godz. 17:48 Museum Selfie Day na Opolszczyźnie Zrób sobie selfie z dziełem sztuki lub muzealnym eksponatem! Do udziału w tej akcji zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Środa (16.01) to dzień, kiedy w ... » więcej 2019-01-14, godz. 13:54 Morze, piasek i fotografia otworkowa Sławoja Dubiela 'Może morze' - to tytuł wystawy opolskiego fotografa Sławoja Dubiela. Prace wykonane przy użyciu kamery otworkowej będzie można oglądać w Fotogalerii Miejskie ... » więcej 2019-01-14, godz. 08:11 Noworoczne spotkanie środowisk twórczych [ZDJĘCIA] Opolscy artyści, dziennikarze, architekci spotkali się na wspólnym kolędowaniu w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Uczestników powitał biskup Paweł Stobrawa. » więcej 2019-01-13, godz. 16:45 „Ceramika młodzika” i "Eksplorator" w Galerii Sztuki Współczesnej W poniedziałek (14.01) ruszają zapisy na zimowe zajęcia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Podczas ferii uczniowie z regionu będą mogli wziąć udział w war ... » więcej 2019-01-13, godz. 14:15 Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Pomnikiem Historii. Odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA] Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, jako kolejny obiekt w naszym regionie, otrzymał tytuł Pomnika Historii. Podczas uroczystej gali w Sali Pinottiego brzeskiego ... » więcej 2019-01-13, godz. 12:00 Kluczborskie kino Bajka zaprasza na koncert kolęd i pastorałek Ekumeniczny koncert kolęd odbędzie się w niedzielę (13.01) w kluczborskim kinie Bajka. » więcej 2019-01-13, godz. 08:00 Wspólna gala dwóch gmin, czyli karnawałowa zabawa w Gogolinie - Karłubcu Samorządowcy z Gogolina i Krapkowic wspólnie organizują Galę Karnawałową. Impreza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia w hali sportowej w Gogolinie - Karłubcu. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »