Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-06-01, 13:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Organiści walczą o nagrody i lepszą jakość gry

II Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Trwają zmagania młodych organistów, ocenianych przez międzynarodowe jury. W III Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów bierze udział 15 organistów z różnych stron kraju, m.in. Gliwic, Tarnowa, Łodzi i Przemyśla. Większość uczestników startuje w kategorii oceniającej technikę gry i zdolności interpretacyjne utworów, w tym kompozycji Friedricha Metzlera. Pozostali mierzą się w kategorii improwizacji organowej.
- Każdy konkurs jest wyścigiem i będą przyznane miejsca, ale nie one są tu najważniejsze - mów ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. - Najważniejsza jest promocja muzyki organowej, która ma przełożyć się na poziom liturgicznej gry w naszych kościołach.

Jak przyznaje szef DIMK, zarówno obecność międzynarodowego jury, w tym dwóch rektorów uczelni muzycznych, jak i możliwość wymiany doświadczeń, to dodatkowe wartości, wpływające na jakość dalszego kształcenia młodych organistów. Dodatkowym czynnikiem edukacyjnym dla samych uczestników, jest możliwość gry na instrumencie mechanicznym o wyjątkowych właściwościach brzmieniowych. Często, to jedna z niewielu okazji by poznać instrument o zupełnie innych możliwościach technicznych, o czym przekonują sami młodzi organiści.

- Znałem ten instrument, bo już kilka razy na nim grałem, ale nie jest to łatwe, dobrze na nim zagrać - przyznaje Krzysztof Malik, jeden z uczestników. - Jest to trudny instrument, a nie grywam na takich. Łatwo chodzą klawisze, tylko strasznie opóźnia, ponieważ niektóre piszczałki są w innych miejscach. Jest to trudne i przeszkadzające. W szkołach nie mamy takich instrumentów, także nie było to dla mnie zbyt łatwe. To jest właśnie ten urok organistów, ale nie było tak źle, jak się spodziewałem - dodaje z uśmiechem.

Przesłuchania konkursowe odbywają się kościele w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Wieczorem (01.06, g. 18:00) w kościele św. Sebastiana w Opolu zostanie odprawiona msza, po której nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. Dodajmy tylko, że organizatorem III Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych jest Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu we współpracy z opolską muzykologią, czyli jednym z kierunków studiów, istniejącym przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO
Krzysztof Malik

Kultura i rozrywka

2019-08-25, godz. 12:28 Nokta Festival 2019 przeszedł do historii. Dwa dni muzyki, obrazu, technologii i emocji [ZDJĘCIA] Zakończył się Nokta Festival 2019. Drugiego dnia otworzona została Duża Scena, na której odwiedzający mogli zobaczyć występy takich artystów, jak Body Package ... » więcej 2019-08-25, godz. 07:51 Barwnie żegnali wakacje w Krasiejowie. Festiwal kolorów w JuraParku przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA] Mimo, że do rozpoczęcia roku roku szkolnego zostało jeszcze 9 dni, w JuraParku w Krasiejowie już żegnano wakacje. Eksplozja kolorów, pokaz ledshow, czy warszt ... » więcej 2019-08-24, godz. 18:03 Wielka scena rośnie przy CWK w Opolu. W niedzielę koncert TVP 2 Trwa budowa sceny przed niedzielnym (25.08) koncertem 'Lato, muzyka, zabawa - Wakacyjna Trasa Dwójki' w Opolu. Przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym jest mi ... » więcej 2019-08-24, godz. 10:56 Nokta Festival. Pierwszy dzień za nami. O 18.00 koncert Władysława Komendarka [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień festiwalu NOKTA. Opolski teatr dramatyczny został opanowany przez muzykę elektroniczną, wizualizacje świetlne oraz gry retro. » więcej 2019-08-24, godz. 09:41 Kamień Śląski: owacyjne przyjęcie dzieł Moniuszki w wykonaniu chóru "Pueri Claromontani" Owacjami na stojąco zakończył się wieczorny (23.08) koncert Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego 'Pueri Claromontani' w kościele parafialnym pw. św. Jacka ... » więcej 2019-08-23, godz. 11:30 Kinobus jeździ po Opolszczyźnie. "Poznajemy ludzi kina i ich historie" Projekt skierowany do miłośników filmów i kin ruszył na Opolszczyźnie. Po raz pierwszy Kinobus odwiedził nasz region. Pasjonaci kina przez trzy dni będą odwie ... » więcej 2019-08-23, godz. 10:00 Dzieła Moniuszki zabrzmią w Kamieniu Śląskim Dzieła Moniuszki w wykonaniu jasnogórskiego chóru zabrzmią w Kamieniu Śląskim w piątkowy (23.08) wieczór. Na koncercie, będącym podsumowaniem tradycyjnych war ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:00 Brzeskie Dni Fantastyki - w sobotę kulminacja wydarzeń! W sobotę (24.08) kulminacja wydarzeń w ramach Brzeskich Dni Fantastyki. W programie są spotkania autorskie, gry planszowe i terenowe oraz ciekawe prelekcje. T ... » więcej 2019-08-23, godz. 07:14 Sądecki zespół otworzył VII Muzyczne Spotkania na Wzgórzu Uniwersyteckim Pochodzący z Nowego Sącza zespół Mob zaprezentował na Wzgórzu Uniwersyteckim autorski program muzyczny a także piosenki z repertuaru Stanisława Soyki. » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Cenne grafiki Rembrandta dotarły do Opola. Wystawa od 3 września W ramach obchodów 350 rocznicy śmierci holenderskiego malarza Rembrandta, Muzeum Śląska Opolskiego wychodząc poza ramy tradycyjnych wystaw z lokalnym środowis ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »